Podle plánů by se správní města jihosúdánských regionů měla přestavět podle symbolů, které se objevují na jejich vlajkách. Architekti proto již připravili výkresy měst ve tvaru ananasu nebo žirafy.
Přestavbě neunikne ani hlavní město Jižního Súdánu Džuba, které je podle ministryně pro výstavbu jen shlukem slumů. "Plány na přestavbu hlavního města jsou víceméně hotovy," řekl agentuře AP tajemník ministryně Daniel Wani.
Džuba je jedním z nejrychleji rostoucích afrických měst. Jeho populace v posledních letech vzrostla na více než milion lidí díky příjmům z ropy.
Jižní SúdánJih Súdánu oplývá bohatými zásobami ropy, na rozdíl od severu Súdánu je také velmi úrodný. V regionu ale po dvacetileté občanské válce vládne hlad a chudoba. V lednu místní obyvatelé v referendu s největší pravděpodobností rozhodnou o odtržení od největší africké země a vytvoření vlastního státu. Pro odtržení je 90 procent obyvatel. |
Obyvatelé se podle plánů přemístí o 15 kilometrů do plánovaného Rhino City pojmenovaného podle nosorožce, symbolu jihosúdánského regionu Centrální Equatorie.
Úředníci zatím neobjasnili, jak chtějí peníze na své velkorysé plány získat. Podle Waniho vláda stále potřebuje "mnoho peněz" a o financování svých plánů diskutuje s investory.
Přestavba největších měst v převážně zemědělském regionu přijde podle odhadů úřadů na 10 miliard dolarů. To je více než pětinásobek ročního rozpočtu této autonomní oblasti. Zemi chybí základní infrastruktura, města spojují jen prašné cesty. A ani za jejich výstavbu vláda stále nezaplatila.
Mimo Džubu je většina obydlí jen chatrčemi z bláta, elektřina a kanalizace představují nepředstavitelný přepych. Devadesát procent jihosúdánců musí vyžít z jednoho dolaru na den.