V Řecku se narodilo dítě, které má tři rodiče. Neetické, říká část odborníků

  15:39aktualizováno  15:39
V Řecku přišlo na svět zdravé dítě, které má tři rodiče. Narodilo se totiž po umělém oplodnění, při němž bylo spermiemi otce oplodněno vajíčko dárkyně s implantovanou DNA matky. Metoda asistované reprodukce, kterou přišlo dítě na svět, může pomoci k početí neplodným párům po celém světě. Odborníci však varují před etickými otázkami.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Řečtí lékaři považují tuto metodu umělého oplodnění za průlomovou, další odborníci ovšem upozorňují, že jde o eticky sporný proces a že by se tato metoda měla používat výhradně v případech, kdy pomůže zabránit přenosu vážného dědičného onemocnění. V Řecku byla použita pouze kvůli zvýšení šance na úspěšné otěhotnění.

Hodina pravdy. Američanka porodila vlastní vnučku, otcem je její syn

Chlapec se třemi rodiči se narodil v úterý 32leté ženě, která před otěhotněním absolvovala několik neúspěšných cyklů umělého oplodnění. Lékaři z řeckého pracoviště Institute of Life se proto rozhodli zvýšit její šance na početí biologického potomka genetickou úpravou darovaného vajíčka. Použili přitom metodu MST (Maternal Spindle Transfer), kdy se před oplodněním in vitro (IVF) přenese komplex chromozomů z vajíčka matky do vajíčka dárkyně.

Dítě narozené tímto způsobem má genetickou informaci od třech rodičů zároveň, protože kromě jádrové DNA od otce a matky disponuje i mitochondriální DNA od dárkyně vajíčka.

„Nezadatelné právo ženy stát se matkou s pomocí vlastního genetického materiálu se stalo skutečností. Jsme velice hrdí na to, že můžeme oznámit inovaci v asistované reprodukci a jsme nyní s to umožnit ženám, u nichž IVF opakovaně selhalo nebo mají vzácnou mitochondriální genetickou chorobu, mít vlastního potomka,“ uvedl Panajotis Psathas, který řeckému pracovišti šéfuje.

Narození zdravého dítěte je podle řeckých lékařů prvním úspěchem projektu, na němž spolupracují se španělskou klinikou Embryotools. Jeho součástí je 24 žen, přičemž osm z nich už čeká na transfer připravených embryí.

Stát chystá změny v umělém oplodnění. Přidá rok i další pokus zdarma

Průkopníky metody MST jsou britští lékaři, kteří loni získali svolení ji uplatnit v případech, kdy jde o to zabránit přenosu dědičné choroby z matky na dítě. Právě britští odborníci ale považují za eticky nanejvýš sporné, aby se genetická manipulace s vajíčkem používala v případech, kdy jde pouze o zvýšení šance na úspěšné oplodnění in vitro jinak zdravých žen.

„Rizika této metody ještě úplně neznáme, ale v případě léčby mitochondriálních chorob je můžeme považovat za přiměřená. V této situaci ale nikoli,“ komentoval řecký případ genetik Tim Child z Oxfordské univerzity.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Německo trápí lijáky a záplavy. V Dolním Sasku spadla střecha nemocnice

Zaplavená silnice u bavorské obce Marquartstein (21.května 2019)

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz