Fico je jen druhý Mečiar, chytřejší a mazanější, říká o sokovi Kňažko

  14:33aktualizováno  14:33
Bývalý ministr zahraničí a slavný herec Milan Kňažko je jedním z favoritů slovenských prezidentských voleb i proto, že je hvězdou televizních debat. Před sobotním prvním kolem říká, že jeho cílem je zabránit tomu, aby se slovenským prezidentem stal "nový Mečiar", premiér Robert Fico.

Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko 29. listopadu v Bratislavě oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. | foto: ČTK

Vy jste byl jedním z tribunů revoluce na Slovensku. Sametové revoluci 1989 se tady na Slovensku říká Něžná revoluce. Byla jiná než v Praze?
Možná měla jiné aroma, nepatrně jiný průběh, v zásadě šlo o společnou revoluci, byl tu společný nepřítel. Dnes se jen divím, jak jsme bez mobilů, bez počítačů dokázali všechno koordinovat...

Ve vašem životopisu nerozumím jedné věci. Jak se z poradce Václava Havla stal spojenec Vladimíra Mečiara?
Je třeba rozlišit fakta od mýtů. Já jsem Mečiara neobjevil, neudělal jsem z něj ministra vnitra, neudělal jsem z něj volebního lídra VPN, já jsem z něj neudělal premiéra slovenské vlády. Nebyl jsem to já, kdo vypustil džina z lahve. Já jsem se jen postavil proti, když ti, kdo toho džina vypustili, ho chtěli zavřít zpět do té lahve. To je první teze.

Milan Kňažko

(* 28. srpna 1945 Horné Plachtince)

Milan Kňažko

Milan Kňažko

Milan Kňažko je slovenský herec, od počátku 90. let politik, spoluzakladatel VPN a HZDS, za které působil jako ministr zahraničních věcí Slovenska a místopředseda slovenské vlády.

Po rozkolu uvnitř HZDS Vladimira Mečiara v roce 1993 působil jako politik odštěpeneckých stran ADS, DÚS a DÚ, od roku 1998 politik SDK (později SDKÚ) a ministr kultury Slovenska, později ředitel televize JOJ.

Dne 29. listopadu 2013 oznámil svou oficiální kandidaturu do voleb prezidenta Slovenské republiky.

Zdroj: Wikipedia.org

Ta druhá je, že Mečiar by byl tím, čím je, i beze mě. Byl to tehdy nejpopulárnější politik. Já jsem ale tehdy (v roce 1991) konal podle svého přesvědčení, mě jeho politika v té době přišla správná, nevěděl jsem, že by z jeho strany hrozilo nějaké nebezpečí. A když jsem zjistil, že to nebezpečí hrozí, tak jsem opět konal podle svého přesvědčení a odešel jsem do opozice.

Vy jste celý život žil velmi federálním způsobem života, mezi Bratislavou a Prahou. Proč jste se po volbách v roce 1992 podílel na rozdělení Československa? Kdo chtěl samostatný stát víc, Češi, nebo Slováci?
Neměli jsme tu skutečnou federaci, to říkal i Václav Havel. O skutečnou federaci jsme se několik týdnů pokoušeli. Teď to zkrátím, po několika jednáních s našimi českými přáteli Václav Klaus prohlásil: "Než nějaký experiment, to raději dva suverénní státy." A tím to skončilo. Chtěl bych ještě trochu relativizovat tu údajnou touhu Slováků po rozdělení. Už v létě 1991 (tedy rok předtím, pozn. red.) měla česká vláda natisknuté kolky na české peníze...

Rád bych ale ještě zdůraznil, že rozdělení Československa, tedy nikoli rozpad, nebo rozbití, jak se někdy expresivně, ale velmi nepřesně říká, tak toto rozdělení nebylo v té době aktem nepřátelství, ani nacionalismu. Jen jsme, ve snaze najít nějaký rozumný kompromis, dospěli k rozdělení.

A na závěr je třeba říci, že to bylo dobré rozhodnutí, že sice zanikla státní administrativa s názvem Československo, ale vztahy nám zůstaly. To je podstatné. Nikdy nebyly tak dobré, jako jsou dnes. Jsme si dva nejbližší národy a já mám radost z toho, jak dobře se to rozvíjí a funguje. Dokonce i mezi politiky.

Krym? Jednoznačně porušení mezinárodního práva

Jak byste jako bývalý první ministr zahraničí Slovenska nazval to, co se nyní odehrává na Krymu?
Jde o jednoznačné porušení mezinárodního práva. Imperiální chování Ruska a prezidenta Putina je třeba odmítnout. Události na Krymu připomínají okupaci z roku 1968.

Jaká by měla být reakce Západu a Slovenska a jak byste reagoval vy jako prezident Slovenska?
Jako prezident bych zaujal jednoznačné a odmítavé stanovisko. Na rozdíl od současného slovenského prezidenta bych nemlčel, ale jasně a zásadně řekl, že chování Ruska je nepřijatelné. Mezinárodní společenství by mělo vyvinout silný tlak na Rusko, včetně diplomatických sankcí.

Vy jste dlouho čekal s oznámením kandidatury na prezidenta, prakticky až do konce minulého roku. Proč tak pozdě?
Čekal jsem, až oznámí kandidaturu, ten, který v prvním kole zvítězí a v druhém prohraje. Ten, který se této myšlence vůbec nevěnoval a najednou naši krásnou zemi zaplavily ošklivé bilboardy, na kterých se zdůrazňuje, že je pro Slovensko připravený.

Myslíte Roberta Fica?
Ano. Lidé vždy zdůrazňují to, co nejsou. Takže i v jeho případě je to pravý opak. Čekal jsem, že splní svůj slib a 9. prosince oznámí svoji kandidaturu, to jako obvykle nesplnil, tak jsem ho se svojí kandidaturou nakonec o pár dní předběhl. Ale myslím, že to nebylo pozdě, že se ještě věci mohou vyvinout.

První kolo ale nebude váš souboj s Robertem Ficem, ale se všemi ostatními, kteří proti němu kandidují, souboj o finále...
Určitě. Tomu se vyhnout nedá. Moje předsevzetí je, že se nebudu negativně vymezovat vůči nikomu z demokratických kandidátů, aby celé to spektrum voličů, kteří je budou volit, volili toho, kdo postoupí do druhého kola. To považuji za nejdůležitější. Aby zvítězil demokratický kandidát. A já, kdybych se do druhého kola nedostal, ho podpořím a vyzvu své voliče, aby ho podpořili. Ale na druhé straně udělám vše pro to, abych v tom druhém kole byl já.

Proč je ale opozičních kandidátů tolik, proč se nepodařilo nějaké větší spojenectví vytvořit už před prvním kolem?
Protože politická scéna je velmi chaotická a absurdní. Na jedné straně je jeden moloch, který se nazývá levicí, ale levicí není, tak pak na druhé straně nemůže být pravice. Je v tom chaos, vznikají strany s divnými názvy...

Fico je přepracovaná verze Mečiara

Vy jste řekl "demokratičtí kandidáti" a nezahrnul do nich premiéra Fica. On není demokratický kandidát?

Není. Objektivně to není demokrat. O tom svědčí mnohá jeho rozhodnutí a mnohé aktivity. On si osvojil demokratický slovník, konkrétně sociálně demokratický, ale je to jen přepracovaná verze Vladimíra Mečiara. Hůře uchopitelná, hůře postihnutelná, hůře přečtitelná, inteligentnější, mazanější, mnohem nebezpečnější. A se stejnými patologickými znaky.

Hrozí tedy podle vás po Ficově vítězství Slovensku nějaká nová forma mečiarismu?
Jsem přesvědčený, že ano. Bude to cesta zpět. Pokaždé, když moc - byť vzešla z demokratických voleb - nechce být kontrolována, tak je to pro mě signál, že se blíží nebezpečí, že je to cesta zpět. I u demokrata bych zpozorněl. A Fico demokrat není.

Vy také říkáte, že Směr není skutečná levicová strana a Fico není levicový politik. V čem?
Sociální demokrat by měl jako sociální demokrat žít, alespoň přibližně. Měl by žít tak, jako žijí ti, kteří ho volí. Když má někdo erotický vztah k luxusu a moci, když někdo nosí hodinky za třicet tisíc eur (asi 820 tisíc Kč) a má hned několikery, tak vzniká jisté podezření, tak to svědčí o všem možném, ale ne o tom, že je to sociální demokrat. Když někdo létá soukromým letadlem na dovolenou a hájí se tím, že to platí strana, ale už nedopoví, že tu stranu platíme my. V té straně není na významném postu jediný sociální demokrat. Ministr se potuluje někde po Monaku, právě v den, kdy se tvoří kurz koruny na euro, a úplně náhodou natrefí na jachtu a na tom se dalo vydělat... A potom dostane žlutou kartu od premiéra Fica, místo toho, aby dostal pruhovaný vězeňský mundúr a šestnáct let... To mají být sociální demokraté. Francouzi tomu říkají "kaviároví socialisté". Fico je ale kvůli moci ochotný být čímkoli, komunistou i katolíkem, slibuje všechno všem.

Když Fico není sociální demokrat, tak je podle vás co?
Je to populista, je to člověk s chorobnou touhou po moci a po uznání.

Takže Směr je podle vás strana moci?
Ano, je to strana moci a ekonomických zájmů. Ti, kteří si ho našli, ti, kteří ho jako zboží zabalili do obalu sociální demokracie, ti potřebují své peníze zpět. A Fico to plní. A teď utíká z premiérské funkce, protože ví, že to, co slíbil, nesplní.

Takže podle vás je Ficova prezidentská kandidatura jen útěk z premiérského postu?
Nepochybně ano. Proč by jinak utíkal z funkce, kde má podstatně větší pravomoci? Utíká před svými sliby. Utíká v poločase, což je absurdní. Asi bychom těžko hledali zemi, kde premiér dobrovolně odchází v polovině funkčního období do jiné funkce, kde už sliby, které dal voličům jako premiér, plnit nemůže. Nevidím jiný motiv.

Pravda a láska nezvítězí. Ale bojovat je třeba

Vy jste se kdysi proti Mečiarovi vzbouřil jako první, hned v prvních měsících samostatného Slovenska. Ten boj s Mečiarem se ale protáhl až do konce roku 1998 a období mečiarismu bylo nejtemnější dobou Slovenska. Neměli být Mečiar a jeho lidé postaveni za své tehdejší zločiny před soud?
Určitě  ano. A bylo to i předsevzetí vlády velké koalice Mikuláše Dzurindy, nedokáži odpovědět na otázku, proč se tak nestalo. Zákon byl určitě několikrát porušen, ten nestrašnější zločin, únos prezidentova syna, byl Mečiarem (samotným, pozn. red.) amnestovaný. Je to dodnes trauma naší země. To propojení prokuratury, policie, soudů, vlády, mafie je zřejmě tak dokonalé, že u nás nikdo, žádný vysoce postavený politik, nebyl postaven před soud, narozdíl od Česka. To nesvědčí o tom, že korupce, klientelismus a další porušování zákonů na Slovensku nejsou. Myslím, že je to ještě horší než u vás. Ale jak vidíte, všichni jsou čistí, každý na každého něco má...

Jak byste chtěl tento i další negativní jevy na Slovensku změnit?
Nedá se to udělat mávnutím kouzelného proutku, ale je třeba začít. Především by si měl prezident plnit své ústavní povinnosti. neměl by paralyzovat ústavní instituce, měl by jmenovat z výběru, který prezident má, lidi, kteří jsou skutečně morálně a odborně způsobilí na funkce, které mají zastávat, aby se zlepšoval stav v soudnictví, na školách, ve společnosti vůbec. Upozorňovat a pranýřovat jevy, kde politické strany zneužívají svojí moc v neprospěch země, ale ve svůj vlastní prospěch ať už skupinový, nebo osobní...znovu je na Slovensku mlčící většina, lidé, kteří už rezignovali na to, že je možná změna, znovu se příslušnost ke straně upřednostňuje před odborností a tak dále...je toho strašně moc. Prezident nesmí mlčet, když má pozdvihnout hlas.

Teď jsem z vás slyšel něco z Václava Havla...
Mnozí se dnes smějí heslu, že "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí". Samozřejmě, že nezvítězí, nikdy v historii nezvítězila, nezvítězí ani dnes a ani v budoucnosti. Ale to neznamená, že o to není třeba bojovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz