Japonsko má ministra pro kyberbezpečnost. Neví ale, jak se používá počítač

  11:47aktualizováno  11:47
Nedávno jmenovaný japonský ministr pro olympijské hry Jošitaka Sakurada, který má na starost také dohled nad kybernetickou bezpečností země, v parlamentu přiznal, že v životě nepoužil počítač. Dotaz na jeho počítačovou gramotnost padl poté, co ministra očividně zmátla otázka, zda se v japonských jaderných elektrárnách používají USB disky.

Ministr pro Olympijské hry 2020 a kyberbezpečnost Jošitaka Sakurada | foto: AP

Osmašedesátiletého Sakuradu jmenoval do obou funkcí minulý měsíc premiér Šinzó Abe. Navzdory jeho dvaadvacetileté poslanecké kariéře se pro Sakuradu jedná o první ministerskou pozici. Přiznání ministr učinil poté, co se ho během středečního zasedání parlamentního výboru opoziční poslanec napřímo zeptal, zda je počítačově gramotný.

Fotogalerie

„Od svých 25 let jsem vždy nařizoval svým podřízeným a sekretářkám, aby to dělali za mě,“ odpověděl Sakurada. „Nikdy jsem počítač nepoužil,“ dodal. 

Na otázku opozičních zákonodárců, jak může mít na starosti kybernetickou bezpečnost bez základních počítačových znalostí, Sakurada odpověděl, že o politice v této otázce rozhoduje na jeho ministerstvu i ve vládě řada lidí. Dodal, že je přesvědčen o tom, že s tímto nebudou žádné problémy.

Sakuradovy odpovědi v parlamentu i při tiskových konferencích se již dříve setkávaly s kritikou. Začátkem tohoto měsíce například řekl, že neví nic o prohlášení ministra sportu KLDR, že se hodlá zúčastnit olympijských her v Tokiu v roce 2020.

Severokorejský ministr by tím porušil zákaz vstupu čelných představitelů KLDR do Japonska. „Do této záležitosti bych z titulu své funkce neměl zasahovat. Není to v mé pravomoci,“ uvedl tehdy Sakurada podle deníku Asahi.

V projevu před jiným parlamentním výborem začátkem měsíce se Sakurada přeřekl, když uvedl, že olympijské hry budou Japonsko stát 1500 jenů (asi 305 Kč). Ve skutečnosti vyjdou na 150 miliard jenů (asi 30,5 miliardy Kč).

Na tiskových konferencích k blížícím se olympijským hrám Sakurada také často odpovídal slovem „nevím“. Své pochybení pak sváděl na opozici, která mu prý dopředu nedala otázky. „Jelikož otázky nebyly předem stanoveny, nevěděl jsem, na co se mě budou ptát,“ cituje Sakuradu deník Asahi. 

Sakurada se kvůli svým nepovedeným vyjádřením stal terčem kritiky i na sociálních sítích. „Každý ředitel firmy dnes používá počítač. On ani neví, co je to USB. Ježkovy oči,“ vyjádřil údiv jeden z uživatelů twitteru. Jiní to však berou s nadhledem. „Pokud se hackeři zaměří na ministra Sakuradu, nebudou schopni ukrást žádné informace. To může být skutečně nejvyšší míra bezpečnosti,“ domnívá se další z uživatelů sociální sítě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Justin Bieber, pohroma Islandu. Zpěvákovi fanoušci ohrožují křehký kaňon

Islandský kaňon Fjadrárgljúfur (1. července 2018)

Island omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho...

Německo trápí lijáky a záplavy. V Dolním Sasku spadla střecha nemocnice

Zaplavená silnice u bavorské obce Marquartstein (21.května 2019)

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v...

Joko Widodo bude znovu prezidentem, naděje Indonésanů zatím nenaplnil

Indonéský prezident Joko Widodo během prezidentských voleb v roce 2019. Obhájil...

Dubnové prezidentské volby v Indonésii vyhrál dosavadní prezident Joko Widodo. Získal 55,5 procenta hlasů, jeho...

Najdete na iDNES.cz