Rusové vybírali největší historickou osobnost, třetí skončil Stalin

  12:21aktualizováno  12:21
Třetí nejpopulárnější historickou postavou v Rusku je Josif Stalin. Vyplývá to z ankety Jméno Ruska, kterou uspořádala ruská státní televizní stanice. Během šesti měsíců hlasovaly miliony Rusů a někdejšího diktátora porazil jen středověký kníže Alexandr Něvský a premiér z počátku 20. století Petr Stolypin.

Josif Vissarionovič Stalin. | foto: Profimedia.cz

"Musíme nyní vážně přemýšlet, proč Josif Vissarionovič Stalin skončil v hlasování národa na třetím místě," prohlásil v neděli po vyhlášení výsledků ruský herec a režisér Nikita Michalkov, který stalinistické represe popsal například ve svém filmu Unaveni sluncem. Ankety se zúčastnil jako jeden z dohlížejících porotců.

Petr StolypinPodle agentury ČTK komentuje ruský tisk výsledek volby jako otřes. Například podle deníku Izvestija je otázkou, zda Stalin mezi hlavními osobnostmi ruských dějin znamená ztrátu paměti či vědomou volbu.

Varovný symptom

"Sebe možná nějak přesvědčíme, ale zbytek světa nikdy - pro něj je stalinismus gulag, čistky roku 1937, ‚případ lékařů‘, deportace celých národů. Když lidé hlasují pro člověka, který je za to odpovědný, je to zjevně varovný symptom. Není se čím pyšnit," usoudil komentátor listu.

Anketa Jméno Ruska, kterou zorganizovala státní televizní stanice, trvala déle než šest měsíců. Rusové mohli hlasovat po internetu nebo přes mobilní telefony. Svůj hlas zaslalo více než 50 milionů lidí, v celém Rusku žije na 143 milionů obyvatel.

Socha Alexandra Něvského v Petrohradě.Jako absolutní vítěz vyšel z ankety kníže Alexandr Něvský, který ve 13. století porazil švédská vojska a německé křižáky. Jako největšího Rusa jej vidí 524 575 lidí.

Těsně za ním se umístil Petr Stolypin, premiér z počátku dvacátého století, který se pokusil o agrární reformy a zasáhl proti levicovým revolucionářům. Získal podporu 523 766 Rusů.

Mýty o Stalinovi

Stalin, během jehož třicetileté éry zemřely či zmizely miliony obyvatel Sovětského svazu, získal 519 071 hlasů. Rusové, kteří jej volili, v něm podle agentury Reuters vidí vůdce, jenž porazil nacisty, industrializoval Sovětský svaz a dosáhl naprosté gramotnosti napříč v té době poměrně zaostalým rolnickým národem.

"Mladší generace je krmena mýty o Stalinovi. Nevědí nic o milionech, které zemřely v gulazích. Vědí ale, že byl silný vůdce, který porazil nacisty," vysvětlil obhájce lidských práv Lev Ponomarjov.

Josif Vissarionovič Džugašvili

se narodil 18. prosince 1878 v gruzínském městě Gori. Přezdívku Stalin mu vybral Vladimir Iljič Lenin, znamená Muž z ocele.

Vládl v letech 1927-1953, je považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů vůbec. S jeho jménem je spojován uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině, gulagy, násilná kolektivizace a deportace. Na Sibiři a ve středoasijských republikách skončily podle odhadů během let 1941 a 1949 téměř 3,3 miliony lidí. 

Oběti jeho vlády nebyly dosud přesně spočítány. Odhaduje se, že za jeho vlády bylo popraveno, uvězněno či deportováno do nehostinných končin Sovětského svazu na 20 milionů lidí, polovina z nich represe nepřežila.

Stalin zemřel 5. března 1953 na následky mrtvice.

Zdroj: Wikipedia.org

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Najdete na iDNES.cz