Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Kontroly na letištích v USA selhaly, prošlo jimi nejméně 16 teroristů

  • 7
Kontrolní vládní agentura USA ve své zprávě uvedla, že americkými letišti prošlo bez povšimnutí federálních zaměstnanců nejméně 16 lidí, kteří se podíleli na přípravě teroristických akcí. Systém kontrol, který se zaměřuje na pozorování chování cestujících, prý selhal.

Ve verzi pro veřejnost zpráva kontrolní vládní agentury neudává jména 16 později označených teroristů. Jednoho z nich pouze identifikuje jako muže, který se v roce 2008 přiznal k materiální podpoře Al-Kajdy.

Při výslechu to měl přiznat afghánský imigrant Najibullah Zazi i jeho komplic Zarein Ahmedzay, kteří připravovali útok na newyorské metro. Podle vyšetřovatelů oba v srpnu 2008 prošli letištěm Newark.

Vláda v roce 2003 zahájila program, který je jedním z 20, jež mají pomoci zlepšit bezpečnost amerického letectví. Na letištích v jeho rámci působí zaměstnanci, kteří mají odhalit podezřelé chování potenciálních teroristů nebo jinak nebezpečných osob.

Podle chování prý teroristu poznat nejde

JAK PRACUJE SPOT

Speciální agenti pracující v programu SPOT se mají zaměřit na chování, z něhož se dá usuzovat, že se dotyčný snaží vyhnout kontrole. Mezi lety 2004 až 2008 TSA zatkl 1100 lidí, ale ani jednoho z nich kvůli terorismu.

Zpráva ale zpochybňuje odborný základ tohoto projektu zvaného SPOT, tedy filtrování pasažérů pozorovacími technikami (Screening Passengers by Observation Techniques). Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA), který projekt zavedl, si prý dostatečně neprověřil odborný základ metody.

"Neexistuje vědecká shoda v tom, zda může být k ochraně před terorismem použita metoda zjišťování určitého chování," říkají auditoři.

Zprávu si vyžádal republikánský poslanec John Mica, podle něhož TSA nezvládl důležitý aspekt letové bezpečnosti. Mica vyzval vládu k reorganizaci úřadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video