Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biden sází na pomocné programy Latinské Americe. Migraci ale nezabraňují

  20:02
Americká viceprezidenta Kamala Harrisová při své první zahraniční cestě vyrazila do Guatemaly a Mexika, kde řešila kořeny migrační krize. Administrativa prezidenta Joe Bidena soudí, že nedostatek pracovních příležitostí lze vyřešit prostřednictvím rozvojových programů určených Latinské Americe. V praxi ovšem tato pomoc příliš nefunguje a je neefektivní.

„Většina lidí nechce odejít z domu, nechce opustit místo, kde vyrostli jejich prarodiče, místo, kde se modlí, kde hovoří svým jazykem,“ prohlásila Harrisová při nedávné návštěvě Guatemaly.

Podle ní ti, co emigrují, utíkají proto, že „prostě nemohou doma uspokojit své základní potřeby“. Proto je podle Harrisové nutné dát těmto lidem naději, že pomoc je na cestě.

Harrisová sdílí postoj prezidenta Bidena, který se ještě jako viceprezident v éře prezidenta Baracka Obamy stavěl za poskytování milionů dolarů Latinské Americe, aby se životní podmínky obyvatel v regionu staly snesitelnějšími a oni neměli důvod migrovat do USA. V tomto přístupu hodlá pokračovat i nyní, jižním sousedům dá čtyři miliardy dolarů.

„Když jsem byl viceprezident, zaměřoval jsem se na poskytování pomoci, která byla potřeba k adresování hlavních příčin migrace,“ prohlásil nedávno Biden před Kongresem. „Pomohlo to udržet lidi v jejich vlastních zemích, namísto toho, aby byli nuceni odejít. Náš plán fungoval,“ pochválil se.

List New York Times však poukazuje, že realita je dost jiná. Guatemala obdržela v posledních deseti letech více než 1,6 miliardy dolarů, přesto se stále zvyšuje míra chudoby a země je jedním z hlavních „vysílatelů“ migrantů do USA.

Po nástupu Bidena do funkce počty migrantů z Latinské Ameriky do USA stouply. Média je přičítají prezidentově vstřícnější politice vůči novým příchozím v porovnání s jeho předchůdcem v úřadu Donaldem Trumpem.
I z úst představitelů nové administrativy ale zaznívají tvrdá varování vůči nelegálním migrantům. 

„Nechoďte. USA budou pokračovat v prosazování našich zákonů a zabezpečení našich hranic. Pokud přijdete na naši hranici, budete vráceni zpět,“ hrozila v Guatemale Harrisová. 

Proč americká pomoc nefunguje

Je to zahraniční pomoc, která paradoxně může výrazným způsobem přispět k posílení migračních vln. Cesta do USA stojí peníze a v rozvinutějších zemích mají lidé více zdrojů k tomu, aby mohli odejít. 

„Celkový tlak emigrovat z Centrální Ameriky je znamení rozvojového úspěchu v regionu,“ řekl serveru Vox Michael Clemens, výzkumník specializující se na migraci a humanitární politiku z Centra pro globální rozvoj.

Zároveň ale ekonomický pokrok nelepší životní podmínky obyvatel do takové míry, aby neměli důvod vůbec odcházet. Neefektivní rozvojové programy situaci nelepší. V Guatemale šlo například 20 milionů dolarů na stavbu budov bramborových farmářů, většina z nich se však nikdy nevyužívala a místní je rozebrali kvůli železu.

„Toto nepřineslo lidem žádnou hodnotu,“ říká místní vládní úředník Arturo Cabrera. „Negeneruje to příjem,“ dodává. A právě příjem je to, co lidé nakonec potřebují úplně nejvíc.

Bidenova ostuda. Snímky ukázaly podmínky, v jakých USA drží dětské migranty

Některé projekty, které zní dobře na papíře, v chudé realitě Latinské Ameriky nefungují tak, jak jsou zamýšleny. Humanitární organizace Nexos Locales za 31 milionů dolarů vytvořila mobilní aplikaci, která ukazovala obyvatelům, jak místní vláda utrácí peníze. Mnozí obyvatelé však vůbec nemají k dispozici chytré telefony, ani si nemůžou pořídit data pro používání aplikace.

„Nikdy mi nepomohly,“ říká o programech kávový farmář Pedro Aguilar, který se zúčastnil školení, jak se stát „součástí moderní agrikultury“ pomocí aplikace srovnávající ceny kávy.

Aguilar, který nechápal, jak to má pomoci zabránit migraci, se na setkání začal ptát ostatních, zda nemají číslo na Američany, aby jim mohl zavolat a „říci jim, co opravdu potřebujeme“.

Většina peněz určených na rozvojovou pomoc Latinské Americe jde americkým společnostem, které značnou část věnují čistě na své administrativní náklady ještě předtím, že vůbec dodají určenou službu. V letech 2016 až 2018 americké společnosti obdržely až 80 procent financí.

Odborníci odhadují, že společnosti si mohou vzít až 50 procent z peněz určených na pomoc a věnovat je mimo jiné na platy nejvyšších manažerů. 

„Ti samí realizátoři vyhrávají kontrakty znovu a znovu. I když v minulosti byly ty programy špatně provedené a nic nezměnily,“ uvedl Carlos Ponce, profesor neziskového managementu na Kolumbijské univerzitě. 

Biden pustí do USA více uprchlíků, po kritice čtyřikrát zvýšil Trumpův limit

Úřad pro mezinárodní rozvoj USA, který dohlíží na rozdělení peněz, nezveřejňuje z právních důvodů, kolik financí spolykají administrativní náklady. Trvá na tom, že programy mají dopad a jsou efektivní. 

„(Harrisová) má zájem na tom, aby bylo jisté, že získáme maximální užitek z každého jednoho dolaru, který utratíme,“ uvedla Nancy McEldowneyová, poradkyně viceprezidentky.

Podle bývalého prezidenta Kostariky Luise Guillerma Solise „samotné peníze nevyřeší“ latinskoamerické problémy čistě z důvodu, že USA se spoléhají na spolupráci místních elit, které těží ze statusu quo a nemají tedy důvod měnit zažitou situaci. 

K podobnému závěru ve své názorové rubrice dochází server USA Today. Píše že Spojené státy „financovaly několik  užitečných humanitárních projektů“. Hlavní úspěch v rozvojové pomoci však podle listu spočívá v „pronajmutí loajality autokratů v širších geopolitických bojích a sporech.“

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...