Jižní Korea vyzvedla záď potopené lodi. Skrývala těla 36 námořníků

  18:00aktualizováno  19:03
Jihokorejská armáda vyzvedla ze dna Žlutého moře část vraku vojenského plavidla Čchonan. V zádi vraku vojáci našli těla 36 pohřešovaných námořníků. Loď se potopila ze zatím nezjištěných důvodů koncem března poblíž břehů KLDR.

Vyproštění ostatků vyvolalo pohnuté reakce mezi příbuznými obětí. Mnoho matek námořníků propuklo v pláč po oznámení, že byli nalezeni mrtví.

Zbytky rozpůlené lodi spočívající na dně Žlutého moře zřejmě skrývají dalších 8 pohřešovaných námořníků. Všem bylo okolo 20 let.

"Je to politováníhodné, protože jsme do poslední chvíle neztráceli naději. Nevím, jak utěšit jejich rodiny," prohlásil jihokorejský prezident I Mjong-bak na mimořádné schůzce svolané k vyzdvižení zádi plavidla. 

Loď o výtlaku 1200 tun se 104 členy posádky na palubě roztrhl výbuch, když byla na rutinní hlídce u sporné námořní hranice s KLDR západně od Korejského poloostrova. Osmapadesát členů posádky, včetně kapitána lodi, se podařilo dostat do bezpečí. Dva mrtví byli nalezeni už během prvních záchranných operací, které předcházely dnešnímu vyzvednutí části vraku.

Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)Jižní Korea vylovila trosky potopené lodi Čchonan (15. dubna 2010)

Příčiny exploze v zádi lodě stále nejsou známy. Jihokorejské ministerstvo obrany v dubnu sdělilo, že loď Čchonan mohlo zasáhnout severokorejské torpédo. Spekuluje se také, že loď najela na minu.

Jihokorejská televize ukázala obří jeřáb, jak nad hladinu zvedá záď korvety, na niž den předtím připevnili potápěči řetězy. Její prozkoumání by mohlo objasnit, co bylo příčinou potopení. Zbývající dvě třetiny plavidla by podle armádních činitelů mohly být vytaženy příští týden.

Obě Koreje zůstávají ve válečném stavu vzhledem k tomu, že jejich konflikt byl ukončen pouze příměřím, nikoli mírovou smlouvou. KLDR nesouhlasí s námořní hranicí vytyčenou v roce 1953 Organizací spojených národů a západní vody poblíž místa páteční katastrofy byly už dříve dějištěm tří krvavých střetů mezi korejským Severem a Jihem.

Jižní Korea podle expertů citovaných Reuters zřejmě nezvolí agresivní postoj, pokud se ukáže, že za potopením lodi stojí KLDR. Možný konflikt by prý mohl poškodit jihokorejské zájmy.

Severní a Jižní Korea
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Bylo to jako lavina. Lidé padali, děti plakaly, líčí svědci bouři v Tatrách

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Dospělým tuhla krev v žilách a děti začaly plakat. Tak popisují svědci údery blesku na polské straně Tater, kde při...

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Osmiletý chlapec v Německu se v mámině autě projížděl po dálnici a naboural

ilustrační snímek

Osmiletý hoch z německého města Soest si ve čtvrtek po půlnoci vypůjčil auto své matky a vydal se na projížďku. Dojel...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz