Málikí v televizi přečetl několikabodový plán, který má pomoci situaci vyřešit. Požádal parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a rozhodl o vyhlášení mimořádných opatření. Vláda se mimo jiné obrací také na zahraniční partnery včetně OSN.
"Celá provincie Ninive padla do rukou povstalcům," řekl již dříve předseda parlamentu Usáma Nudžajfí, který pochází z Mosulu. Podle BBC požádal o pomoc amerického velvyslance v Iráku a iráckou i kurdskou regionální vládu vyzval, aby do Ninive poslaly posily. Podle Nudžajfího se radikálové chystají na další postup a chtějí zabrat sousední provincii Saláhaddín.
"Mosul je mimo kontrolu státu a vydán na pospas ozbrojeným mužům. Prostřednictvím tlampačů vysvětlují, že přijeli město osvobodit a že útočit budou jenom na ty, kdo budou proti nim," sdělil jeden z iráckých představitelů.
Radikálové hlásící se k Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIL), což je sunnitská organizace napojená na al-Káidu, obsadili komplex mosulských vládních institucí v pondělí večer po několikadenních bojích. Založili také požáry na policejních stanicích a osvobodili vězně, které pak bylo vidět, jak běhají v ulicích ve vězeňském oblečení. Policisté a vojáci opustili některé ze svých postů v západní části města.
"Pád Ninive je nebezpečnou hrozbou pro celý Irák," citovala agentura AFP politologa Azíze Džabra. To, že vojáci a policisté uprchli, podle něj dokládá napojení povstalců na tyto složky. Zpravodaj BBC tvrdí, že ISIL už neoficiálně velkou část Ninive ovládá několik měsíců. Vybírá prý poplatky za převážené zboží a žádá od místních úředníků výpalné za ochranu.
ISIL podle AP využívá současné politické situace, kdy Málikí stále vyjednává s případnými koaličními partnery o složení vlády. Volby se konaly na konci dubna. ISIL se prezentuje jako ochránce zájmů sunnitů, které prý vláda šíity Málikího bude utiskovat jako dosud.
Ve městě Bákubá zahynulo dvacet lidí
Turecko vyšetřuje případ únosu řidičů 28 kamionů, kteří do Mosulu vezli z Turecka naftu. Zadržují je podle všeho členové ISIL. "Situace v Mosulu je chaotická. Snažíme se získat informaci o našich řidičích prostřednictvím konzulátu, ale zatím ji nemáme," sdělil Reuters turecký představitel.
Násilí pokračuje také jinde v Iráku. Ve městě Bákubá, které je střediskem provincie Dijála, zahynulo 20 lidí při pumovém útoku na účastníky pohřbu univerzitního profesora, zastřeleného v pondělí.
ISIL zahájil větší tažení v sunnitské provincii Anbár začátkem roku a podařilo se mu částečně obsadit tamní středisko Ramádí a rovněž Fallúdžu. Armáda sice proti bojovníkům zahájila protiofenzivu, ale města pod kontrolou dodnes nemá.
Americké ministerstvo zahraničí útoky v Mosulu odsoudilo, situaci označilo za "extrémně vážnou". Jak uvedla mluvčí diplomacie Jen Psakiová, Washington podporuje "silnou a koordinovanou odpověď" na agresi radikálů. Irácké vládě Američané nabídli svou pomoc. Znepokojení nad současnou bezpečnostní situací v Iráku vyjádřil i šéf OSN Pan Ki-mun.