Ministerstvo zdravotnictví Gazy vyzvalo všechny vyškolené zdravotníky, aby pomohli nemocničnímu personálu a záchranným týmům. Přestože jich zareagovaly desítky, systém stále nutně potřebuje další, uvedl úřad.
„Od prvního dne války jsem se nevrátil domů. Sprchuju se tady, spím tady a jím tady,“ řekl Luaj Astal, dobrovolný pracovník záchranné služby v Chán Júnis na jihu Gazy.
Zdravotnické úřady kontrolované Hamásem uvádějí, že izraelské letecké a dělostřelecké údery zabily více než 8 000 lidí od 7. října, kdy bojovníci Hamásu prorazili bezpečnostní bariéry a zabili přes 1400 Izraelců a více než 200 jich vzali jako rukojmí.
Poté, co Izrael v pátek zahájil pozemní operace, se mnozí obyvatelé Gazy obávají, že se situace ještě zhorší. Izrael dříve nařídil civilistům, aby opustili severní polovinu Pásma Gazy a vydali se na jih, ale zároveň pokračuje v intenzivním bombardování celého území a mnoho lidí odmítá odejít.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že od 7. října bylo při bombardování zabito 116 zdravotníků a 18 záchranářů.
Izrael stupňuje ofenzivu. Svět je svědkem humanitární katastrofy, říká Guterres |
Dobrovolník Astal, který se vyučil záchranářem, ale na začátku války byl nezaměstnaný, popsal incident, při němž několik jeho kolegů málem zahynulo při náletu, který jim rozbil okna sanitky.
Pronásleduje ho také vzpomínka na ženu, kterou se snažil zachránit, když byla po náletu po krk pohřbená v sutinách. „Měla řeznou ránu na hlavě a já jsem spěchal, abych jí zranění ošetřil,“ řekl 33letý Astal. Požádala ho, aby ji vyprostil ze sutin, aby mohla najít svého syna, ale o několik minut později zemřela, stále uvězněná. „Bylo mi líto, že jsem ji nemohl zachránit,“ řekl.
Izrael ve válce |
Vedoucí záchranné služby v Chán Júnisu Nasím Hasan řekl, že oddělení je přetížené a potřebuje vyškolené zdravotníky. „Otevřeli jsme dveře pro dobrovolníky a na tuto výzvu odpovědělo mnoho mladých lidí, kteří slouží od začátku války,“ řekl.
Spolu s bombardováním Izrael uvalil na území, kde žije 2,3 milionu lidí, blokádu a přerušil dodávky elektřiny a pohonných hmot. Po mezinárodním tlaku na Izrael se do Gazy od minulého týdne dostávají omezené dodávky potravin a lékařské pomoci.
Bombardování Gazy má 8 000 obětí, odveta Izraele sílí hlavně na severu |
„Sanitky budou brzy vyřazeny z provozu, protože nám zbývá jen velmi málo paliva. Máme problémy s komunikacemi. Ztrácíme kontakt se sanitkami, které odsud vyjíždějí,“ řekl dobrovolný řidič Sarí Nadždžár.
Telefonní a internetové služby v Gaze byly o víkendu téměř na dva dny přerušeny ve chvíli, kdy do území začaly najíždět izraelské tanky. Komunikace se začala postupně obnovovat od neděle. Bez spolehlivých dodávek elektřiny nemohlo mnoho obyvatel nabíjet telefony, což ještě více ztížilo práci posádkám záchranných služeb, které se snažily lokalizovat a koordinovat záchranné akce.
Tisíce lidí se také shromáždily v nemocnicích ve městě Gaza na severu, mnozí se ukrývají v provizorních stanech a doufají, že budou před bombardováním v bezpečí. Zdravotníci uvedli, že nálety v blízkosti hlavních zdravotnických zařízeních způsobily škody.
Izrael obvinil Hamás z umístění velitelských center a zbraní v blízkosti nemocnic, což toto radikální hnutí popírá.
„Kam bychom měli jít? Je to všechno smrt,“ řekl Hátim Sultán, který se ukrýval poblíž nemocnice Šífa, největšího zdravotnického centra v území, kam neustále přijíždějí sanitky s lidmi zraněnými při náletech.
18. října 2023 |