Grassova divize prošla řadou bitev

  1:00aktualizováno  1:00
Zemětřesení, které způsobil spisovatel Günter Grass svým přiznáním, že za války sloužil u Waffen SS, dál otřásá Německem. Historici, spisovatelé i politici nechápou, jak mohl muž, který byl pasován na smírčího soudce soudobých dějin, zatajovat tak důležitou životní epizodu.

Günter Grass - Günter Grass | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Spisovatel Günter Grass přiznal členství v SS

Najevo také vychází, co byla zač 10. pancéřová divize Waffen SS "Frundsberg", do které na podzim roku 1944 Grass narukoval: byl to elitní vojenský útvar s historií těžkých bojů na východní i západní frontě.

Snad nejzajímavější však je, že této divizi v době mezi listopadem 1943 a květnem 1944 - tedy ještě před tím, než do ní byl Grass povolán - velel generálporučík SS Karl von Treuenfeld.

Tento muž řídil v červnu 1942 zásah proti českým parašutistům, ukrývajícím se po atentátu na Reinharda Heydricha v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Treuenfeld, tehdy velitel Waffen SS v protektorátu Čechy a Morava, při likvidační akci nasadil slzný plyn a vodu z hasičských vozů. České vlastence se mu nepodařilo dostat živé. Po zoufalém odporu spáchali sebevraždu.

"Po zásahu v Resslově ulici se však dostal do sporu s gestapem a se státním sekretářem Karlem Hermannem Frankem o tom, kdo měl na akci větší zásluhy. Už v roce 1942 byl odvelen na východní frontu, odkud se po roce vrátil, aby převzal velení nad divizí Frundsberg," říká český amatérský historik Vilém Wodák, který se obdobím heydrichiády zabývá.

K Waffen SS nacisté zařazovali i lidi neněmeckého původu, nicméně 10. pancéřová divize, ustavená ve Francii v roce 1943, se skládala výhradně z německých vojáků.

"Na jaře 1944 ji poslali do bojů v Haliči, už v červenci 1944 však byla přesunuta na západní frontu do Normandie, kde byla takřka kompletně zničena," podotýká historik Jaroslav Hrbek z Ústavu pro soudobé dějiny.

Po zářijovém ústupu do Holandska byla doplněna o nové muže, a právě v tom okamžiku do jejích řad nastoupil i sedmnáctiletý Günter Grass. Jeho tvrzení ze sobotního rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, že byl nasazen u Drážďan, však vyznívá nepřesvědčivě.

Podle historika Hrbka se divize v prosinci 1944 účastnila ofenzivy v Alsasku a poté s blížícím se koncem bojů ustoupila k Rýnu a nakonec do Bavorska.

Vilém Wodák však cituje z vojenských encyklopedií, podle nichž divize v únoru 1945 bojovala opět na východní frontě v Pobaltí, aby byla poté zatlačena jižně od Berlína a zničena u Chotěbuzi. Poslední zbytky divize prý kapitulovaly u Teplic.

Sedmnáctiletí kluci na odstřel
Buď jak buď, Grass by mohl podle historika Hrbka zůstat po celou dobu své služby v Drážďanech, pouze pokud by sloužil někde v týlu v kanceláři. "Sedmnáctileté kluky však zpravidla posílali na střelecké pozice," říká Hrbek.

Grass měl zjevně velké štěstí, že včas padl do amerického zajetí. "U nás je stříleli, i ty sedmnáctileté kluky, kteří se ke konci války k žádné akci možná ani nedostali, jen proto, že patřili k SS," tvrdí Wodák. "Skutečnost, že Waffen SS byla svébytnou součástí armády, nehrála roli."

A jak skončil Treuenfeld? Koncem války velel speciálním jednotkám SS v severní Itálii, kde také padl do amerického zajetí. V roce 1946 spáchal sebevraždu.

Co byly Waffen SS

Waffen SS či Zbraně SS patřily k elitním vojenským jednotkám nacistického Německa s nárokem na lepší výzbroj. Nevykonávaly dozor v koncentračních táborech a neposkytovaly ochranu Adolfu Hitlerovi jako příslušníci řadové SS, přesto je norimberský tribunál coby součást struktury SS označil za zločineckou organizaci. Z toho však byli vyjmuti rekruti, neboť mnozí byli ke službě donuceni. Německý kancléř Konrad Adenauer v roce 1955 prohlásil, že příslušníci Waffen SS "byli vojáci jako všichni ostatní".

Waffen SS měly až 38 divizí čítajících i přes patnáct tisíc mužů. Nasazeny byly takřka ve všech velkých bitvách druhé světové války. Prosluly efektivitou a brutalitou.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Najdete na iDNES.cz