Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

USA a Evropa se zahalily do smutku

  23:23
Amerika truchlí, počítá mrtvé a pohřešované. Poprvé však i oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell. Záchranáři už našli 7 živých, 94 těl, která se podařilo identifikovat, a 65 těl či jejich částí neidentifikovaných. V New Yorku je na 5000 lidí stále pohřešováno. Policie má i první úspěchy. V Hamburku zadržela podezřelého muže.

USA otevřely vzdušný prostor jen částečně
Poprvé po úterních teroristických útocích Spojené státy od 17:00 SELČ znovu otevřely svůj vzdušný prostor.

Do USA vyrazila z Evropy první letadla. Krátce po startu se však musela vrátit. Spojené státy totiž později upřesnily, že povolení platí jen pro americké společnosti pro návrat jejich strojí do vlasti.

Navíc Federální letecký úřad krátce po znovuotevření vzdušného prostoru uzavřel všechna letiště v New Yorku a zakázal tu jakékoli přelety. Důvodem jsou prý aktivity FBI na území města.

Svůj první stroj směřující do USA musela po hodině letu vrátit Italská letecká společnost Alitalia. Ze stejného důvodu se musel na letiště v Lisabonu vrátit také portugalský Airbus 340 společnosti TAP-Air.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Jedno unesené letadlo bylo možná sestřeleno
Vyšetřovatelé FBI připustili možnost, že unesené letadlo společnosti United Airlines, které se zřítilo v neobydlené oblasti západní Pennsylvanie, bylo sestřeleno.

"Zatím jsme to nevyloučili," řekl agent FBI Bill Crowley. "Zatím jsme nevyloučili vůbec nic," dodal v reakci na otázku, zda sestřelení neprovedla americká stíhačka.

Bush vyhlásil na pátek den smutku
Prezident USA Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Bush se zúčastní modlitebního shromáždění ve Washingtonu a odpoledne hodlá navštívit New York. Vyzval Američany, aby se během páteční polední přestávky v práci pomodlili za svou zemi a za oběti atentátů. Více čtěte ZDE.

Okolní domy stále hrozí zřícením
Záchranáři pracují dál. Ruiny WTC stále doutnají, v noci se zřítil zbytek jedné z věží, zřícením hrozí i okolní domy. Poškozeno či zničeno je kolem stovky budov na Manhattanu. Bezprostředně hrozí pádem devítipatrová budova Světového obchodního centra číslo 5 a blízký Millenium Hilton Hotel. Hrozbou je i budova No. 1  Plaza, nové sídlo Nasdaqu. (Plánek budov komplexu World Trade center najdete ZDE - CNN.)

V okolí těchto budov přitom pracuje 18 záchranářských týmů se speciálně vycvičenými psy a zvláštním zařízením na vyhledávání obětí pod troskami. V oblasti se pohybují také stovky zdravotníků a lékařů. O průběhu záchranných prací čtěte ZDE.

Stopy vedou do Hamburku
V německém Hamburku policie zatkla pracovníka letiště, který má spojitost s úterními teroristickými útoku na USA. Potvrdila to policie. Zatčený muž pochází z Maroka. Komando jej zastihlo v jeho bytě. V Německu pobýval legálně. V Hamburku žil i Mohamed Atta, jehož pilotní licenci našli policisté v autě před letištěm v Bostonu a který byl na seznamu cestujících v jednom z unesených letadel. Více ZDE.

FBI už zná některé únosce
Americké úřady už identifikovaly několik únosců čtyř letadel, která v úterý útočila v New Yorku a ve Washingtonu. Podle ministra spravedlnosti byli někteří piloti vycvičeni v USA. Agenti FBI pročesávají celou zemi a prověřují stovky různých stop. Některé z nich vedou na Blízký východ. Mnoho lidí skončilo ve vazbě. O pátrání  FBI čtěte ZDE.

V troskách našli jen pět živých
Starosta New Yorku Rudolph Giulliani oznámil, že město sestavilo seznam pohřešovaných osob, který obsahuje už více než 4700 jmen. Stovky záchranářů nepřestávají hledat živé v troskách Světového obchodního centra.

Z trosek dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska bylo zatím vyproštěno 94 těl. Oznámil to newyorský starosta Rudolph Giuliani. Zatím se našlo pět živých lidí.

Vyprošťování obětí pokračuje, ale podle záchranářů není naděje, že se podaří vytáhnout z ruin větší množství živých lidí.

"Všude jsou těla. Chodí tu spálení lidé bez vlasů a obočí," hlásil ve středu ráno jeden ze záchranářů obsluhující buldozer. Podrobnosti ZDE.

STŘEDA 12. 9: DEN PO TÉ

NATO poprvé použilo článek 5
Rada NATO večer v Bruselu rozhodla, že pokud se ukáže, že útoky proti USA byly vedeny ze zahraničí, bude následovat akce vycházející z článku 5 Washingtonské smlouvy. Je to poprvé v dějinách NATO, co se aliance rozhodla tento článek použít. Podrobnosti o rozhodnutí NATO najdete ZDE.

Bush: Je to monumentální bitva
Bush v mimořádném projevu požádal Kongres o peníze z krizového fondu na zvládnutí následků tragédie. Chce 20 miliard dolarů na záchranné práce v New Yorku a Washingtonu a posílení obrany země po teroristických útocích na USA.

"Smrtící útoky proti naší zemi byly víc než jen akt terorismu. Byl to válečný akt... Náš boj chvilku potrvá, ale není pochyb o tom, že vyhrajeme," prohlásil Bush. "Je to monumentální bitva dobra se zlem. Dobro nakonec zvítězí," dodal.

Bush také zdůraznil, že Spojené státy nebudou dělat rozdíl mezi teroristy a zeměmi, které jim vědomě poskytly zázemí.

Hrozby se šíří i po Evropě
Den po teroristickém útoku na klíčové budovy v USA se hrozby šířily i po Evropě. Muselo být evakuováno ministerstvo zahraničních věcí Německa, nejvyšší budova ve Franfurktu nad Mohanem, v nichž sídlí řada bank, a sídlo Organizace spojených národů v New Yorku. Hrozby v Německu byly plané, policie prohledala i sídlo OSN.

56. zasedání Valného shromáždění OSN s vlajkami na půl žerdi tedy v noci v New Yorku začalo se zpožděním. Delegáti, kteří se ostatně měli sejít už v úterý, kdy bylo ovšem newyorské ústředí kvůli sérii protiamerických atentátů evakuováno, uctili památku obětí teroristického násilí. Zároveň odložili 27. zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN o dětech, které mělo v New Yorku začít příští středu.

Zvýšená bezpečnostní opatření pocítili poprvé i občané České republiky. Ministr vnitra Stanislav Gross veřejně varoval před shromažďovaním se při demonstraci k vyjádření solidarity s oběťmi útoků v USA, která byla svolána na 17. hodinu na Václavské náměstí. Podrobnosti najdete ZDE.

Manhattan stále doutná, Pentagon hoří víc
Na Manhattanu je na dosah zřícení zbytků mrakodrapu One Liberty Plaza v komplexu Světového obchodního střediska. V ulicích New Yorku a Washingtonu stále vládne chaos. Oheň, který doutná pod troskami obchodního centra, hasiči nezvládají. Stále z nich stoupá monutný dým. V reportáži CNN je vidět hustý dým právě ze střechy One Liberty Plaza.

Hasiči nezvládají boj s ohněm ani ve washingtonské budově Pentagonu. Z traktu, který se částečně zřítil už v úterý, se plameny rozšířily i do dalšího křídla budovy.

Z Washingtonu ale přišla i optimističtější zpráva: při pádu jednoho ze tří unesených letadel na Pentagon zřejmě zahynulo méně než dosud uváděných 800 lidí. "Z toho, co zatím víme, je dosud zmiňovaný odhad příliš velký," uvedl ministr obrany Donald Rumsfeld, ale zdráhal se říci jakékoli konkrétnější číslo.

ÚTOK NA AMERIKU
Přehled nejdůležitějších událostí 12. září

- americký prezident Bush označil úterní útoky na svou zemi za válečný akt

- ministr obrany USA Collin Powell řekl, že Amerika podniká kroky, jako by jí byla vyhlášena válka

- záchranáři stále pátrají v troskách Světového obchodního centra v New Yorku po živých, ale za 24 hodin od útoku našli jen pět lidí

- trsoky obchodního centra stále doutnají, v budově Pentagonu se oheň rozšířil do dalších traktů,  ještě dopoledne chtěl Pentagon svou budovu během dneška otevřít

- všechny policejní i vojenské síly pátrají po původci útoků, první stopy vedou pravděpodobně k jednomu z deseti nejhledanějších teroristů a milionáři Usámu bin Ládinovi

- Taliban prohlásil, že mluvit o vydání bin Ládina je předčasné, jeho vinu popřel

- newyorský starosta Rudolph Giuliani odhaduje počet mrtvých řádově na tisíce

- teroristické útoky otřásly celým světem, k budoucnosti vzhlíží s obavami

- útok na USA je útokem na alianci, rozhodlo NATO v Bruselu, poprvé v historii tak rozhodlo o použití článku 5 alianční smlouvy; ten zavazuje všechny členy včetně České republiky ke kolektivní obraně

Hlavním podezřelým je Ládin
Policisté usilovně pátrají po tom, kdo apokalypsu zinscenoval. Vše směřuje k teroristovi bin Ládinovi. Prezident Bush v projevu zdůraznil, že USA nebudou dělat rozdíly mezi teroristy a zeměmi, které jim poskytly zázemí.

Afgánské ortodoxní islámské vládní hnutí Taliban se ale od útoků distancovalo a tvrdí, že terorista Bin Ládin za útokem nestojí. Podle BBC ale jeden z předních mluvčích afghánského vládního hnutí Taliban, jeho zástupce v Pákistánu Abdul Salam Zaíf, řekl že jeho lidé budou zvažovat bin Ládinovo vydání.

Pákistánské noviny citují teroristu bin Ladina, který odmítl zodpovědnost za útok na USA. "Za ty útoky může nějaká americká skupina. Já s tím nemám nic společného," řekl podle talibanských zdrojů. Více o pátrání a teroristovi Ládinovi se dočtete ZDE.

ÚTERÝ 11. ZÁŘÍ: DEN ÚTOKU

Amerika viníky potrestá, slíbil Bush
Prezident USA George Bush v úterním projevu k americkému lidu potvrdil, že teroristické útoky znamenají tisíce mrtvých. Slíbil, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.

"Dnes náš národ spatřil zlo," řekl z Oválné pracovny Bílého domu...Teroristický útok může zničit základy našich nejvyšších budov, ale náš národ nezničí," povzbuzoval Bush své spoluobčany a vyzval je k modlitbám za oběti a jejich rodiny.

"Ať nikdo není na pochybách! Naše ozbrojené síly jsou připraveny," prohlásil předseda Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Henry Shelton.

Powell: Odpovíme jako ve válce
Americký ministr zahraničí Colin Powell prohlásil, že útoky na newyorské Světové obchodní středisko a na Pentagon byly aktem války a že Spojené státy také odpoví, jako kdyby šlo o válku.

Američané jasně rozumějí tomu, že toto je válka, řekl Powell v rozhovoru s televizí ABC. "Musíme odpovědět, jako kdyby to byla válka," zdůraznil.

Na Kábul dopadly rakety
Na afghánskou metropoli Kábul v úterý večer dopadly rakety. Bílý dům popřel jakoukoli odpovědnost. Nejmenovaný americký činitel tvrdil, že v Kábulu útočili afghánští rebelové bojující proti Talibanu. Exploze se ozývaly od frontové linie.

Afghánské opoziční hnutí přiznalo, že zaútočilo na letiště v Kábulu. Mstili se prý za útoky talibanských letadel a za atentát na svého vůdce Masúda.  Podrobnosti čtěte ZDE.

První útok zasáhl New York
Klíčové budovy v New Yorku a ve Washingtonu v úterý atakovala tři letadla. V New Yorku dva stroje zasáhly obě věže Světového obchodního centra. Jedna z nejvyšších budov světa přestala existovat. Ve Washingtonu dopadl třetí letoun na část Pentagonu, která byla také zničena.

Všechny ozbrojené síly USA po celém světě byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti, oznámil Pentagon.

Večer po 23. hodině středoevropského času se na Manhattanu zřítil třetí mrakodrap v komplexu Světového obchodního centra. Jeho statiku narušily teroristické útoky na dvě okolní věže. CNN už před tím vysílala obrázky, jak se budova postupně naklání k zemi a valí se z ní dým.

Z trosek se hlásili živí
Newyorský starosta Giuliani tvrdí, že v troskách v okolí obchodního centra jsou živí lidé. Zahynul ale šéf newyorských hasičů, jeho první zástupce, šéf speciálních operací a kaplan. Policie potvrdila, že se někteří z těch, kteří přežili pod troskami, hlásí svými mobilními telefony.

Policisté a hasiči v New Yorku riskovali vlastní životy, aby zachránili lidi pohřbené pod 200 tisíci tunami železných konstrukcí a střepy z 43 tisíc oken. Policie upřesnila, že 265 hasičů a 85 policistů pravděpodobně zahynulo.

Spojené státy reagovaly izolací
Americké úřady evakuovaly a uzavřely všechny významné úřady. Letiště jsou uzavřena. Uzavřeny jsou hranice s Mexikem i Kanadou. Na celém světě Američané zavírají své ambasády a mise. Bylo evakuováno i sídlo OSN v New Yorku a centrála NATO v Bruselu.

Bílý dům, Pentagon, Státní pokladna, Kongres a všechny další důležité úřady byly evakuovány. NASA uzavřela Kennedyho vesmírné středisko na Floridě, zabednila budovy a 1200 zaměstnanců poslala domů.

Po celé zemi byla uzavřena i všechna turistická centra, například Disney World na Floridě. V Chicagu, L. A., Bostonu, Clevelandu a Minneapolisu byly uzavřeny mrakodrapy. 

Světové obchodní centrum tvoří komplex sedmi budov ve spodní části Manhattanu. Je to největší komerční centrum na světě, sídlo řady amerických i mezinárodních společností a vládních agentur. Hlavní dominantou byly dvě 110ti patrové věžové budovy, 415, respektive 417 metrů vysoké. Stavba architektů Minoru Yamasakiho a Emery Rotha byla dokončena v roce 1973, náklady dosáhly 750 milionů dolarů. Při teroristickém útoku na centrum v roce 1993 zahynulo šest lidí. Škody byly tehdy vyčísleny na 300 milionů dolarů.

První útok zlikvidoval obchodní středisko
V New Yorku narazilo první letadlo do 110 patrového mrakodrapu Světového obchodního centra ve spodní části Manhattanu ve tři čtvrtě na tři středoevropského času. Horní část budovy několikrát explodovala. Jen o 18 minut později do sousední věže narazilo druhé letadlo. To už sledovali v přímém přenosu diváci CNN.

Obě věže obchodního centra se později zřítily. Výškové stavby byly těžce poškozené, šlehaly z nich plameny a valil se hustý dým. Podle BBC bylo poškozeno 15 až 20 horních pater. Svědkové popisují, jak se lidé uvěznění ve věžích vrhali v zoufalství z oken na ulici.

Kolem půl čtvrté spadlo další letadlo na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Také její část se zřítila. Později vybuchla před budovou ministerstva zahraničí ve Washingtonu bomba nastražená v osobním automobilu.

Všechny veřejné budovy ve městě byly uzavřeny. Místní nemocnice vyhlásily mimořádný stav. Jsou zavaleny zraněnými. Starosta Washingtonu vyhlásil ve městě výjimečný stav.

Newyorské nemocnice jsou přeplněné. Stovky lidí byly do nemocnic přivezeny s rozsáhlými popáleninami.  Jen v obchodním centru v New Yorku pracovalo na 40 tisíc lidí. Přes 150 tisíc lidí se do centra přišlo každý den podívat. Komplex je totiž oblíbeným cílem turistů.

"Ztráty na životech dosahují děsivých rozměrů," řekl doslova newyorský starosta Rudolph Giuliani. Nařídil evakuaci dolní části Manhattanu. Policie vyklidila metro i lodě.

Podle psychologů utrpělo obrovské množství lidí šok. Nelze vyloučit, že řada z nich bude mít následky až do smrti. Lidé totiž přišli o iluzi, že Amerika je nezranitelná.

American Airlines odškodní oběti
Společnost United Airlines potvrdila, že u Pittsburgu v západní Pensylvánii spadlo její letadlo.

Těsně před jeho zřícením zavolal na pohotovost 911 muž z paluby. Byl zavřený na záchodě a do mobilního telefonu opakoval: "Jsme uneseni! Jsme uneseni! Není to vtip!" Ještě stačil říci, že letadlo padá, slyšel nějaký výbuch, viděl kouř a pak jsme s ním ztratili kontakt, řekl záchranář, který telefon přijímal. Letoun měl podle kongresmana za Virginii dopadnout na Camp David v Marylandu.

American Airlines oznámily, že vyplatí příbuzným těch, kteří zahynuli v letadlech, jako první odškodné 25 tisíc dolarů.

Exploze budovy Světového obchodního centra v New Yorku. 11. září 2001.

Letadlo těsně před nárazem do budovy Světového obchodního centra v New Yorku. (11. září 2001)

Dvě letadla nalétla do budovy Světového obchodního centra v New Yorku. Část budovy explodovala, 11. září 2001

Televizní záběry CNN hořící budovy Světového obchodního centra v New Yorku, 11. září 2001

Televizní záběry CCN hořící budovy Světového obchodního centra v New Yorku, 11. září 2001

Televizní záběry CCN hořících věží Světového obchodního centra v New Yorku, 11. září 2001

Televizní záběry CCN hořících věží Světového obchodního centra v New Yorku, 11. září 2001

Mapa USA s místy útoků.

Obyvatelé New Yorku prchají od hořící budovy Světového obchodního střediska (WTC), které bylo 11. září 2001 jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Explodující Světové obchodní centrum v New Yorku.

Světové obchodní centrum v New Yorku těsně před pádem jižní budovy.

Explodující Světové obchodní centrum v New Yorku.

Oblaka koře a prachu zahalila oblohu nad Manhattanem po pádu obou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, které se 11. září 2001 staly terčem sebevražedného teroristického útoku neznámých útočníků provedeného pomocí unesených dopravních letadel.

Oblaka koře a prachu zahalila oblohu nad Manhattanem po pádu obou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, které se 11. září 2001 staly terčem sebevražedného teroristického útoku neznámých útočníků provedeného pomocí unesených dopravních letadel.

Hasiči odpočívají při záchranných pracech u budovy Pentagonu ve Washingtonu, která se rovněž stala terčem teroristického útoku. Do objektu 11. září narazil Boeing 757, který i s 64 cestujícími unesli dosud neznámí teroristé. Při ú toku zahynulo v budově amerického ministerstva obrany nejméně 800 lidí.

Záchranáři nakládají do vrtulníku jednu z obětí teroristického útoku na budovu Pentagonu ve Washingtonu. Nejméně 800 lidských životů si vyžádal útok na budovu amerického ministerstva obrany ve Washingtonu. Do budovy 11. září naraz il Boeing 757, který i s 64 cestujícími unesli dosud neznámí teroristé.

Hasiči pronikají do atria Světového finančního střediska, které stojí na protější straně ulice, kde ještě 11. září stály mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku. Do obou 110 patrových budov narazily 11. září dvě unesená osobní letadla a krátce poté se obě věže, tvořící jednu z dominant newyorského horizontu, zhroutily.

Záchranáři ošetřují jednoho z hasičů v blízkosti Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, které se 11. září zřítilo po teroristickém útoku.

Lidé vyskakovali z hořící severní věže Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku poté, co do něj 11. září krátce po sobě narazila dvě dopravní letadla unesená neznámými teroristy.

Černý prapor byl 12. září vyvěšen na budově rakouského parlamentu ve Vídni na výraz soucitu s oběťmi teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu.

Generální tajemník Bílého domu Andrew Card (vlevo) hovoří s americkým prezidentem Georgem Bushem krátce poté, co 11. září 2001 narazilo letadlo do mrakodrapu newyorského Světového obchodního střediska (WTC).

Šokovaní a zranění lidé procházejí troskami v okolí newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Šokovaní a zranění lidé procházejí troskami v okolí newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Několik stovek lidí spontánně reagovalo na improvizovanou výzvu známých osobností a přišlo s nimi 12. září 2001 vpodvečer na Václavské náměstí v Praze vyjádřit solidaritu se Spojenými státy americkými. U sochy svatého Václava se pod nápisem "Obětem terorismu" hromadily květiny a zejména zapálené svíčky.

Několik stovek lidí spontánně reagovalo na improvizovanou výzvu známých osobností a přišlo s nimi 12. září vpodvečer na Václavské náměstí v Praze vyjádřit solidaritu se Spojenými státy americkými. U sochy svatého Václava se pod nápisem "Obětem terorismu" hromadily květiny a zejména zapálené svíčky.

V rámci mimořádných bezpečnostních opatření policisté kontrolovali 12. září 2001 vozidla projíždějící po pražské Malé Straně v blízkosti budovy velvyslanectví USA.

Americký úřad pro leteckou dopravu FAA zastavil 11. září 2001 po sérii teroristických útoků veškeré starty z amerických letišť.

V americkém filmu Smrtonosná past z roku 1988 zachraňoval mrakodrap herec Bruce Willis.

Budovy Světového obchodního střediska (WTC) před a po teroristickém útoku.

Do obou mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) 11. září 2001 narazila dvě letadla.

Lidé jsou evakuováni z Manhattanu poté, co se 11. září 2001 stalo newyorské Světové obchodní středisko (WTC) jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků.

Newyorčané jsou evakuováni poté, co se 11. září 2001 stalo newyorské Světové obchodní středisko (WTC) jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků.

Agenti FBI pokračovali 12. září 2001 v pátrání v okolí budovy Pentagonu ve Washingtonu, která se den předtím také stala terčem teroristického útoku.

Palestinský vůdce Jásir Arafat daroval 12. září 2001 krev v nemocnici Šifa v Gaze. Připojil se tak k řadě obyvatel samoprávných palestinských území, kteří chtěli tímto způsobem pomoci obětem teroristických útoků v USA.

Vybuchující objekty v Kábulu v noci z 11. na 12. září 2001.

Na snímku je ohnivá koule u jednoho z mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC), do nichž 11. září 2001 narazila dvě letadla.

Šokovaná a zraněná obyvatelka New Yorku.

Šokovaná a zraněná obyvatelka New Yorku.

Dívky darují krev, aby pomohly zraněným.

Agenti Amerického federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hlídkovali 11. září 2001 před budovou úřadu v Los Angeles po sérii teroristických útoků na budovy Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku a na budovu amerického ministerstva obrany ve Washingtonu.

Islámský radikál Usáma bin Ládin je podle amerických zpravodajských služeb nejpravděpodobnějším viníkem teroristických útoků na USA.

Obyvatelé New Yorku prchají od hořící budovy Světového obchodního střediska (WTC), které bylo 11. září 2001 jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Obyvatelé New Yorku prchají od hořící budovy Světového obchodního střediska (WTC), které bylo 11. září 2001 jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Šokovaní obyvatelé New Yorku sledují zkázu Světového obchodního centra (WTC), který se stal 11. září 2001 jedním z cílů rozsáhlého teroristického útoku proti USA.

Obyvatelé New Yorku prchají od hořící budovy Světového obchodního střediska (WTC), které bylo 11. září 2001 jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Žena pokrytá prachem prchá od newyorského Světového obchodního centra (WTC) krátce poté, co se jedna z budov zřítila po sérii teroristických útoků na budovy WTC v New Yorku a na budovu amerického ministerstva obrany ve Washingtonu.

Američané nevylučují využití letadlových lodí Carl Vinson (vlevo) a Enterprise v Perském zálivu.

Hustý dým stoupal 12. září 2001 při východu slunce nad New Yorkem, kde ještě den předtím stály mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC).

Hustý dým stoupal 12. září 2001 při východu slunce nad New Yorkem, kde ještě den předtím stály mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC).

Budovy Světového obchodního střediska (WTC) před teroristickým útokem.

Budovy Světového obchodního střediska (WTC) před teroristickým útokem.

Manhattan před teroristickým útokem.

Budovy Světového obchodního střediska (WTC) před teroristickým útokem.

Jeden z mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11. září 2001 narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.

Jeden z mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11. září 2001 narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

V souvislosti s teroristickým útokem na USA byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření v areálu Pražského hradu.

V souvislosti s teroristickým útokem na USA kontrolovali 11. září 2001 policisté na Malé Straně v Praze v rámci mimořádných bezpečnostních opatření automobily projíždějící v blízkosti budovy velvyslanectví Spojených států.

Vlajky na půl žerdi byly 12. září 2001 staženy u washingtonských monumentů nedaleko Kapitolu (v pozadí) v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy americké.

Mrakodrapy newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se 11. září 2001 zřítily poté, co do budov narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla. Vpravo Socha svobody.

Přístupové cesty do New Yorku jsou kvůli teroristickému útoku uzavřeny pro všechna vozidla.

Trosky newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Trosky newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Trosky newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Trosky newyorského Světového obchodního centra, které se 11. září 2001 stalo jedním z cílů koordinovaného teroristického útoku.

Zleva americký ministr zahraničí Colin Powell, prezident George Bush, viceprezident Dick Cheney a předseda sboru náčelníků štábů americké armády Henry Shelton označili 12. září ve Washingtonu teroristické útoky na USA za "válečný akt".

Na snímku pořízeném z televizního vysílání je ohnivá koule u jednoho z mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC), do nichž 11. září 2001 narazila dvě letadla.

Mrakodrapy newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se 11. září 2001 zřítily poté, co do budov narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.

Do obou mrakodrapů (v pozadí vpravo) newyorského Světového obchodního střediska (WTC) 11. září 2001 narazila dvě letadla. Stalo se tak v rozmezí pouhých 18 minut.

Do obou mrakodrapů (v pozadí vpravo) newyorského Světového obchodního střediska (WTC) 11. září 2001 narazila dvě letadla.

Do obou mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) 11. září 2001 narazila dvě letadla. Stalo se tak v rozmezí pouhých 18 minut.

Jeden z mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) se řítí v oblacích kouře k zemi poté, co do budov 11. září 2001 narazila v rozmezí 18 minut dvě letadla.

Do obou mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) 11. září 2001 narazila dvě letadla. Stalo se tak v rozmezí pouhých 18 minut.

Zděšení lidé utíkají v oblacích prachu od newyorského Světového obchodního střediska (WTC) krátce poté, co se budova 11. září 2001 zřítila.

Tibetský duchodní vůdce dalajláma se modlil 12. září 2001 ve svém sídle v indické Dharamsale za oběti teroristických útoků v USA. Ještě dříve zaslal dopis americkému prezidentu Georgovi Bushovi, ve kterém ho vyzývá, aby se v odvetě n euchyloval k násilí.

Koberec z květin vytvořili 13. září 2001 lidé před operou ve Frankfurtu nad Mohanem k uctění památky obětí teroristických útoků v USA.

Policisté odvádějí jednoho ze tří mužů, kteří byli 12. září 2001 zatčeni ve vlaku směřujícím z Bostonu do New Yorku po zastevní vlaku asi po 80 kilometrech jízdy ve městě Providence ve státě Rhode Island.

Východ slunce nad budovou Pentagonu ve Washingtonu, která byla poškozena při teroristickém útoku. Americké úřady oznámily 13. září 2001, že v troskách Pentagonu zahynulo kolem 150 osob.

Panorama New Yorku na pohlednici z roku 1964, tehdy ještě bez dvou věží budovy WTC, dokončené o deset let později.

Policisté zakrývají prostěradly muže, který byl 13. září 2001 předběžně zadržen v Hamburku v souvislosti s teroristickými útoky proti Spojeným státům. Zadržený muž je zaměstnancem letiště.

Vyčerpaní hasiči odjížděli po pátrání po obětech teroristického útoku od trosek budovy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Satelitní snímek dolní části Manhattanu, na němž je dobře patrný sloup kouře a prachu stoupajícího z trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku po teroristickém útoku z předešlého dne.

Policisté s rouškami na obličeji pokračují v pátrání po obětech v troskách Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Nápis Revenge (pomsta) na jednom z odtahových vozů nedaleko zříceného Světového obchodního střediska v New Yorku vyjadřoval po sérii teroristických útoků pocity většiny Američanů (13. září 2001).

Otvor po letadle v jedné z věží Světového obchodního centra v New Yorku, 11. září 2001.

Staroměstské náměstí, Praha. Poutače pro turisty, jindy nad hlavami obchodníků, zůstaly po tři minuty svěšené; lidé zůstali stát a přerušili konverzaci.

Staroměstské náměstí, Praha. Během tří minut ticha se zastavily davy lidí a přerušena byla i svatba na místní radnici.

Bronzová socha muže s kufříkem, která byla původně instalována na lavičce u Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, se 14. září 2001 stala provizorním pomníčkem obětem teroristického útoku.

Americký ministr zahraničí Colin Powell.

První letadlo startující z Kennedyho mezinárodního letiště v New Yorku poté, co byl 13. září 2001 obnoven po dvou dnech letecký provoz nad Spojenými státy po teroristických útocích.

Americký prezident George Bush hovoří k reportérům v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu, kde 13. září 2001 seznámil novináře s posledním vývojem situace v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy americké.

Vojáci americké Národní gardy procházejí v New Yorku kolem zřícených budov Světového obchodního střediska (WTC), kde pokračovaly 13.září 2001 záchranné práce po sérii teroristických útoků.

V Gaze uctili 13. září 2001 Palestinci minutou ticha památku obětí teroristických útoků ve Spojených státech amerických.

Vyčerpaní hasiči odcházejí od Světového obchodního centra v New Yorku, kde 13. září 2001 pokračovaly záchranné práce po sérii teroristických útoků.

Skupina demonstrantů požadovala po mši za oběti 13. září 2001 v Los Angeles bombardování talibanské vlády v Afghánistánu v souvislosti s teroristickými útoky v USA.

Zapálením svíčky si 13. září 2001 večer připomněla tragické události ve Spojených státech i mladá královéhradecká maminka Lenka Špryňarová se svým pětiletým synem Danielem. Připojila se tím jako tisíce dalších lidí k dobrovoln é veřejné pietní akci.

Talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdas Salám Zaíf (vpravo) v rozhohovru pro zahraniční novináře na tiskové konferenci, která se uskutečnila 14. září 2001 v pákistánské metropoli Islámábádu.

Populární americký herec Robin Williams byl mezi zástupy lidí, kteří darovali 11. září v San Francisku krev obětem teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu.

Nápis "Márnice" směroval 14. září 2001 záchranáře k obchodu s oděvy, který se stal improvizovanou márnicí pro oběti teroristických útoků na budovy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Americký prezident George Bush hovoří k reportérům v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu, kde 13. září seznámil novináře s posledním vývojem situace v souvislosti s teroristickými útoky na Spojené státy americké.

Těžká technika odklízí trosky po úterním teroristickém útoku na New York. (14. září 2001)

Muž si prohlíží tabuli s fotkami pohřešovaných po úterním teroristickém útoku na New York. (14. září 2001)

Hasič odpočíval 14. září 2001 při přestávce v prohledávání trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku.

Jeřáb odklízí vrak hasičského vozu, který byl odkryt v troskách Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku.

Zřícení druhé věže Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku na snímku pořízeném 11. září 2001 po teroristickém útoku.

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Na pražském Václavském náměstí se 14. září 2001 v poledne na tři minuty zastavil život.

Tři minuty ticha za oběti teroristických útoků v USA drželi 14. září 2001 i studenti Vojenské akademie ve Vyškově.

Budova American Express, která má po pádu věží SVětového obchodního centra vážně narušenou statiku, 13. září 2001.

Svíčky v oknech brněnských bytů se rozsvítily 13. září k uctění památky obětí teroristických útoků v USA.

Smutek v USA, 13. září 2001.

Prezident George Bush rozmlouvá se záchranáři v New Yorku mezi troskami Světového obchodního centra

Pátek je v Americe dnem smutku. Bývalé první páry Ameriky se sešly na celonárodní zádušní mši v Národním chrámu ve Washingtonu. Zleva George Bush a Barbara Bushová, vedle nich Bill Clinton a Hillary Clintonová.

Švédský kominík Anders Haak drží minuty ticha v Kristanstadu

Za duše obětí teroristických útoků se do hlavní tiranské mešity přišli pomodlit i albánští muslimové

Zleva předseda Evropské komise Romano Prodi, komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Poul Nielsen, americký zástupce Richard Morningstar a vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana drželi v Bruselu tři minuty ticha.

Žena uctívá oběti teroristů v hlavní sofijské katedrále Alexander Něvskij. Také Bulharsko prohlásilo pátek 14. září za den smutku.

Papež se modlí během pátečního dne smutku ve své letní rezidenci Castelgandolfo

Třemi minutami ticha uctili mrtvé i makléři na německé burze ve Frankfurtu.

Maďarští vojáci pochodují před parlamentem poté, co třemi minutami ticha uctili oběti teroristů

Tři minuty ticha drželi i Italové shromáždění před budovou parlamentu

Pláč a smutek byl vidět i před katedrálou Notre-Dame v Paříži

Britská královna Alžběta přišla uctít oběti teroristického útoku do londýnské katedrály svatého Pavla

Řekové v Aténách zapalují svíčky na památku obětí teroristických útoků ve Spojených státech

Afghánské děti v uprchlickém táboře v Pákistánu. (15. září 2001)

Afghánec v uprchlickém táboře v Pákistánu. (15. září 2001)

Afghánský velvyslanec v Pákistánu poslouchá 15. září 2001 otázky novinářů. Snímek pořízen na tiskové konferenci v Islamábádu.

Afghánci spěšně opouštějí hlavní město Kábul ve strachu ze zásahu USA. (15. září 2001)

Za zvýšených bezpečnostních opatření bylo 15. září 2001 znovuotevřeno Loganovo letiště v Bostonu.

Úklid před budovou newyorské burzy, která by měla začít opět fungovat 17. září. (Foto z 15. září 2001)

Prezident George Bush (vlevo) v sobotu v Camp Davidu oznámil, že USA jsou válce. Dále na snímku z 15. září 2001 ministr zahraničí Colin Powell (uprostřed) a ministr obrany Donald Rumsfeld (vpravo).

Žena nesoucí transparent s nápisem "Arabové nejsou nepřátelé" se hádá s jiným účastníkem shromáždění na newyorském Union Square. Prezident Bush vyzval Američany, aby se nedopouštěli násilí na spoluobčanech arabského původu. (15. září 2001)

Prezident Václav Havel se setkal 15. září 2001 na Pražském hradě s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem.

Několik hodin čekaly 15. září 2001 na pražském ruzyňském letišti stovky pasažérů na odlet dvou spojů do New Yorku a Toronta. Před nástupem do letadla se všichni cestující museli podrobit důkladné osobní prohlídce.

Islámští fundamentalisté na protiamerické demonstraci v Islámabádu 15. září 2001.

Svíčky a květiny před americkou ambasádou v Praze. (14. září 2001)

Svíčky a květiny před americkou ambasádou v Praze. (14. září 2001)

Mobilní márnice u budov zničeného Světového obchodního středika. (15. září 2001)

Svíčky v newyorském Union Square parku obklopují obrázek padlých hasičů. (15. září 2001)

Hasiči stříkají vodu na trosky Světového obchodního střediska. (15. září 2001)

Prezident George Bush promlouvá 14. září k záchranářům mezi troskami newyorského Světového obchodního centra

Proti připravované odvetě Spojených států v souvislosti s teroristickými útoky ve Washingtonu a New Yorku protestovali 16. září 2001 před americkým velvyslanectvím v Soulu korejští studenti.

Americký hasič na pohřbu kaplana newyorských hasičů Mychala Judge, který zahynul v troskách Světového obchodního centra v New Yorku při teroristickém útoku 11. září 2001.

Anna Jagerová z města Yonkers v americkém státě New York utěšuje svého osmiletého vnuka Kevina na pohřbu jeho matky, která zahynula v troskách Světového obchodního centra v New Yorku při teroristickém útoku 11. září 2001.

Americký prezident George Bush (uprostřed) se setkal 14. září 2001 v Bílém domě ve Washingtonu s pozůstalými po obětech teroristických útoků na Spojené státy.

Zprava americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton, jeho manželka Dorothy a prezident Václav Havel s manželkou Dagmar na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Zleva biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Vladislav Volný, kardinál Miloslav Vlk a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana na ekumenické bohoslužbě, která byla uspořádána 15. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků na USA va Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Hasičský vůz vyprostili záchranáři 15. září 2001 z trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které se stalo 11. září terčem teroristického útoku.

Stovky islámistů demonstrovaly 15. září 2001 v Islámábádu proti možnému americkému útoku na sousední Afghánistán v odvetě za teroristické útoky. Na jednom z transparentů bylo možno číst nápis "Američané, přemýšlejte, proč vás nenáv idí celý svět".

Dvaatřicetiletá Ginelle Guzmanová na nemocničním lůžku poté, co byla vyproštěna 12. září z trosek Světového obchodního střediska v New Yorku. Guzmanové, která se v době teroristického útoku nacházela v 64. patře, se podařilo po schodišti seběhnout do 13. patra předtím, než se budova zřítila.

Muhammada Džavída Azmata (vpravo) a Ajúba Alího Chána zatkla FBI v texaském Fort Worthu v souvislosti s teroristickými útoky v USA. Oba muži pocházející z Indie by údajně mohli mít důležité informace o síti teroristů, která za úto ky stála.

Stavebníci zkoumali 15. září 2001 statiku jedné z budov sousedící se Světovým obchodním střediskem (WTC), na které byl 11. září 2001 podniknut teroristický útok.

Dým nadále stoupal 16. září 2001 nad ránem z trosek mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které byly zničeny 11. září při teroristickém útoku.

Dým nadále stoupal 15. září 2001 z trosek mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které byly zničeny 11. září 2001 při teroristickém útoku.

Vlajka Spojených států byla 15. září 2001 2001 vyvěšena před budovou Kapitolu ve Washingtonu na půl žerdi.

Pohled na část budovy Pentagonu ve Washingtonu, která byla těžce poškozena 11. září 2001 při teroristickém útoku.

Pátrání po obětech a odklízení trosek Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, které se stalo 11. září terčem teroristického útoku, pokračovalo i 16. září 2001.

Jedna z věřících drží americkou vlajku při bohoslužbě, na které 16. září 2001 v italském Frosinone papež Jan Pavel II. (vlevo) již potřetí žádal spravedlnost a nikoli pomstu v souvislosti s teroristickým útokem na USA.

V amerických národních barvách, červené, bílé a modré, se rozzářil 16. září 2001 večer vrchol slavného mrakodrapu Empire State Building v New Yorku k uctění památky obětíteroristických útoků v USA.

Dobrovolný hasič drží minutu ticha za oběti teroristických útoků v USA při pietním shromáždění, které se konalo 16. září 2001 na Union Square v New Yorku.

Světové obchodní středisko (WTC) na satelitním snímku z 30. června 2000 (vlevo) a stejné místo na snímku z 15. září 2001 po teroristickém útoku.

Demonstrace pákistánských muslimů, kterým vadí připravovaný útok USA na Afghánistán, 21. září 2001

Pákistánští muslimové na protiamerické demonstraci v Péšaváru. Ti jsou proti vydání bin Ládina Spojeným státům, 21. září 2001 A Pakistani Muslim holds prayer beads while attending an anti-American protest rally in Peshawar September 21, 2001. Peshawar, a frontier city near the Khyber Pass into Afghanistan, saw its fourth day of protests on Thursday as crowds took to the streets chanting anti-U.S. slogans and demanding that possible U.S. attacks on Afghanistan not go ahead. REUTERS/Erik de Castro

Muslim se účastní demonstrace v pákistánském Péšaváru. Protiamerická demonstrace se sešla jen pár hodin poté, co americký prezident Bush prohlásil, že ten, kdo se postaví na stranu teroristů, musí sdílet jejich osud, 21. září 2001

Demonstrace v pákistánském Péšaváru kritizovala prezidenta země Mušarafa, který slíbil USA podporu, 21. září 2001

Thajský obchodník prodává v ulicích Bangkoku trička s portrétem Usámy bin Ládina, který je podezřelý ze zorganizování teroristických útoků na New York a Washington, 25. září 2001

Bojovníci opozičního Severního spojenectví střeží letiště Baghrám vzdálené asi 25 kilometrů od Kábulu. Na severu Afghánistánu pokračují boje mezi silami opozičního Severního spojenectví a milicemi radikálního hnutí Taliban, 25. září 2001

Francouzští policisté přivádějí na policejné stanici v Paříži muže, kterého zadrželi s jeho třemi kolegy. Policie je podezřívá v souvislosti s plánovanými útoky na americké velvyslanectví v Paříži a další americké objekty ve Francii, 25. září 2001

Stoupenkyně Národního hnutí muhadžírů nesou transparent s nápisem Pryč s terorismem na demonstraci, která se konala v jihopákistánském Karáčí. Tři lidé byli zraněni poté, co do demonstrantů začali střílet neznámí ozbrojenci.

Federální agenti nacvičují ve výcvikovém centru Federálního úřadu pro letectví v Pomoně v New Jersey zásah proti únoscům letadla. Po teroristickém útoku na USA se tam přihlásilo už tisíce zájemců.

Porouchaný vojenský transportér u motorestu Devět křížů na brněnské dálnici. (27. září 2001)

Porouchaný vojenský transportér u motorestu Devět křížů na brněnské dálnici. (27. září 2001)

Obrněné transportéry dorazily ve čtvrtek večer k budově Rádia Svobodná Evropa v Praze, kde byla zpřísněna bezpečnostní opatření po sérii teroristických útoků v USA.

Nákladní automobily s humanitární pomocí překročily v pákistánském Čamanu hranici s Afghánistánem.

Technici dávají zelenou pilotovi letounu F/A-18 Hornet, který ve čtvrtek 27. září odstartoval ke cvičnému letu z paluby americké letadlové lodi USS John F. Kennedy. Snímek poskytlo nyní americké námořnictvo médiím. Poloha lodi specifikována nebyla.

Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů, kteří protestovali ve Washingtonu proti zamýšlenému vojenskému zásahu USA v Afghánistánu. (29. září 2001)

Demonstranti, kteří protestovali ve Washingtonu proti případné americké odvetě, pálí americkou vlajku.

Katarská televizní stanice Al-Džazíra zveřejnila 5. října snímky saúdskoarabského teroristy Usámy bin Ládina (uprostřed) podezřelého z teroristických útoků na USA. Snímky jsou údajně ze zcela nedávné doby.

Autoři: ,

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 16

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 16

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Hranice nepřekreslíte silou. Země G7 odsoudily ruskou agresi na Ukrajině

Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev....

ANALÝZA: Čína s Indií „nulují“ ropné sankce proti Rusku. A budou brát víc

Premium Je to jako se stávkami. Aby byly maximálně účinné, musí se k nim připojit všichni. Totéž v bleděmodrém platí o ropných...

Ochrana před americkým scénářem. Francie chce potraty v ústavě, Izrael uvolňuje

Páteční zemětřesení po zrušení federálního práva na potrat nevyvolává otřesy jen ve Spojených státech. Ve Francii...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...