Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Rusové jako rukojmí kremelských vládců. Sankce jim otevřou oči

  11:42
Oznámení prezidenta Vladimír Putina, že si Spojené státy budou moci ponechat v Rusku maximálně 455 zaměstnanců svých diplomatických misí, je zatím posledním krokem v několikaleté historii sankcí, které proti sobě postupně vyhlásily Moskva a Washington. Vývoj konfliktu supervelmocí shrnuje v komentáři Vladimír Votápek.

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při příležitosti probíhajícího summitu G20 v Hamburku. (7. 7. 2017) | foto: AP

První kolo sankcí bylo odstartováno ještě v roce 2012, kdy americká strana přijala tzv. Magnitského zákon. Na to Kreml reagoval zákazem adopcí ruských sirotků do amerických rodin. Druhou vlnu sankcí přinesl rok 2014. Ruská agrese proti Ukrajině tehdy přivedla USA, ale i EU a další země západního společenství k vyhlášení koordinovaných sankcí proti ruské ekonomice a několika desítkám konkrétních osob z okolí prezidenta Vladimira Putina. Kreml na ně odpověděl zákazem dovozu západních potravin do Ruska.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Třetí a zatím poslední kolo těchto restriktivních opatření bylo vyvoláno americkým přesvědčením, že se ruská strana pokusila ovlivnit výsledek prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa. Washington proto v prosinci 2016 a červenci/srpnu 2017 vyhlásil další sankce, na které Vladimír Putin reagoval shora popsaným omezením personálu amerických misí v Rusku.

Podívejme se nyní podrobněji na příčiny vyhlášení restrikcí a jejich důsledky. Zákon Magnitského byl pojmenován po ruském právníkovi, který byl zatčen a následně v ruském vězení utrápen k smrti jenom proto, že se mu podařilo příliš věrohodně popsat podvod, jímž byl jeho americký zaměstnavatel Bill Browder za asistence ruského státu okraden o stovky milionů dolarů.

Americká strana proto vyhlásila sankce proti osobám, které se na tomto zločinu podílely. Zákon mimo jiné ukládá prezidentovi USA, aby Kongresu předkládal seznam osob, které: „jsou podle jeho názoru odpovědné za uvěznění, týrání a smrt Sergeje Magnitského, nebo z toho mají užitek“ případně jsou „odpovědné za mimosoudní vraždy, mučení nebo jiné porušování lidských práv, páchané proti jednotlivcům, snažících se o zveřejnění ilegálních aktivit, uskutečňovaných představiteli ruské vlády“.

Hra o mrtvé děti

Kreml na uvedené sankce reagoval přijetím zákona, který zakázal adopci ruských dětí občany Spojených států. Ruské vedení se přitom formálně odvolávalo na údajné špatné zacházení s malými ruskými občánky v USA.

Skutečností zůstává, že za posledních dvacet let zemřelo v USA násilnou smrtí nebo v důsledku nešťastné události 19 dětí adoptovaných z Ruska. U všech adopcí do ciziny to bylo 21 úmrtí. To je jistě smutné a snad každý normální člověk by si přál, aby žádné dítě nezemřelo. O tom, že takového cíle není snadné dosáhnout, svědčí mimo jiné 1 220 zabitých dětí, adoptovaných za stejné období ruskými občany. Dodejme, že poměr počtu dětí adoptovaných cizinci a ruskými občany se pohyboval kolem poměru 30:70. Je tedy zřejmé, že být adoptován ruskými rodiči je podstatně rizikovější, než najít nové pěstouny v USA.

Když už jsme u čísel, asi by bylo správné také připomenout, že většina z 60 000 dětí, adoptovaných americkými rodiči, byly děti s různými vadami, které by si jen obtížně hledaly cestu do ruských rodin. Američané totiž byli, stejně jako všichni ostatní cizinci, při adopci výrazně znevýhodněni, a proto se jim jen zřídka dařilo adoptovat novorozence nebo zdravé a bezproblémové děti.

Potravinovými sankcemi trpí zejména sami Rusové

Pro druhé kolo sankcí se Západ rozhodl poté, kdy Rusko v rozporu s mezinárodním právem i vlastními slavnostními závazky rozpoutalo agresi proti Ukrajině. Tváří v tvář cynickému ohrožení mezinárodního míru se Západ rozhodl pro velmi umírněnou reakci, když v několika vlnách zavedl řadu opatření, omezujících spolupráci v hospodářské oblasti a také sankce proti konkrétním jednotlivcům, nesoucích odpovědnost za ruskou agresi.

Kreml jako odpověď zavedl vlastní sankce proti řadě osobností, jako je například senátor John McCain nebo vůdce liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt. Na seznam se dostalo i několik českých politiků, například Karel Schwarzenberg. V srpnu 2014 pak Vladimir Putin podepsal výnos o zákazu dovozu potravinářského zboží ze zemí, které zavedly sankce proti Rusku. I když uvedený zákaz měl určitý negativní dopad na agrární sektor v řadě zemí, hlavními oběťmi jsou ruští občané, kteří si už několik let nemohou koupit kvalitnější a často také levnější potraviny z dovozu.

Zatím poslední kolo sankcí je zdůvodněno přesvědčením americké strany, že Kreml vyvíjel různé aktivity, zaměřené na ovlivnění výsledku prezidentských voleb v USA. Prezident Obama proto v prosinci 2016 vypověděl 35 ruských diplomatů z území Spojených států a zakázal využívání dvou nemovitostí, vlastněných ruskou stranou na americkém venkově.

Trump podepsal nové protiruské sankce, zákon však označil za výrazně vadný

Prezident Trump pak nyní podepsal zákon, dále prohlubující protiruské sankce především v ekonomické oblasti. Odpovědí Kremlu je výnos, omezující přístup amerických diplomatů ke dvěma budovám v Moskvě a příkaz, aby celkový počet zaměstnanců amerických diplomatických misí v Rusku nepřesáhl 455 osob. Vzhledem k tomu, že Spojené státy mají v Rusku cca 300 diplomatů, znamená Putinův výnos především to, že se bude muset se svou prací rozloučit přibližně 750 tzv. místních sil, tedy ruských zaměstnanců, pracujících pro Američany.

Zdá se, že v kolotoči restrikcí můžeme vidět některé zajímavé vzorce. Asi jen málokoho překvapí zjištění, že bez ohledu na to, jak dobře, nebo naopak slabě, jsou důvody pro uvalení sankcí podloženy, Kreml je zásadně neuznává. Zároveň považuje za nutné na ně nějakým způsobem reagovat. Čas pro svou odpověď si vybírá podle svých potřeb, ale dříve nebo později chce především vlastním občanům ukázat, že uvalení sankcí na Rusko a jeho subjekty nezůstane bez trestu.

Kreml trestá sám sebe a je to dobře

Problémem Kremlu je ale skutečnost, že má jen velmi málo možností, jak citelně zasáhnout zájmy vyspělých zemí. Pokud necháme stranou zastavení vývozu energetických surovin (které by sice poškodilo evropskou ekonomiku, ale zcela jistě by přivedlo ke krachu ekonomiku ruskou), v zásadě nemá, jak Evropu, nebo Spojené státy, zasáhnout.

Je to naprostá obchodní válka, zhodnotil Medveděv nové americké sankce

Rusko není vlastníkem vyspělých technologií, které by mohlo zakázat vyvážet na Západ. Rusko není ani dominantním výrobcem čehokoli, co by zásadně chybělo západní ekonomice. Jistě, může například zakázat přístup některým osobnostem na své území. Ovšem představa, že by někdo zvlášť strádal, protože nemůže navštívit ruské černomořské pobřeží, je poněkud absurdní.

Je tedy evidentní, že skutečně citlivé sankce může Kreml uvalit jenom sám na sebe. Ať už se jedná o ruské občany, vydělávající si na amerických misích, postižené děti, které ztratily šanci na lepší zdravotní péči a vyšší životní úroveň v USA, nebo spotřebitele, kteří mají ztížené možnostmi, jak se dostat k západním potravinám.

Obyvatelé Ruska se tak dostali do role jakýchsi rukojmí kremelských vládců. Přesto si nemyslím, že je vhodné sankce rušit. Alespoň ne do doby, než ruští občané sami nahlédnou, kdo je příčinou jejich problémů a vyvinou na Putinův režim tlak, aby změnil své chování na mezinárodní scéně.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy. Nechtějí už další logistická centra

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  12:05

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Bazény v ulicích, výpadky elektřiny. Jihovýchodní Asii drtí rekordní teploty

3. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Horké počasí ve filipínské Manile mění život v ulicích. Přibývají bazény nebo škopky, ke kterým je...

Požár pralesa Mionší musel založit člověk, zjistili odborníci. Sčítají škody

3. května 2024  11:46

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...