Japonci vypouštějí vodu z Fukušimy do moře, ulovili první radioaktivní ryby

  7:28aktualizováno  18:59
Japonským technikům se podařilo omezit samovolný únik vysoce radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima. Do Pacifiku kvůli tomu cíleně vypustili 11 500 tun mírně kontaminované vody. Panují obavy, co to udělá s životem v moři. Odborníci už odhalili stopy zvýšené radioaktivity v rybách.

Únik radioaktivní vody v 2. reaktoru jaderné elektrárny Fukušima. Fotografie poskytla společnost TEPCO (5. dubna 2011) | foto: AP

Technickým týmům se po usilovném snažení podařilo omezit množství vody, která samovolně uniká z praskliny v šachtě u druhého reaktoru, na kterou technici přišli o víkendu.

"Nemůžeme vlastně ještě změřit množství unikající vody, ale přesvědčili jsme se pouhým okem, že množství tekoucí vody se snižuje. Takže máme důvod být přesvědčení o tom, že naše opatření do jisté míry fungují," sdělil činitel společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje.

"Zkoušeli jsme nalít směs pilin, novin a cementu na stranu šachty, ale zdá se, že směs se do trhlin nedostala," řekl předtím náměstek ředitele japonské agentury pro jadernou bezpečnost Hidehiko Nišijama. Pak bylo jako poslední naděje označeno "tekuté sklo". "Také stále nevíme, jak moc je voda vytékající z reaktoru 2 kontaminována," připustil Nišijama.

Dvě mouchy jednou ranou

Vypouštění vody do moře ochladí reaktory a omezí šíření radioaktivity

Chlazení v jaderné elektrárně Fukušima přestalo fungovat po ničivém zemětřesení a tsunami 11. března. Operátoři od té doby ochlazují reaktory mořskou vodou, ta se ale hromadí a už pro ni nejsou skladovací prostory.

"Jde jen o lehce radioaktivní vodu," snažil se uklidnit mluvčí společnosti TEPCO. Podle mluvčího vlády Jukia Edana je voda asi stokrát více radioaktivní, než jsou povolené limity. Edano připustil, že vypouštění může mít výrazný dopad na oceán.

Úřady měří radiaci ve školách

Úřady v prefektuře Fukušima zahájily zvláštní program, při kterém odborníci změří úroveň radiace ve školách a na dětských hřištích. K nařízení je vedou obavy rodičů, kteří se svými potomky žijí v oblasti s poničenou jadernou elektrárnou Fukušima.

Za dva dny odborníci zkontrolují přes 1 400 škol a školek. Podle úřadů ale dětem nebezpečí nehrozí, tedy pokud žijí alespoň 30 kilometrů od elektrárny.

Zdroj: BBC

Technici potřebují udělat prostor pro daleko více kontaminovanou vodu, uvedl bez dalších podrobností zástupce japonské agentury pro jadernou bezpečnost Koičiró Nakamura. Ten se sešel s představiteli Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

Dosud Japonci vypustili asi čtvrtinu z plánovaných více než jedenácti tisíc tun vody. Vypouštění má trvat do pátku. V elektrárně je prý celkem asi 60 tisíc tun vysoce radioaktivní vody.

"Chceme předejít vážnějšímu nebezpečí," dodal Nakamura s tím, že úřady zatím neplánují rozšíření dvacetikilometrové evakuační zóny kolem fukušimské elektrárny.

"To ale neznamená, že v budoucnu nemůže dojít ke změně," poznamenal. Lidem, kteří žijí v desetikilometrovém pásmu za touto zónou, úřady evakuaci doporučily. Ti, kteří přesto zůstali, nemají vycházet ze svých domovů.

Obyvatelé z oblasti kolem elektrárny mají od firmy TEPCO dostat do konce měsíce první odškodnění. Firma jeho výši dohodne s vládou a předběžné platby by se měly týkat asi 80 tisíc evakuovaných obyvatel. Škody utrpěli i farmáři z okolí zdecimované elektrárny, kteří nemohou prodávat svou zeleninu.

Obří vor, který z japonské elektrárny Fukušima odveze část radioaktivní vody (5. dubna 2011

Obří vor, který z japonské elektrárny Fukušima odveze část radioaktivní vody (5. dubna 2011

Záchranáři hledají těla Japonců zabitých vlnou tsunami  (5. dubna 2011)

Záchranáři hledají těla Japonců zabitých vlnou tsunami (5. dubna 2011)

Japonští technici se snaží odstranit kontaminaci radioaktivitou v elektrárně Fukušima (4. dubna 2011)

Japonští technici se snaží odstranit kontaminaci radioaktivitou v elektrárně Fukušima (4. dubna 2011)

Firma už vydala po dvaceti milionech jenů (asi čtyři miliony korun) devíti obcím. Jedna z nich kompenzaci odmítla, TEPCO má prý peníze dávat rovnou občanům.

Boj s prasklinami a přehříváním

Fukušimští inženýři se zatím už týdny neúnavně pokoušejí odstranit potíže v jaderném zařízení. Uvažují o zabetonování bloků, to jim ale nedoporučují ruští kolegové, kteří mají zkušenost se sarkofágem v Černobylu. Nejprve musejí vyřešit chlazení, pak teprve mohou betonovat, protože jinak budou opravy ještě složitější.

Pošlete pomoc a získejte odznak Věry Čáslavské

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Zapojte se do sbírky organizace Adra a iDNES.cz a získejte odznak gymnastky Věry Čáslavské z olympiády v Tokiu

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Mnozí experti souhlasí s vypouštěním radioaktivní vody do oceánu. "Je to nejlepší ze špatných řešení," uvedla i šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Radiace se v oceánu rychle rozředí, nikdo ale přesně neví, jaké budou dlouhodobé důsledky velké kontaminace.

Japonsko také požádalo Rusko o vyslání speciálního plavidla pro likvidaci radiace v elektrárně. Toto plavidlo je používáno například při vyřazování jaderných ponorek z provozu.

Do boje s radiací se vydává i další plavidlo. Až deset milionů litrů kontaminované vody má pojmout obří vor, který dosud sloužil jako umělý plovoucí ostrov rybářům v přístavu města Šimizu na jihovýchodě Japonska. Těleso o délce 136 metrů a šířce 46 metrů má do Fukušimy dorazit odhadem 16. dubna.

Stopy radioaktivity v rybách

Odborníci také nově odhalili stopy zvýšené radioaktivity v rybách, vláda proto zvažuje podobné restrikce, jaké už dříve uvalila na některé druhy zeleniny. Ryby s vyššími hodnotami radioaktivního jódu a cesia se objevily v sítích rybářů z prefektury Ibaraki.

Japonské úřady proto poprvé stanovily provizorní limity radiace v rybách. Některé z těch, které byly u pobřeží uloveny v pátek, by přitom stanovené limity nesplňovaly. Úřady zaznamenaly v zemi vycházejícího slunce řadu případů kontaminované zeleniny, mléka a vody, které vyvolávají obavy v celém regionu (více zde).

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pozor, děti, mohou vás tu zneužít. Melbourne chce do kostelů varovné cedule

Australské Melbourne se chystá přimět katolickou církev, aby se zavázala, že bude dodržovat nově schválený zákon. Podle...

Johnson pozastavil projednávání dohody, zrychlí přípravu na tvrdý brexit

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu...

Píseň místo křiku. Protestující v Libanonu zpívali vyděšenému batoleti

Když se řidička s malým synem v autě dostala mezi demonstranty v libanonském Bejrútu, požádala je, zda by se mohli...

Kim Čong-un bourá jihokorejské stavby v horách KLDR, postaví si vlastní

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při středeční návštěvě turistického letoviska v Diamantových horách nařídil zbourat...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz