Islámský stát ekonomicky strádá, doplácí na rychlý rozpad chalífátu

  19:40aktualizováno  19:40
Hospodářství Islámského státu je podle studie londýnské King's College v recesi. Od dob „největší slávy“ přišli džihádisté o stamiliony dolarů, tratí zejména v důsledku závislosti příjmů na územní expanzi. Na teroristické útoky v zahraničí však ekonomická krize nebude mít zřejmě vliv.

Islámský stát vládl Mosulu od roku 2014. Aktuálně přichází o pozice. Drží pouze zbytky západní části města. | foto: Profimedia.cz

Islámský stát (IS) je často označován za nejbohatší teroristickou organizaci. Tento titul se v médiích i mezi politiky rozšířil po obsazení iráckého Mosulu džihádisty v roce 2014. Islamisté na území samozvaného chalífátu v průběhu let zřídili dobře fungující hospodářství, jehož příjmy se skládaly převážně z výběru daní, poplatků a pokut.

IS vypouští smrtící kvadrokoptéry, pumy dělá z granátů a míčků na badminton

V uplynulém roce však IS o značnou část území v Sýrii a Iráku přišel. A právě ztráta teritoria je podle nejnovější studie londýnské King’s College obrovskou ranou pro dosud prosperující ekonomiku. Stačí si porovnat základní výstupy studie – zatímco v roce 2014 islamisté ročně hospodařili s bezmála dvěma miliardami dolarů, na sklonku loňského roku se museli spokojit s maximálně 870 miliony (kompletní studii v angličtině najdete zde).

Autoři analýzy přiznávají, že výsledné číslo může být nepřesné, důležitý je však trend, podle něhož se islamisté dostávají po ekonomické stránce do problémů. Pro co nejpřesnější výsledky využili vědci rozmanité informační zdroje. Do propočtů zahrnuli vládní zprávy, dokumenty zabavené na území IS, studie think tanků i investigativní práci novinářů.

Příjmy Islámského státu v milionech dolarů
2014 20152016
Daně a poplatky300–400400–800200–400
Obchod s ropou150–450435–550200–250
Únosy20–40neuvedeno10–30
Rabování a konfiskace majetku500–1 000200–350110–190
Celkem970–1 8901 035–1 700520–870

Z vyhodnocení dat je patrné, že stěžejní položkou příjmů IS v průběhu let jsou daně a poplatky. V roce 2014 islamisté takto získali 300 až 400 milionů dolarů. Paradoxní je, že během roku 2015, kdy islamisté začali přicházet o území, se zisk z daní výrazně zvýšil na 400–800 milionů dolarů.

Islámský stát uznal tento týden porážku v Iráku:

Fotogalerie

Dáno je to zvýšením daňové sazby i faktem, že islamisté v tomto období drželi několik hustě obydlených měst. O ty začali přicházet až loni, což se projevilo v ekonomických ztrátách. Příjem z daní se propadl na 200–400 milionů dolarů.

Důležitým zdrojem peněz pro teroristy je také obchodování s ropou. V roce 2014 si prodejem černého zlata přišli až na 450 milionů dolarů. O rok později zaznamenali nárůst až o sto milionů. Se zahájením operace Tidal Wave II, která cílila na kompletní ropný zásobovací systém IS, se však příjmy z prodeje propadly na 200–250 milionů dolarů. Významná byla například ztráta ropných polí u města Kajára (více zde).

Vývoj příjmů Islámského státu celkově a podle jednotlivých kategorií.

Vývoj příjmů Islámského státu celkově a podle jednotlivých kategorií. Zobrazen je průměr odhadovaného minima a maxima pro danou kategorii.

Výrazně nižší příjmy plynou teroristické organizaci z výkupného za unesená rukojmí. Výnos 20–40 milionů dolarů poklesl během dvou let na 10–30 milionů. Údaje za rok 2015 přitom chybí; islamisté tehdy mnoho zajatců popravili.

Bez vymýcení korupce džihádisty neporazíme, varuje nová studie

Část peněz IS čerpá také z prodeje uměleckých děl a archeologických artefaktů. Do této kategorie autoři řadí i poplatky od lidí, kterým islamisté umožnili vstup na kontrolovaná území a odvoz některých historicky cenných děl. Přesnou částku však nelze vyčíslit.

Neznámou jsou také zahraniční dotace. Ještě před zformováním IS někteří jeho vysoce postavení členové využívali štědrých darů ze zahraničí. V letech 2014 až 2016 však o penězích ze zahraničí putujících na účty IS nejsou záznamy.

Nejvíce variabilní položkou hospodaření teroristů jsou podle studie příjmy z plenění měst a konfiskování majetku. V roce 2014 si IS tímto způsobem přišel podle nejvyšších odhadů až na miliardu dolarů. V tomto ohledu pomohlo zejména obsazení Mosulu. V roce 2015 se však příjmy propadly na 200–300 milionů, loni dokonce na 110–190 milionů dolarů.

Podíl jednotlivých složek příjmů Islámského státu v letech 2014 až 2016

Podíl jednotlivých složek příjmů Islámského státu v letech 2014 až 2016

Trend je tedy zřejmý – napříč kategoriemi Islámský stát po ekonomické stránce oslabuje. Studie přitom pokles vysvětluje závislostí finančních toků na územní expanzi. V porovnání s rokem 2014 ztratili islamisté 62 procent území v Iráku a 30 procent v Sýrii. Výsledkem je méně obyvatel na území chalífátu a tedy méně „daňových poplatníků“.

Islámský stát zanikne, ale jeho ideologie bude žít, říká děkan školy NATO

Jaké jsou tedy ekonomické vyhlídky Islámského státu? S postupem iráckých vojsk u Mosulu a ofenzivou v Sýrii lze očekávat, že příjmy islamistů budou i nadále klesat. I s minimální rozpočtem však mohou být islamisté dál tvrdým soupeřem pro iráckou armádu. Jako příklad z minulosti uveďme al-Káidu, která s ročními příjmy mezi 70 a 200 miliony dolarů stále dělá problémy iráckým bezpečnostním složkám a čas od času útočí také v zahraničí.

Autoři studie připomínají, že ekonomický propad IS zřejmě nebude mít vliv na jeho aktivity za hranicemi chalífátu. Akce v cizině jsou často dílem jednotlivců nebo menších skupin. Z rozpočtu islamistů neukrojí téměř nic. Ekonomické problémy tak IS podle všeho definitivní ránu nezasadí. Alespoň ne z globálního hlediska.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Dva výbuchy za tři dny. Přízrak krvavého násilí ožívá v Severním Irsku

Policejní vyšetřování po výbuchu auta před budovou soudu v severoirském městě...

V severoirském městě Londonderry maskovaní muži v pondělí unesli dvě vozidla, která odstavili na dvou různých místech....

Prestiž, geopolitika, těžba. Důvody, proč Moskva nechce Tokiu vrátit Kurily

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na návštěvě Kurilských ostrovů

Prestiž, historické resentimenty, vojensko-strategické kalkuly i možnost těžby. To vše je v pozadí vleklého...

Ve Francii zemřel ve věku 85 let potomek posledního krále, který zemi vládl

Jindřich Orleánský s manželkou na snímku z března 2008.

Ve Francii v pondělí zemřel Jindřich Orleánský (Henri d'Orléans), potomek posledního krále, který zemi vládl. Zároveň...

Najdete na iDNES.cz