Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Britové se bouří proti Francouzům. V Kamerunu bují občanská válka

  14:17
Další africký stát stojí na prahu občanské války. Ve většinově frankofonním Kamerunu vytáhla proti vládě anglofonní menšina obyvatel a z počátečních demonstrací proti diskriminaci se rychle staly krvavé střety. Ty rozdmýchávají nejen brutální zásahy policie, ale i pomsta povstalců, kteří chtějí vyhlásit nezávislou Ambazonii.
Kamerunský voják dohlíží na pořádek ve městě Buea na západě země. (26. dubna...

Kamerunský voják dohlíží na pořádek ve městě Buea na západě země. (26. dubna 2018) | foto: Profimedia.cz

Zárodky současné krize se v západoafrické zemi začaly objevovat na konci roku 2016, prakticky tam však jsou mnohem déle. Kamerun ve své moderní podobě vznikl v roce 1961 spojením dvou kolonií - francouzské a britské.

Od té doby je kromě Kanady jediným státem na světě, který má angličtinu i francouzštinu jako oficiální jazyk. Anglicky však mluví pouze pětina z dvaadvaceti milionů Kamerunců a jen málokterý „Angličan“ se dostane do vedení země. 

I prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne posledních pětatřicet let, je „Francouz“. Obyvatelé dvou britských regionů na západě země si proto čím dál hlasitěji stěžují, že je francouzsky mluvící většina utlačuje.

Kamerunští Britové jsou podle svého mínění nuceni, aby se asimilovali, což podle nich dokazuje i fakt, že do škol přichází čím dál více učitelů, kteří anglicky neumí. Vzniklo proto i hnutí, které pořádá pokojné demonstrace proti diskriminaci. Právníci zase podle serveru The Economist tvrdí, že jim dokumenty chodí jen ve francouzštině a že u soudu musí mluvit jen francouzsky.

„Není to jen o jazyce. Je to o kultuře, stylu života i způsobu, jakým byli vychováni,“ popisuje pocity „Britů“ anglofonní právník a ředitel Centra pro lidská práva a demokracii v Africe Agbor Nkongho. Ozývají se i hlasy, že regiony dostávají ze společného rozpočtu mnohem méně, než si zaslouží. 

Palba z vrtulníků do lidí

Kamerunská armáda vztek lidí vůči vládě ještě rozdmýchala loni na podzim, když hned v pěti městech začala z vrtulníků pálit do davu demonstrantů. Při protestech tehdy podle agentury Reuters zemřelo nejméně pět lidí. 

Poté, co se záběry brutálních zásahů ze strany policie dostaly na veřejnost, vláda oba západní regiony odřízla od internetu. Od té doby podpora ozbrojených separatistů, kteří chtějí na západě Kamerunu vytvořit nový stát s názvem Ambazonia a které vláda považuje za teroristy, začala pomalu růst. 

Stejně jako počet obětí bojů - zemřelo už nejméně 120 civilistů a 43 členů bezpečnostních složek. Za poslední dva roky ze svých domovů podle OSN uteklo na 160 tisíc anglicky mluvících občanů, kteří se ukrývají v džungli nebo u spřízněných komunit v ostatních částech Kamerunu. Dalších více než dvacet tisíc lidí uprchlo do sousední Nigérie, píše agentura AFP.

Kamerun se nachází v rovníkové Africe. Sousedí s Nigérií, Čadem, Středoafrickou republikou, Republikou Kongo, Gabonem a Rovníkovou Guineou.

Kamerun se nachází v rovníkové Africe. Sousedí s Nigérií, Čadem, Středoafrickou republikou, Republikou Kongo, Gabonem a Rovníkovou Guineou.

Armáda také podle amerického listu The Washington Post na západě vypálila celé vesnice. „Nemohl jsem uprchnout, protože mám pochroumanou nohu. Mí vnuci museli zůstat u mě - oba jejich rodiče jsou už mrtví. Celé týdny přežíváme na banánech,“ říká jeden z místních mužů.

„Rvala se tu ADF (povstalci) s armádou. Brzo ráno jsem slyšela hlasitou střelbu. Armáda napadla rebely ve vesnici. Rebelové pak vyhodili jeden most do povětří, čímž armádu zablokovali a podařilo se jim pak zabít vojáky,“ popsala pro britský The Guardian také místní žena. 

Ani ona si nepřála uvést své jméno. „Armáda pak poslala posily a začali se mstít na vesničanech. Vypálili domy, znásilnili ženy a náhodně popravili několik lidí. Ti, co měli šanci utéct, se teď schovávají v buši,“ dodala žena s tím, že není schopná odhadnout počet mrtvých. „Hodně. Je to genocida.“

Střety ovlivňují i boj proti Boko Haram

Vzrůstající napětí v Kamerunu ovlivňuje i boj proti teroristům z Boko Haram - nejlepší kamerunští vojáci totiž nyní nebojují proti nim, ale proti povstalcům. Ti se podle jednoho ze svých velitelů snaží udělat z britských regionů území, kterému vedení země nebude schopné vládnout. Ničí vládní budovy, náklaďáky se dřevem vyhazují do povětří.

„Šedesát procent HDP Kamerunu pochází z Ambazonie. Olej a dřevo si berou zahraniční společnosti a výdělek jde do (hlavního města) Yaoundé. Na druhou stranu údajně nejsou peníze na anglicky mluvící učitele,“ tvrdí vůdce rebelů  Lucas Cho Ayaba a o vládě mluví jako o okupantech. „Nemůžeme nečinně přihlížet,“ dodává s tím, že mírumilovné protesty nefungují.

Odplata za zastřelené demonstranty přišla letos 20. května na kamerunský Národní den. Zatímco v Yaoundé lidé oslavovali a prezident děkoval vojákům za to, jak oddaně udržují mír a bezpečnost v zemi, vzbouřenci v jednom z anglofonních regionů unesli starostu, zabili dva policisty a zastrašovali ty, kteří by se k oslavám chtěli připojit.

„Při pohledu na současné dění ho klidně můžete nazvat občanskou válkou. Vláda střílí do bezbranných vesničanů a mnoho z nich se rozhodlo bránit. A tak proti ní bojují,“ říká profesor Weberovy univerzity v Utahu John Mukum Mbaku. „Podstatou problému je fakt, že pokud nemluvíte francouzsky, nemůžete v té zemi přežít,“ dodává.

To je však těžké i pro ty britské Kamerunce, kteří se k povstalcům přidat nechtějí. „Ti, kdo guerille nedají jídlo, benzin nebo zbraně, je považován za zrádce,“ líčí situaci v zemi muž, kterého napadli mačetou.

Jak se Afrika zbavovala kolonizátorů

Afrika byla na přelomu 19. a 20. století prakticky celá rozdělena mezi evropské koloniální mocnosti, nezávislá byla pouze Etiopie (dříve Habeš) a od roku 1847 Libérie.

V roce 1910 vznikla Jihoafrická unie (dnes Jihoafrická republika), v roce 1922 získal nezávislost na Británii Egypt, další země následovaly až v 50. letech.

V roce 1951 získala nezávislost na Itálii Libye, v roce 1956 na Francii Maroko a Tunisko a na Egyptu a Británii Súdán. O rok později se stala nezávislou na Británii Ghana a v roce 1958 na Francii Guinea.

Pak přišel "rok Afriky". Ze 17 nových států získalo 14 nezávislost na Francii (Čad, Benin, Burkina Faso, Gabon, Kamerun, Konžská republika, Mali, Madagaskar, Mauritánie, Niger, Pobřeží slonoviny, Senegal, Togo a Středoafrická republika), samostatnost získala belgická kolonie Kongo, britská Nigérie a britsko-italská kolonie Somálsko.

Dalších 15 států vyhlásilo nezávislost od 1961 do 1970, z toho 11 států na Británii - Sierra Leone, Uganda, Keňa, Tanzanie, Zambie (dříve Severní Rhodesie), Malawi (dříve Ňasko), Gambie, Botswana, Lesotho, Svazijsko a Mauricius - na Belgii Rwanda (do té doby Ruanda) a Burundi (Urundi), na Francii Alžírsko a na Španělsku Rovníková Guinea.

V 70. letech získaly samostatnost bývalé portugalské kolonie Guinea-Bissau, Angola, Mosambik, Kapverdy a Svatý Tomáš, na Francii získaly nezávislost Komory Džibutsko a na Británii Seychely.

V roce 1980 vyhlásila nezávislost britská kolonie Jižní Rhodesie jako Zimbabwe, o deset let později byla vyhlášena nezávislost Namibie na JAR a v roce 1993 se Eritrea stala nezávislou na Etiopii. Dosud posledním samostatných africkým státem je Jižní Súdán, který se odtrhl od Súdánu a nezávislou zemí je od roku 2011.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...