Gruzínci uklidili poslední sochu Stalina, nahradí ji pomník války s Ruskem

  14:01aktualizováno  17:07
Z centra gruzínského města Gori zmizela socha sovětského diktátora Josifa Stalina. Šestimetrový monument v centru rodiště sovětského diktátora se stěhuje do místního Stalinova muzea. Nahradí ho pomník obětem války mezi Gruzií a Ruskem v srpnu 2008.

Gruzínské úřady odstranění bronzové sochy předem neoznámily a celou akci provedly pod pláštíkem noci. Zatímco obří Stalin se přestěhuje do muzea zasvěceného nejslavnějšímu místnímu rodákovi, jeho místo na hlavním náměstí zaujme pomník obětem krátkého konfliktu mezi Gruzií a Ruskem. Gori bylo v srpnu 2008 ostřelováno ruskými jednotkami.

Z gruzínského Gori, rodiště Josifa Stalina, odstranili sochu sovětského diktátora (25. června 2010)Z gruzínského Gori, rodiště Josifa Stalina, odstranili sochu sovětského diktátora (25. června 2010)Z gruzínského Gori, rodiště Josifa Stalina, odstranili sochu sovětského diktátora (25. června 2010)

Podle jednoho ze svědků odstraňování sochy se úřady snažily zabránit natáčení akce. Stalinova socha stála v centru Gori od začátku padesátých let, řada místních je dodnes na svého rodáka pyšná. Podle BBC byl bronzový Stalin v Gori posledním velkým pomníkem diktátora na území bývalého Sovětského svazu.

Po získání nezávislosti v roce 1991 nadšení Gruzínci strhávali sochy Lenina a Stalina po celé zemi. Nikoliv však v Gori. Obyvatelé města se shromáždili kolem sochy na centrálním náměstí a nikoho nenechali dotknout se monumentu. Diskuse o osudu sochy se rozproudila opět nedávno. Za její odstranění horovali především stoupenci prezidenta Michaila Saakašviliho.

Gori, Gruzie

Odstraněné sochy

Stalinova socha v Gori přibyla do početného klubu odstraněných pomníků. Největší socha sovětského diktátora stála na pražské Letné, patnáctimetrový gigant sochaře Otakara Švece shlížel na Prahu sedm let. (o likvidaci pomníku si přečtěte více zde)

Po osvobození Konga byla v roce 1963 svržena socha bývalého belgického krále Leopolda II. Monarcha si z africké země udělal svoje osobní vlastnictví, jeho politika vedla ke smrti milionů Afričanů.

Slavná fotografie odstranění sochy Saddáma Husajna v centru Bagdádu v roce 2003 je jedním ze symbolů americké invaze do Iráku. (o dobytí Bagdádu čtěte zde) Mezi další slavné odstraněné sochy se řadí i pomník Francisca Franca v Madridu v roce 2005, Čankajškův monument na Tchaj-wanu v roce 2007 nebo socha zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského v Moskvě v roce 1991.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Najdete na iDNES.cz