Kaczyński chce vládnout ze zákulisí, z blízkých mu zůstala jen kočka

  6:28aktualizováno  6:28
Vítězství strany Právo a spravedlnost v polských parlamentních volbách je především úspěchem jejího šéfa Jaroslawa Kaczyńského. Samotářský šedesátník prohlásil, že se nehodlá stát premiérem, přesto se z něj v neděli stal nejmocnější polský politik. Směřování Varšavy bude ovlivňovat ze zákulisí.

Šéf strany Právo a Spravedlnost Jaroslaw Kaczynski hovoří na předvolebním mítinku ve Varšavě (22. října 2015) | foto: Reuters

Když Jaroslaw Kaczyński ohlásil, že kandidátku jeho strany povede do té doby poměrně neznámá Beata Szydłová, ukázal, jak důležitá je pro něj loajalita. V roce 2011 se totiž Szydłová odmítla připojit ke skupině stranických rebelů, kteří ohrožovali Kaczyńského postavení. To samé udělal i Andrzej Duda, jehož úspěšnou prezidentskou kandidaturu Kaczyński podpořil v květnu.

„Pokud jde o lidi, jeho základní charakteristikou je dosadit své stoupence do klíčových pozic,“ soudí o šestašedesátiletém Kaczyńském bývalý člen strany Právo a spravedlnost (PiS) Pawel Zalewski, který přestoupil do opoziční Občanské platformy.

Fotogalerie

I když si Jarek, jak zní Kaczyńského přezdívka, loajality svých spolupracovníků cení, s nikým z nich si nikdy nevytvořil skutečně blízký vztah, jaký ho poutal k jeho bratru Lechovi a matce Jadwize. Ani jeden z nich už není mezi živými a Jaroslaw Kaczyński od tragické smrti svého dvojčete a bývalého polského prezidenta nesundavá černý oblek a černou kravatu. Přiznává, že několikrát denně cítí potřebu s ním mluvit.

Na svého bratra ostatně nezapomněl ani během svého proslovu po oznámení prvních předběžných výsledků. „Pane prezidente, mise byla splněna,“ vzkázal se slzami v očích svému bratrovi, který podobnou větu adresoval Jaroslawovi po svém vítězství v prezidentských volbách 2005 (více čtěte zde).

Falešné noviny pro matku

Lech Kaczyński zemřel spolu s manželkou a další téměř stovkou představitelů polské vlády a armády při nehodě letadla ve Smolensku v roce 2010 (psali jsme zde). Jarek se se smrtí svého dvojčete dosud vyrovnává jen těžko. Během pěti let z ní obvinil Rusko i bývalého premiéra Donalda Tuska.

Kaczyński být lídrem strany nechtěl

Expremiér Jaroslaw Kaczyński byl pro část potenciálních voličů PiS nepřekonatelnou překážkou kvůli radikálnímu odporu k EU či přílišnému prosazování zájmů katolické církve. Jako lídr strany proto nekandidoval. „PiS s Jaroslawem Kaczyńským jako kandidátem na premiéra by nebylo schopné vyhrát volby. V takové situaci je třeba být schopen ustoupit,“ prohlásil.

Na rozdíl od svého bratra se Kaczyński nikdy neoženil. Celý život bydlel se svou matkou, která zemřela před dvěma lety. Lásku k ní vyjadřoval různě, například i tak, že jí bratrovu smrt šest týdnů tajil. V době nehody byla totiž Jadwiga hospitalizována v nemocnici kvůli problémům se srdcem a podle doktorů by jí zdrcující zpráva mohla ohrozit na životě.

Aby matku uchránil, přistoupil Jarek k poněkud bizarním metodám. Své spolupracovníky například požádal, aby pro ní vyrobili noviny, ve kterých se neobjeví žádné zmínky o Smolensku. Jindy zase využil matčina zmatení a vydával se za Lecha. „To jsi ty, Lešku?“ ptala se Jadwiga svého syna podle životopisné knihy „Jaroslaw. Tajemství Kaczyńského“, která vyšla na konci září. Podle ní Jarek svoji matku v jejím omylu neopravil.

Po smrti bratra a matky se Kaczyńského nejbližší společnicí stala jeho kočka Fiona. V rozhovoru pro Dziennik Polski uvedl, že politika „limitovala okruh lidí, se kterými se setkává“ - prý ale nikdy nebyl příliš společenský. „Skupina přátel se pomalu zmenšovala a rozpadala se, protože jsem byl příliš zaneprázdněný. Je to moje práce. V posledních dvaceti nebo třiceti letech jsem nedělal nic jiného,“ řekl.

Kaczyński věrnost nenabízí

Zatímco u spolupracovníků si Kaczyński cení loajality a věrnosti, sám jí příliš neoplývá. Podle serveru Politico to dokazují například události z roku 1989, kdy se podílel na vyjednávání mezi Solidaritou a komunistickým režimem. O několik měsíců později už pracoval na vyvolání sporu mezi lídrem hnutí Lechem Wałęsou a prvním demokratickým premiérem Tadeuszem Mazowieckým. S Wałęsou se pak sám rozkmotřil.

V roce 2005 bratři Kaczyńští slavili dvojí úspěch: v září jejich strana vyhrála parlamentní volby a o měsíc později se Lech stal polským prezidentem. Jaroslaw po volbách prohlásil, že o pozici premiéra nestojí, svůj názor však jen o devět měsíců později změnil. Ve spolupráci s bratrem se zbavil předsedy vlády Kazimierze Marcinkiewicze, kterého do funkce dosadil, a usedl na jeho místo.

Bratři Kaczyńští si v dětství zahráli ve filmu O dvou, kteří ukradli Měsíc:

Vedení PiS tehdy výměnu premiérů zdůvodnilo tím, že potřebuje silného kandidáta na funkci primátora Varšavy, kterým by se měl stát právě Marcinkiewicz. Skutečným důvodem však byly zřejmě jeho sílící spory s mocnými dvojčaty. Kaczyńského vláda přesto příliš úspěšná nebyla. V roce 2007 ji rozložili koaliční spory. Když Jaroslaw následně prohrál předčasné volby, stáhl se do ústraní.

Nový Pilsudski?

Čemu však Kaczyński zůstává věrný, jsou jeho politické názory. PiS vede jako euroskeptickou stranu, která se více než zahraničními tématy zabývá domácí politikou. Strana slibuje daňové úlevy pro méně majetné občany a malé podniky či léky zdarma pro seniory starší 75 let. Na rozdíl od Občanské platformy plánuje snížit věk odchodu do důchodu, na což chce získat peníze novým zdanění bank a supermarketů cizích majitelů.

KOMENTÁŘ: Česko musí zůstat přítelem Polska i po triumfu Kaczynského

Právo a Spravedlnost je podle BBC typickou konzervativní stranou opírající se o katolickou církev a venkovské voliče. Staví se proti registrovanému partnerství homosexuálů a zvažuje, že ukončí finanční podporu manželských párů, které chtějí podstoupit umělé oplodnění. Školáky chce podporovat ve vlasteneckém cítění.

To vše by měla zajistit Baeta Szydłová. Bývalý člen strany Zalewski však nevěří, že dostane prostor předvádět svoji vlastní politiku. „Bude to stejná situace jako s Marcinkiewiczem. Duda ani Szydłová nebudou mít šanci stát se nezávislými politiky,“ řekl.

Analytik Slawomir Sierakowski upozorňuje, že Szydłová dosud nenasbírala žádné politické zkušenosti a ve straně nemá pevnou půdu pod nohama. Pokud Kaczyński neporuší sliby a nezatouží po moci, může se jeho postavení v polské politice podobat autoritářské roli Józefa Pilsudského.. „Stejně jako v meziválečném období maršál Pilduski bude Kaczyński bezpochyby kontrolovat prezidenta i premiérku, zatímco formálně nebude mít žádnou moc,“ uvedl Sierakowski ve svém komentáři.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Itálie přijala dalších devět nemocných migrantů z lodi Open Arms

Itálie v sobotu 17. srpna povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez...

Z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která od minulého týdne čeká asi 800 metrů od italského...

Italská prokuratura nařídila zabavit loď Open Arms, chce migranty vylodit

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Italská prokuratura v úterý nařídila zabavit loď španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms a okamžitě...

Najdete na iDNES.cz