Hamburská stopa se nepotvrdila

  11:05aktualizováno  11:05
Vyšetřování úterních útoků na USA pokračuje. Viníky hledají policisté po celém světě. Stopy vedou i do německého Hamburku, kde žil jeden z atentátníků. Německá policie ve čtvrtek zatkala pracovníka místního letiště. Dnes ho ale propustila. Státní žalobce ho neobvinil z žádného trestného činu. USA ve čtvrtek označily za hlavního podezřelého afgánského teroristu Usámu bin Ládina.

USA ve čtvrtek poprvé oficiálně pojmenovaly hlavního podezřelého z úterního teroristického útoku na New York a Pentagon. Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl, že pravděpodobným viníkem je terorista Usáma bin Ládin, který žije v Afghánistánu. Vyjádření ministra zahraničí je první oficiální obvinění. Více o teroristovi bin Ládinovi čtěte ZDE.

"Pátráme mezi teroristickými organizacemi, které mají takovou kapacitu, jaká byla nezbytná k realizaci úterního útoku. Zatím jsme ještě veřejně tuto organizaci neoznačili, ale podíváte-li se přehled kandidátů, jeden se v dané oblasti přímo nabízí," řekl Powell.

Na přímou otázku novinářů, zda má na mysli Usámu ben Ládina, odpověděl ministr "ano".

Zdůraznil, že přesné určování hlavního pachatele ještě probíhá. Oficiální závěry budou podle něj oznámeny poté, co USA získají definitivní důkazy.

Afghánské vládní rádio ohlásilo, že Taliban je připraven postavit Usáma bin Ládina před islámský soud v případě, že spojené státy předloží důkaz o jeho podílu na úterních útocích v USA.

Hamburská stopa se nepotvrdila
Muž, kterého ve čtvrtek zatkla hamburská policie, pochází z Maroka. Komando jej zastihlo v jeho bytě. V Německu pobýval legálně. Po necelých 24 hodinách byl propuštěn.

V Hamburku žil i Mohamed Atta, jehož pilotní licenci našli policisté v autě před letištěm v Bostonu a který byl na seznamu cestujících v jednom z unesených letadel.

Třiatřicetiletému Attovi policie prohledala byt. Oznámil to hamburský ministr vnitra Olaf Scholz.

Kromě Atty, identifikovaného jako cestující letu American Airlines AA 11, žil v Hamburku ještě jeden podezřelý muž, třiadvacetiletý Marván Alšíhí z letu AA 175. Byli zapsáni na hamburské technické univerzitě.

Oba pocházeli podle evidence obyvatelstva ze Spojených arabských emirátů. Oba pobývali také na Floridě, kde měli byt. Ten je však od února prázdný. Vyšetřovatelé přesto věří, že zde naleznou nějaké stopy.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Pachatelů bylo nejméně osmnáct
Pachatelů úterního teroristického útoku proti USA bylo nejméně 18, další poměrně značný počet osob jim pomáhal. Prohlásil to ministr spravedlnosti USA John Ashcroft s odvoláním na dosavadní výsledky vyšetřování.

Na teroristickém útoku se podílelo asi 50 lidí, uvedl ministr spravedlnosti John Ashcroft. Podle těchto odhadů uskutečnilo vlastní únosy čtyř letadel asi dvanáct až 24 pachatelů - v každém letadle po třech až šesti. Zbytek se potom podílel na přípravách a zajištění akce. Někteří z pilotů unesených letadel byli vycvičeni v USA.

Ministr spravedlnosti zdůraznil, že podle předběžných závěrů vyšetřovatelů, nemohli únosci svůj plán provést tak dokonale bez rozsáhlé pozemní podpory.

Do vyšetřování události je zapojeno 4000 speciálních agentů FBI, 3000 dalších pracovníků a 400 laboratorních specialistů. Je to v podstatě čtvrtina celého osazenstva FBI. Prověřují stovky různých stop - některé z nich vedou na Blízký východ.

Část únosců měla pilotní licence
Jedním z těžišť vyšetřování jsou pilotní školy v USA. Podle předpokladu vyšetřovatelů měla část únosců pilotní licence a minimálně jeden v každém uneseném letadle absolvoval americké letecké kursy. Většina těchto škol je na Floridě.

"Za posledních 24 hodin jsme na základě seznamu cestujících všech unesených letadel identifikovali mnoho únosců z každého ze čtyř letadel," řekl na tiskové konferenci šéf FBI Robert Mueller.

Jedno unesené letadlo bylo možná sestřeleno
Vyšetřovatelé FBI ve čtvrtek připustili možnost, že unesené letadlo společnosti United Airlines, které se zřítilo v neobydlené oblasti západní Pennsylvanie, bylo sestřeleno.

"Zatím jsme to nevyloučili," řekl agent FBI Bill Crowley. "Zatím jsme nevyloučili vůbec nic," dodal v reakci na otázku, zda sestřelení neprovedla americká stíhačka.

Pilotům zmizely uniformy
Před několika měsíci byly v Itálii jedné z posádek americké letecké společnosti American Airlines ukradeny uniformy a doklady.

Podle agentury Telenews, sídlící na římském mezinárodním letišti Fiumicino, připustil pravdivost těchto informací zdroj blízký americké letecké společnosti.

Posádka krádež nahlásila. Z informací ale nevyplývá jestli krádež souvisí s úterními útoky proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku.

Teroristické buňky
Agenti FBI vyšetřují, zda atentáty spáchaly čtyři teroristické buňky. Domnívají se, že nejméně jedna ze skupin pronikla na území USA z Kanady a je napojena na saúdského teroristu bin Ládina, který se skrývá v Afghánistánu. Buňky pracovaly synchronně naprosto stejným způsobem, ale zatím není jasné, jak byly navzájem propojeny, řekl jeden z vyšetřovatelů. O bin Ládinovi čtěte ZDE.

Šéf FBI Mueller uvedl, že agenti zadrželi a vyslechli řadu lidí na Floridě, Bostonu a Rhode Islandu. Nikoho ale zatím nezatkli. Mají důkazy, že únosci nebo jejich spojenci se v těchto místech pohybovali.

Agenti se pokoušejí sestavit trasu pohybu teroristů. Rovněž prověřují stopy, že někteří z únosců se už dříve na atentátech proti USA podíleli, včetně útoku na americký křižník USS Cole v Jemenu.

Agenti pročesávají Floridu
Agenti prohledali řadu domů na Floridě. Ve Vero Beach zadrželi jednoho muže. Majitel nemovitostí Paul Steineling vypověděl, že pronajímal dům Adnanu Bukharimu ze Saúdské Arábie. Ten o sobě tvrdil, že je pilotem. Muž, který zde žil se svojí ženou a třemi dětmi, navštěvoval místní leteckou školu. Minulý víkend se rodina vystěhovala.

Ve Venice FBI zadržela několik lidí ve spojitosti s místní Mezinárodní leteckou školou. Zadržen byl i provozovatel školy.

V Hollywoodu severně od Miami se agenti vyptávali v restauraci štamgastů, zda nerozeznávají na předložených fotografiích dva muže původem z Blízkého východu.

Agenti rovněž pátrají po dvou autech, která mají s útoky spojitost. Jsou to červený dvoudveřový Pontiac z roku 1989 značky D79-DDV nebo DVD a čtyřdveřový Oldsmobile značky VEP-54N.

Razie v Bostonu
Ozbrojenci a agenti FBI ve středu vpadli do hotelu Westin na náměstí Copley v Bostonu a zadrželi tři muže. V Bostonu má silné rodinné vazby bin Ládin, který figuruje na seznamu klíčových podezřelých. 

Ládinův bratr například založil stipendijní fond na Harvardské univerzitě. Jeho další příbuzný vlastní šest luxusních bytů v Charlestownu, předměstí Bostonu. Dva Ládinovi blízcí spolupracovníci kdysi v Bostonu pracovali jako taxikáři. Jeden z nich byl později uvězněn v Jordánsku za plánovaný bombový útok na hotel plný Američanů a Izraelců. Tyto stopy důkladně vyšetřuje bostonská pobočka FBI.

Stopy vedou na Blízký východ
Vyšetřovatelé potvrdili, že auto, které zabavili u mezinárodního letiště Logan v Bostonu, patřilo únoscům a obsahovalo arabsky psané pilotní příručky.

Tuto zprávu uvedl už ve středu ráno deník Boston Herald Tribune s tím, že úřady v Massachusetts identifikovaly pět Arabů podezřelých z účasti na útocích. Dva z nich jsou prý bratři, kteří podle pasu pocházejí ze Spojených arabských emirátů; jeden je vycvičený pilot. 

Senátorka Kay Bailey Hutchinsonová po tiskové konferenci s vyšeřovateli v Kapitolu řekla, že agenti mají pasy pěti únosců. Jsou prý ze dvou zemí Blízkého východu, ty ale odmítla identifikovat. Únosci prý také nemusejí z té konkrétní země pocházet. CNN k tomu uvedla, že by se údajně mohlo jednat o Afghánistán a překvapivě Írán. Naopak mnozí experti vyšetřovatele nabádají, aby prověřili, zda by za koordiancí útoků nemohl stát například znepřátelený Irák.

Terčem měl být Bílý dům
"Máme věrohodné informace, že cílem úterních teroristických útoků měl být i Bílý dům a prezidentovo letadlo Air Force One," informovala mluvčí Bílého domu Claire Buchanová. Vysvětlila, že letoun, který se zřítil na Pentagon, měl pravděpodobně prvotní cíl právě Bílý dům.

Islámský radikál Usáma bin Ládin je podle amerických zpravodajských služeb nejpravděpodobnějším viníkem teroristických útoků na USA.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

V Bratislavě našli brutálně zbitou ženu. Policie o její smrti mlčela

Na Slovensku minulý týden vyhlásili pátrání po čtyřiatřicetileté učitelce a fotografce Viole Macákové. Přitom byla už...

Ukrajinci očekávají, že se lidé pracující u nás jednou vrátí, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš při návštěvě Ukrajiny a po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským iDNES.cz řekl,...

Nelegální anexi Krymu Česko neuznává a odsuzuje, řekl Babiš v Kyjevě

Premiér Andrej Babiš v Kyjevě vyjádřil lítost nad ruskou anexí Krymu i nad tím, že Ukrajina musí čelit agresi na...

Vesmír má být pro NATO pátou bojovou doménou, zbraně do něj nerozmístí

Severoatlantická aliance zařadí vesmír mezi své operační prostory. Stane se tak pátou bojovou doménou. Po souši,...

Najdete na iDNES.cz