Jako kdyby Brit uctil Džihádistu Johna, kritizují arabské poslance v Izraeli

  8:16aktualizováno  9:39
Etická komise izraelského parlamentu potrestala tři arabské poslance za to, že se minulý týden setkali s rodinami Palestinců, kteří zaútočili na Izraelce. Podle premiéra Benjamina Netanjahua je to stejné, jako kdyby britští poslanci navštívili příbuzné Džihádisty Johna, který zavraždil řadu zahraničních rukojmí.

Předseda strany Balad Džamal Zahalka během projednávání návrhu zákona o vyloučení členů Knesetu, kteří se chovají neeticky (9. února 2016). | foto: AP

Komise potrestala tři členy strany Balad, která sdružuje izraelské Araby. Předseda strany Džamal Zahalka dostal dvouměsíční zákaz práce v parlamentu, jeho kolegové Hanín Zuabíová a Básil Ghattás pak čtyřměsíční zákaz, píše deník The Times of Israel.

Etická komise Knessetu podle svých slov reagovala na řadu stížností týkajících se chování poslanců poté, co navštívili rodiny několika Palestinců, kteří zaútočili na Izraelce. Členy Knessetu rozlítilo zejména to, že se poslanci během setkání připojili k minutě ticha za útočníky. Podle Zahalky však šlo o vyjádření respektu ke všem mrtvým Palestincům.

Fotogalerie

Potrestaní poslanci trvají na tom, že rodiny útočníků navštívili pouze ve snaze o to, aby mohli být pohřbeni. Izrael totiž často těla útočníků vrací pozůstalým až poté, co zajistí, že pohřeb nebude podněcovat k dalšímu násilí vůči Svaté zemi, píše list The Israel Times.

Aliance stran izraelských Arabů, do níž patří i Balad, zákaz označila za výsledek „kampaně podněcované (premiérem) Netanjahuem, který stojí v čele tohoto neetického a nedemokratického rozhodnutí“. Politici podle ní byli potrestaní za svůj humánní a morální postoj.

Jako kdyby Britové uctili Džihádistu Johna

Vládnoucí koalice v souvislosti s tím schválila v pondělí návrh zákona, podle kterého může etická komise vyloučit z izraelského parlamentu kohokoli, kdo se chová neeticky a nevhodně. Pro vyloučení musí hlasovat 90 ze 120 poslanců.

Nepokoje v Izraeli

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že sice silně podporuje integraci izraelských Arabů, nemůže však tolerovat, když izraelští poslanci uctívají teroristy minutou ticha.

„Nejsme připraveni přijmout situaci, kdy poslanci podporují rodiny těch, kteří zabíjejí izraelské občany. Existuje hranice. Existuje národní hrdost. Zajímalo by mě, co by se stalo v britském parlamentu, kdyby britský poslanec uctil minutou ticha Džihádistu Johna,“ řekl Netanjahu. Džihádista John, neboli Mohammed Emwazi, se nechvalně proslavil na propagandistických videích, v nichž vraždil rukojmí teroristů. Zahynul při útoku dronu v Rakká loni v listopadu (více čtěte zde).

Netanjahu zároveň vyzval generální prokuraturu, aby prověřila, zda proti poslancům nelze zahájit trestní stíhání.

Bič na propalestinské aktivisty

V izraelském parlamentu podle ČTK v noci na úterý prošel v prvním čtení zákon, který zavádí nová pravidla pro nevládní organizace získávající finanční prostředky od zahraničních vlád.

Zákon o transparentnosti požaduje po nevládních organizacích, aby ve veškerých veřejných oznámeních i komunikaci s izraelskými úředníky zveřejňovaly detaily o financích, které získaly od zahraničních vlád, jestliže tvoří více než polovinu jejich financování. V případě, že se budou pohybovat v izraelském parlamentu, budou muset mít aktivisté těchto skupin i speciální označení.

Podle kritiků jde o diskriminační právní úpravu, protože se zaměřuje hlavně na skupiny, které protestují proti politice současné pravicové vlády vůči Palestincům. Právě tato hnutí totiž získávají finance od zahraničních vlád i Evropské unie. Zákon přitom nehovoří o izraelských skupinách, které podporují židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, ani o dalších provládních a nacionalistických hnutích, které mají rovněž bohaté soukromé sponzory.

Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová z pravicové sionistické strany Židovský domov, která zákon navrhla, ale argumentuje tím, že předpis jen přinese více transparentnosti v době, kdy se izraelská vláda snaží bojovat proti zásahům zvenčí a pokusům o neuznání státu Izrael. Zákon vyvolal kritiku i ze zahraničí, obavy v souvislosti s jeho zavedením vyjádřili americký i unijní velvyslanec v Izraeli.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz