Průlomový rozsudek: znásilněná jezídka konfrontovala člena IS před soudem

  • 132
Teroristická organizace Islámský stát spáchala celou řadu ohavných činů, včetně cílené genocidy jezídské komunity. Irácký soud se v procesu tématem zabýval vůbec poprvé. Rozsudek je průlomový i proto, že sexuální otrokyně při něm konfrontovala svého věznitele a dosáhla jeho odsouzení.

Soudce se během přelíčení obrátil na dvacetiletou jezídku Ašrak Hamid Tálovou a zeptal se jí, zda poznává svého bývalého věznitele z řad IS, Mohammeda Rašida Sabaha. Tálová pohlédla přímo na muže, který ji opakovaně znásilňoval. „Znám ho lépe, než sama sebe,“ prohlásila.

Soudní proces, který skončil v pondělí, je prvním, kde jezídská oběť osobně konfrontovala svého trýznitele. Je též prvním, kdy se irácký soud speciálně věnoval zločinům IS vůči jezídské komunitě.

Svědectví Tálové přispělo k tomu, že Sabah byl odsouzen k smrti. „Nejdůležitější věc pro mě je, že můj sen se stal skutečností a já jsem viděla, jak ten, kdo mě znásilnil, byl odsouzen k smrti,“ řekla jezídka po vyslechnutí rozsudku.

„Chci, aby se můj příběh dostal do celého světa, takže moje poselství uslyší i moji přátelé a dodá jim odvahu, aby udělali tu samou věc jako já, takže se budou moci pomstít Daeši,“ řekla, přičemž použila arabský akronym pro Islámský stát.

V konzervativní irácké společnosti je pro ženy velmi obtížné veřejně vystoupit a mluvit o svém znásilnění, poznamenal list The New York Times. Často jsou ženy považovány spíše za původkyně znásilnění, které je vnímáno jako špinavá skvrna na rodinné cti.

„Doufáme, že když lidé uslyší o tomto případu, předstoupí další,“ řekl soudce Haider Jalil Khalil z bagdádského soudu. Podle něj právě ostýchavost svědků zamezuje tomu, aby se konalo více podobných procesů.

Zničil jsi mi život, konfrontovala sexuální otrokyně IS svého trýznitele

Neziskové humanitární organizace dlouhodobě požadují, aby irácké soudy věnovaly větší pozornost jak zločinům IS proti jezídům, tak proti ženám. Mají za to, že nestačí bojovníky IS odsoudit jen na základě vágní obžaloby z terorismu, ale musí se potrestat přímo jejich jednotlivé skutky, aby oběti měly pocit zadostiučinění.

„Tohle je první případ, na který jsem narazila během posledních čtyř let, kde oběť měla nějakou významnou roli v soudním řízení,“ řekla Belkis Willeová, specialistka na Blízký východ z humanitární organizace Human Rights Watch. „A je to i první případ, ve kterém se k (obžalobě přidalo) i obvinění ze znásilnění a (to bylo) soud k němu přihlédl, což je podstatné,“ dodala.

Kurdský web Rudaw upozorňuje, že Tálová potkala Sabaha v Německu, kam uprchla z Iráku a kam zřejmě Sahab přišel jako uprchlík. Její věznitel k ní přistoupil na ulici jihozápadního německého města Schwäbisch Gmünd, kde jí řekl, že o ní vše ví.

Žena se z obavy o svůj život vrátila do Iráku. Sahab ji pronásledoval, irácká policie ho po jedenácti měsících zadržela a uvěznila.

Tálová Sahaba, který je též znám pod jménem Abú Humám, minulý rok konfrontovala v irácké televizi. „Bylo mi čtrnáct let, když jsi mě znásilnil. Cítíš vůbec něco? Máš nějakou čest? Pohlédni mi do očí,“ vmetla svému trýzniteli do obličeji. Ten se jí do očí podívat nedokázal a mlčel.

Kruté jednání IS

Jezídka na svého věznitele připadla poté, co bojovníci IS přepadli město Sindžár, které se nachází v blízkosti hranic Iráku a Sýrie. Den poté, co ji získal, ji bývalý vězeň znásilnil, i když byla panna.

„Znásilňoval mě každý den, někdy dvakrát až třikrát denně,“ uvedla žena. Její věznitel ji donutil se za něj provdat. V íránském právu manželské znásilnění neexistuje.

Tálové se nakonec podařilo uprchnout poté, co spolu s ostatními zajatými dívkami připravila pro bojovníky IS jídlo, do kterého nasypaly prášky na spaní.

Záchvaty a bezmoc. Jezídky v Kanadě pronásleduje teror Islámského státu

Během soudního procesu Sahan neprojevil žádné známky lítosti. Dívku dostal jako dárek za svůj boj proti jezídům. Tvrdí, že nedokáže říct, zda jeho „dárek“ byl nešťastný či šťastný. „Neviděl jsem ji plakat, nebo se smát,“ řekl.

Irácké úřady vsadily Sahana na dvacet let do vězení za vraždu taxikáře, kterou spáchal v devatenácti letech. K IS se přidal poté, co ho teroristé z cely osvobodili. Sám sebe popisuje jako „učitele Koránu,“ který provádí „duchovní práci, jako je vyhánění démonů z lidí“.

Islámský stát považuje jezídy, jejichž víra kombinuje řadu náboženských vlivů, včetně perského zoroastrismu, za heretiky. Během své krutovlády v Iráku od roku 2014 zabili radikální islamisté na 3 100 jezídů v zemi a 6 800 žen a dětí prodali do sexuálního otroctví, násilně je přinutili k sňatku či je donutili k náboženské konverzi.

Více než 360 tisíc jezídů uprchlo do jiných částí Iráku. Z jezídských zajatců se jich asi jen polovině podařilo zachránit. Teď žijí v uprchlických táborech, převážně v kurdských oblastech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video