Ani Fico, ani Kiska. Bratislava volí jinak než zbytek Slovenska

  18:38aktualizováno  18:38
Bratislava (od našeho zvláštního zpravodaje) - Špatné počasí zřejmě poznamená účast v prvním kole slovenských prezidentských voleb. Díky nevysoké účasti je druhé kolo za čtrnáct dnů jistotou. Výsledky prvního kola, tedy dvojice finalistů, budou známé kolem půlnoci.

Počasí, že by psa ven nevyhnal, provází první kolo voleb slovenského prezidenta. Zatímco jinde na Slovensku lámala vichřice stromy už od rána, do slovenského hlavního města se prudký vítr a studený déšť přihnaly až po poledni a už jarně rozkvétající město vrátily zpátky do zimy. Jinde na Slovensku bylo ještě mnohem hůř, mnoho míst na středním a východním Slovensko zažilo v pátek sněhové vánice.

Kandidáti

Přestože zpravodajové slovenských televizí hlásili ještě kolem poledne z většiny míst na Slovensku slušnou účast, je otázka, zda odpolední zhoršení počasí neodradí část voličů. I bez mizerného počasí se přitom čekalo, že k volbám nedorazí více než padesát procent oprávněných voličů. Ne příliš vysoká volební účast tak prakticky vylučuje možnost, že by se nekonalo za čtrnáct dní druhé kolo, protože kandidát, který by se měl stát prezidentem už po prvním kole by musel získat padesát procent hlasů všech oprávněných voličů. To je při takové účasti možné jen teoreticky, protože to by museli pro jednoho z kandidátů hlasovat téměř všichni voliči, kteří k volbám přijdou.

Bratislava mezi Kňažkem a Procházkou

Kdyby bylo ale na voličích z Bratislavy, která je pravicovým ostrovem v levicovém Slovensku, tak by se slovenským prezidentem nestal ani jeden z favoritů průzkumů, tedy levicový premiér Robert Fico a milionář a filantrop Andrej Kiska. Zatímco podle posledních průzkumů by Fico měl v prvním kole získat kolem 40 procent hlasů, ve volebních místnostech v Bratislavě je problém najít jeho voliče.

Fotogalerie

"Fica jsem nevolil nikdy, toho my tady v Bratislavě nevolíme," směje se na otázku, zda nedal hlas slovenskému premiérovi Rado, který studuje na vysoké škole. "Kdyby bylo na nás Bratislavanech, tak by Fico nikdy nebyl premiérem," dodává před volební místnosti ve vilové čtvrti hlavního města. "Dal jsem to nakonec Kňažkovi, ale přemýšlel jsem i o Procházkovi. Ale nakonec u mě vyhrál Kňažko."

Právě tito dva pravicově orientovaní, byť nezávislí kandidáti, byli favority u většiny lidí, které iDNES.cz v Bratislavě oslovil. Téměř sedmdesátníka Milana Kňažka berou lidé jako známou postavu, herce a dvojnásobného ministra, jako člověka, který se dokáže postavit levicovému Ficovi.

Překvapivě mnoho lidí, především mladých, oslovil v Bratislavě o generaci mladší, teprve 41letý Radoslav Procházka, nezávislý poslanec, právník, který vystudoval na americkém Yale a který je pro mnoho lidí představitelem nové, nadějnější politické generace. "Dcera říkala, ať to dám Procházkovi, kterého volila, ale já se nakonec rozhodla pro Kňažka. Ten Procházka je pro mě příliš mladý," říká elegantní padesátnice.

Podobně pomálu jako voličů Fica je v Bratislavě voličů druhého favorita Andreje Kisky, byť přece jen rozdíl tu je. "Kiska, ano, není nesympatický, ale pro mě je pořád příliš velkou neznámou. Z ničeho se stát prezidentem, to přece nejde," říká šedesátiletý Andrej Baránek před tím, než rozevře deštník u východu ze školní budovy, kde je volební místnost. "Ale jestli postoupí do druhého kola, tak půjdu a budu ho volit. Kdyby vyhrál Fico, tak už by tady Smer ovládl úplně všechno, to přece nejde."

Kiskovi voliči se v Bratislavě rekrutují především ze starší generace, na kterou udělala dojem jeho charitativní činnost i to, že není politik. "Volila jsem Kisku. Jediný nic neukradl a jediný něco dělá pro lidi," říká sedmdesátnice, která se při chůzi musí opírat o hůl. "Víte, takhle země už by potřebovala někoho, kdo se nebojí a nekrade, tak to říkal Masaryk ne?"

Zahraniční Slováci mohli volit, ale ne v zahraničí

Slovenského prezidenta poprvé volí i zahraniční Slováci. Stačí, když vezmou pas a přijedou na Slovensko. Pro některé to znamená let přes oceán, ale pro mnohé jen nasednutí do autobusu bratislavské městské hromadné dopravy, nebo sednout na kolo.

V minulých letech se totiž už několik tisíc Bratislavanů přestěhovalo "do zahraničí", tedy do maďarských a rakouských vesnic a městeček u hranic se Slovenskem. Důvod je prostý, ceny bytů a pozemků v Bratislavě jsou předražené a za cenu bytu se dá v Rakousku a především v laciném Maďarsku pořídit dům. V maďarské Rajce či rakouském Kitsee tvoří Slováci už značnou část obyvatel.

Také před novým domem v rakouském Wolfsthalu, asi pět kilometrů za hranicemi, parkuje auto s bratislavskou poznávací značkou. "Ano, před chvílí jsme byli volit," říká mladá žena, která z něj vystupuje. "Bydlíme sice tady, ale pořád jsme Slováci. Není nám jedno, kdo bude slovenským prezidentem," dodává.

Volební místnosti se na Slovensku uzavřou ve 22 hodin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

V Británii se za války rodily „hnědé děti“. Po svém původu pátrají dodnes

V řadách amerických vojáků za druhé světové války bojovali také černošští muži....

Za druhé světové války sloužilo ve Velké Británii přes 200 tisíc afroamerických vojáků. Ti okouzlili tamní ženy a...

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Najdete na iDNES.cz