Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Vyšetřování Bidena bylo podmínkou americké vojenské pomoci, uvedl diplomat

  10:17aktualizováno  17:25
V americkém Kongresu pokračuje slyšení k možnému sesazení prezidenta Donalda Trumpa. Podle politického rady velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese vyšetřování Trumpova soka Joea Bidena na Ukrajině bylo podmínkou pro americkou vojenskou pomoc.

Politický rada velvyslanectví USA v Kyjevě David Holmes vypovídá před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb v kauze Ukrajina. Podle Holmese bylo vyšetřování soka prezidenta Donalda Trumpa Joea Bidena na Ukrajině podmínkou pro americkou vojenskou pomoc. (21. listopadu 2019) | foto: Reuters

Holmes ve čtvrtek spolu s někdejší Trumpovou poradkyní Fionou Hillovou vypovídal před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb, který spolu s dalšími sněmovními výbory vyšetřuje, zda prezident vůči Ukrajině neporušil své pravomoci. Trump totiž chtěl, aby Ukrajina vyšetřovala Bidena a jeho syna Huntera, který dříve působil v jisté ukrajinské společnosti.

Fotogalerie

„Bylo očividné, že pan Giuliani má přímý vliv na zahraničněpolitickou agendu a že trojice amigos (přátel) jedná přímo na Ukrajině,“ řekl Holmes. 

Označení „tři amigos“ se vztahuje na amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, bývalého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera a amerického ministra energetiky Ricka Perryho. Podle amerických médií bylo jejich úkolem pomocí zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání kompromitujících materiálů na Bidena.

Holmes kongresmanům řekl, že si vybavuje jistý okamžik z přípravného jednání delegace, která se později zúčastnila inaugurace ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na jednání se někdo divil, proč se o Ukrajinu Giuliani tolik zajímá. „Zatracený Rudy. Jakmile se do něčeho začne montovat, tak všechno podělá,“ odpověděl tehdy podle Holmese Sondland.

Holmes také vypověděl, že zaslechl, jak se Trump během telefonického hovoru se Sondlandem ujišťuje, zda Ukrajina vyšetřování otevře. „Takže vyšetřování bude?“ zeptal se podle Holmese prezident. Sondland odvětil, že bude a že Zelenskyj učiní vše, oč ho Trump požádá. Podle Holmese doslova řekl, že ukrajinský prezident Trumpovi poleze do zadku.

Čtvrteční slyšení Trump očividně sleduje, neboť se již proti Holmesovu tvrzení o svém telefonátu se Sondlandem ohradil. Na Twitteru napsal, že i když on sám má skvělý sluch, nikdy nedokázal vyslechnout telefonický hovor mezi jinými lidmi, pokud nebyl na hlasitý odposlech. „Jen si to zkuste!“ vyzval Trump. Podle Holmese hovořil Trump velmi hlasitě, takže si Sondland musel držet telefon dál od ucha.

Sondlandova výpověď

Samotný Sondland před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb vypovídal ve středu. Uvedl, že každý včetně viceprezidenta Mikea Pence či ministra zahraničí Mikea Pompea věděl o tom, že prezident činí na Ukrajinu nátlak s cílem dosáhnout vyšetřování svého politického soka Joea Bidena.

Od ostatních svědků se liší nejen kontroverzemi, ale podle televize CNN i naprosto odlišným vystupováním. Na horkém křesle se totiž cítil velmi uvolněně a v dobrém rozmaru, na jeho chování pak na rozdíl od jiných nebyla vidět ani známka nervozity.

O telefonickém rozhovoru Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, u kterého nebyl přítomen, řekl, že podle tehdy dostupných informací ho považoval za dobrý, jen se mu nyní zdá zvláštní, že o něm nedostal žádné podrobnosti.

Média Sondlandovu výpověď hodnotí jako špatnou pro obě strany, tedy jak pro demokraty, kteří vyšetřují, zda prezident porušil své pravomoci, tak pro Bílý dům i republikány. 

Velvyslanec totiž potvrdil, že ve vztahu k Ukrajině americký prezident postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco) a že kompromitující informace o Bidenovi vázal hlavně na souhlas s návštěvou ukrajinského prezidenta Zelenského v Bílém domě.

Sondland: „Co přesně od Kyjeva chcete?“ Trump: „Nic.“

Zároveň ovšem Sondland odmítl, že by mu Trump výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je podmíněna vyšetřováním Bidena. V jednom okamžiku také prohlásil, že se prezidenta kvůli protichůdným informacím přímo zeptal, co přesně od Kyjeva žádá. Na to mu Trump odpověděl, že nic.

Právě tuto část výpovědi Trump zmínil, když se od Sondlandových slov pokusil distancovat. Dodal také, že velvyslance moc nezná, ač mu Sondland přispěl v přepočtu 23 miliony korun na prezidentskou kampaň. Velvyslancovu výpověď popřel také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, viceprezident Pence nebo ministr energetiky USA Rick Perry. 

Penceova kancelář odmítla, že by viceprezident s velvyslancem někdy mluvil o propojení vojenské pomoci s vyšetřováním Bidena. Sondland kongresmanům řekl, že s Pencem na toto téma hovořil 1. září ve Varšavě před jednáním s Ukrajinci.

Trump vyzýval Zelenského, aby spolupracoval při vyšetřování Bidena

Ministerstvo energetiky zase sdělilo, že Sondland překroutil pověření, které ministr energetiky Rick Perry od prezidenta dostal, a že Perry nikdy s Giulianim o Bidenovi nemluvil. Giuliani uvedl, že se Sondlandem se nikdy nesetkal, jen s ním několikrát telefonicky hovořil.

Výpověď Sondlanda, jehož demokraté kvůli rozporům v předchozích svědectvích považují za nejméně důvěryhodného svědka, americká média bedlivě sledovala. Sondland je totiž zatím jediným vypovídajícím, který měl v ukrajinské politice přímý přístup k prezidentovi. 

Je také jediným představitelem administrativy, který přiznal souvislost mezi pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině s vyšetřováním Bidena.  Pravděpodobný Trumpův demokratický soupeř v prezidentských volbách měl nutit Kyjev, aby zastavil vyšetřování ukrajinské firmy Burisma, v níž působil jeho syn Hunter Biden.

Ukrajinci o pozastavení pomoci věděli už v době telefonátu

Po Sondlandovi před výbor předstoupila také Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska. Z její výpovědi vyplývá, že ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině. 

„Jeden ze zaměstnanců mého odboru na ministerstvu obrany byl 25. července dotázán kontaktem z ukrajinské ambasády: co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?“ uvedla Cooperová, která o pozastavení pomoci podle svých slov nikdy přímo s Trumpem nehovořila. „Slyšela jsem, že prezident nařídil pozastavit pomoc kvůli obavám z korupce na Ukrajině,“ dodala.

Její výpověď podle CNN oslabila argumenty republikánů, kteří Trumpa hájí mimo jiné tím, že na ukrajinského prezidenta 25. července nemohl tlačit s pákou obnovení pozastavené vojenské pomoci Ukrajině.

Trump zvažuje, že bude vypovídat před Kongresem. Nápad se mu „líbí“

Republikáni tvrdí, že v té době Ukrajinci nevěděli, že je pomoc pozastavena. Za odblokování pomoci měl podle některých demokratů Trump požadovat, aby Ukrajina obnovila vyšetřování jeho politického soka Joea Bidena a jeho syna, jenž dříve působil ve vedení ukrajinské firmy v minulosti podezřelé z korupce.

Sněmovna reprezentantů bude ve slyšeních pokračovat i ve čtvrtek. Předvolala si někdejší Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Sněmovní výbor Trumpa vyšetřuje kvůli možnému porušení pravomocí, za což mu v krajním případě hrozí sesazení z funkce. Takový závěr je však vzhledem k rozložení politických sil v Kongresu nepravděpodobný, protože Senát, který by v procesu sesazení měl hlavní slovo, je pod kontrolou prezidentových republikánů.

FBI si předvolala anonymního whistleblowera

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) si předvolal k výslechu anonymního pracovníka tajných služeb, který jako první upozornil na podezřelý červencový telefonát Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským.

Napsal to ve středu list The Wall Street Journal. Muž, o jehož totožnosti se zatím jen spekuluje, sám obviněn z ničeho není. Pátrání po okolnostech souvisejících s telefonátem, které zřejmě FBI vede, je podle newyorského listu v počátcích. Proč si federální vyšetřovatelé anonymního stěžovatele pozvali, není jasné.

Předvolání whistleblowera je prý formulováno jako „zdvořilá prosba“, nikoli jako příkaz. Jeho advokáti dali najevo, že jsou ochotni zaslat FBI písemné odpovědi na zadané otázky. Přislíbit osobní účast oznamovatele se však zdráhají z obavy o jeho bezpečnost.

Odhalit totožnost analytika Ústřední zpravodajské služby (CIA), který telefonátu údajně naslouchal, se snaží Trump i republikáni v Kongresu. Prezident ho obviňuje ze zaujatosti a spřízněnosti s opozičními demokraty.

Jméno whistleblowera údajně koluje po newyorských a washingtonských redakcích, hlavní média však jeho totožnost tají. Utajení identity anonymních stěžovatelů v USA totiž nařizuje zákon.

Některé konzervativní weby a pár republikánských zákonodárců ovšem tvrdí, že jde o třiatřicetiletého Erika Ciaramellu, odborníka na Ukrajinu. Podle listu The Wall Street Journal už tento člověk dostal několik anonymních výhrůžek smrtí.

Při středečním veřejném projednávání ukrajinské kauzy ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb se republikáni pokusili odhlasovat rezoluci o závazném předvolání anonymního stěžovatele ke kongresovému slyšení. Demokraté, kteří mají ve výboru většinu, návrh smetli se stolu.

Autoři: ,

Do divadla s negativním testem? Nejspíš od února, řekl Havlíček

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Čínský Wu-chan si připomíná rok od uzávěry města. Život se vrátil do normálu

Čínský Wu-chan si v sobotu připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli šíření nového...

Americký Senát začne soudit Trumpa. Proces odstartuje 8. února

Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v týdnu od 8. února....

Vinění Čechů z šíření koronaviru? Populismus, zní na jejich obranu v Německu

Úroveň infekce v Česku, jež je jedna z největších na světě, znepokojuje naše západní sousedy. Někteří němečtí politici...

Německo zařadilo Česko mezi vysoce rizikové země. Dotkne se to i pendlerů

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, zpřísněná opatření pro cesty z Česka do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...