Islámský stát ekonomicky strádá, doplácí na rychlý rozpad chalífátu

  19:40aktualizováno  19:40
Hospodářství Islámského státu je podle studie londýnské King's College v recesi. Od dob „největší slávy“ přišli džihádisté o stamiliony dolarů, tratí zejména v důsledku závislosti příjmů na územní expanzi. Na teroristické útoky v zahraničí však ekonomická krize nebude mít zřejmě vliv.

Islámský stát vládl Mosulu od roku 2014. Aktuálně přichází o pozice. Drží pouze zbytky západní části města. | foto: Profimedia.cz

Islámský stát (IS) je často označován za nejbohatší teroristickou organizaci. Tento titul se v médiích i mezi politiky rozšířil po obsazení iráckého Mosulu džihádisty v roce 2014. Islamisté na území samozvaného chalífátu v průběhu let zřídili dobře fungující hospodářství, jehož příjmy se skládaly převážně z výběru daní, poplatků a pokut.

IS vypouští smrtící kvadrokoptéry, pumy dělá z granátů a míčků na badminton

V uplynulém roce však IS o značnou část území v Sýrii a Iráku přišel. A právě ztráta teritoria je podle nejnovější studie londýnské King’s College obrovskou ranou pro dosud prosperující ekonomiku. Stačí si porovnat základní výstupy studie – zatímco v roce 2014 islamisté ročně hospodařili s bezmála dvěma miliardami dolarů, na sklonku loňského roku se museli spokojit s maximálně 870 miliony (kompletní studii v angličtině najdete zde).

Autoři analýzy přiznávají, že výsledné číslo může být nepřesné, důležitý je však trend, podle něhož se islamisté dostávají po ekonomické stránce do problémů. Pro co nejpřesnější výsledky využili vědci rozmanité informační zdroje. Do propočtů zahrnuli vládní zprávy, dokumenty zabavené na území IS, studie think tanků i investigativní práci novinářů.

Příjmy Islámského státu v milionech dolarů
2014 20152016
Daně a poplatky300–400400–800200–400
Obchod s ropou150–450435–550200–250
Únosy20–40neuvedeno10–30
Rabování a konfiskace majetku500–1 000200–350110–190
Celkem970–1 8901 035–1 700520–870

Z vyhodnocení dat je patrné, že stěžejní položkou příjmů IS v průběhu let jsou daně a poplatky. V roce 2014 islamisté takto získali 300 až 400 milionů dolarů. Paradoxní je, že během roku 2015, kdy islamisté začali přicházet o území, se zisk z daní výrazně zvýšil na 400–800 milionů dolarů.

Islámský stát uznal tento týden porážku v Iráku:

Fotogalerie

Dáno je to zvýšením daňové sazby i faktem, že islamisté v tomto období drželi několik hustě obydlených měst. O ty začali přicházet až loni, což se projevilo v ekonomických ztrátách. Příjem z daní se propadl na 200–400 milionů dolarů.

Důležitým zdrojem peněz pro teroristy je také obchodování s ropou. V roce 2014 si prodejem černého zlata přišli až na 450 milionů dolarů. O rok později zaznamenali nárůst až o sto milionů. Se zahájením operace Tidal Wave II, která cílila na kompletní ropný zásobovací systém IS, se však příjmy z prodeje propadly na 200–250 milionů dolarů. Významná byla například ztráta ropných polí u města Kajára (více zde).

Vývoj příjmů Islámského státu celkově a podle jednotlivých kategorií.

Vývoj příjmů Islámského státu celkově a podle jednotlivých kategorií. Zobrazen je průměr odhadovaného minima a maxima pro danou kategorii.

Výrazně nižší příjmy plynou teroristické organizaci z výkupného za unesená rukojmí. Výnos 20–40 milionů dolarů poklesl během dvou let na 10–30 milionů. Údaje za rok 2015 přitom chybí; islamisté tehdy mnoho zajatců popravili.

Bez vymýcení korupce džihádisty neporazíme, varuje nová studie

Část peněz IS čerpá také z prodeje uměleckých děl a archeologických artefaktů. Do této kategorie autoři řadí i poplatky od lidí, kterým islamisté umožnili vstup na kontrolovaná území a odvoz některých historicky cenných děl. Přesnou částku však nelze vyčíslit.

Neznámou jsou také zahraniční dotace. Ještě před zformováním IS někteří jeho vysoce postavení členové využívali štědrých darů ze zahraničí. V letech 2014 až 2016 však o penězích ze zahraničí putujících na účty IS nejsou záznamy.

Nejvíce variabilní položkou hospodaření teroristů jsou podle studie příjmy z plenění měst a konfiskování majetku. V roce 2014 si IS tímto způsobem přišel podle nejvyšších odhadů až na miliardu dolarů. V tomto ohledu pomohlo zejména obsazení Mosulu. V roce 2015 se však příjmy propadly na 200–300 milionů, loni dokonce na 110–190 milionů dolarů.

Podíl jednotlivých složek příjmů Islámského státu v letech 2014 až 2016

Podíl jednotlivých složek příjmů Islámského státu v letech 2014 až 2016

Trend je tedy zřejmý – napříč kategoriemi Islámský stát po ekonomické stránce oslabuje. Studie přitom pokles vysvětluje závislostí finančních toků na územní expanzi. V porovnání s rokem 2014 ztratili islamisté 62 procent území v Iráku a 30 procent v Sýrii. Výsledkem je méně obyvatel na území chalífátu a tedy méně „daňových poplatníků“.

Islámský stát zanikne, ale jeho ideologie bude žít, říká děkan školy NATO

Jaké jsou tedy ekonomické vyhlídky Islámského státu? S postupem iráckých vojsk u Mosulu a ofenzivou v Sýrii lze očekávat, že příjmy islamistů budou i nadále klesat. I s minimální rozpočtem však mohou být islamisté dál tvrdým soupeřem pro iráckou armádu. Jako příklad z minulosti uveďme al-Káidu, která s ročními příjmy mezi 70 a 200 miliony dolarů stále dělá problémy iráckým bezpečnostním složkám a čas od času útočí také v zahraničí.

Autoři studie připomínají, že ekonomický propad IS zřejmě nebude mít vliv na jeho aktivity za hranicemi chalífátu. Akce v cizině jsou často dílem jednotlivců nebo menších skupin. Z rozpočtu islamistů neukrojí téměř nic. Ekonomické problémy tak IS podle všeho definitivní ránu nezasadí. Alespoň ne z globálního hlediska.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Najdete na iDNES.cz