Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Vyšetřování Bidena bylo podmínkou americké vojenské pomoci, uvedl diplomat

  10:17aktualizováno  17:25
V americkém Kongresu pokračuje slyšení k možnému sesazení prezidenta Donalda Trumpa. Podle politického rady velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese vyšetřování Trumpova soka Joea Bidena na Ukrajině bylo podmínkou pro americkou vojenskou pomoc.

Politický rada velvyslanectví USA v Kyjevě David Holmes vypovídá před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb v kauze Ukrajina. Podle Holmese bylo vyšetřování soka prezidenta Donalda Trumpa Joea Bidena na Ukrajině podmínkou pro americkou vojenskou pomoc. (21. listopadu 2019) | foto: Reuters

Holmes ve čtvrtek spolu s někdejší Trumpovou poradkyní Fionou Hillovou vypovídal před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb, který spolu s dalšími sněmovními výbory vyšetřuje, zda prezident vůči Ukrajině neporušil své pravomoci. Trump totiž chtěl, aby Ukrajina vyšetřovala Bidena a jeho syna Huntera, který dříve působil v jisté ukrajinské společnosti.

Fotogalerie

„Bylo očividné, že pan Giuliani má přímý vliv na zahraničněpolitickou agendu a že trojice amigos (přátel) jedná přímo na Ukrajině,“ řekl Holmes. 

Označení „tři amigos“ se vztahuje na amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, bývalého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera a amerického ministra energetiky Ricka Perryho. Podle amerických médií bylo jejich úkolem pomocí zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání kompromitujících materiálů na Bidena.

Holmes kongresmanům řekl, že si vybavuje jistý okamžik z přípravného jednání delegace, která se později zúčastnila inaugurace ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na jednání se někdo divil, proč se o Ukrajinu Giuliani tolik zajímá. „Zatracený Rudy. Jakmile se do něčeho začne montovat, tak všechno podělá,“ odpověděl tehdy podle Holmese Sondland.

Holmes také vypověděl, že zaslechl, jak se Trump během telefonického hovoru se Sondlandem ujišťuje, zda Ukrajina vyšetřování otevře. „Takže vyšetřování bude?“ zeptal se podle Holmese prezident. Sondland odvětil, že bude a že Zelenskyj učiní vše, oč ho Trump požádá. Podle Holmese doslova řekl, že ukrajinský prezident Trumpovi poleze do zadku.

21.listopadu 2019 v 15:27, příspěvek archivován: 21.listopadu 2019 v 17:30

I have been watching people making phone calls my entire life. My hearing is, and has been, great. Never have I been watching a person making a call, which was not on speakerphone, and been able to hear or understand a conversation. I’ve even tried, but to no avail. Try it live!

Čtvrteční slyšení Trump očividně sleduje, neboť se již proti Holmesovu tvrzení o svém telefonátu se Sondlandem ohradil. Na Twitteru napsal, že i když on sám má skvělý sluch, nikdy nedokázal vyslechnout telefonický hovor mezi jinými lidmi, pokud nebyl na hlasitý odposlech. „Jen si to zkuste!“ vyzval Trump. Podle Holmese hovořil Trump velmi hlasitě, takže si Sondland musel držet telefon dál od ucha.

Sondlandova výpověď

Samotný Sondland před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb vypovídal ve středu. Uvedl, že každý včetně viceprezidenta Mikea Pence či ministra zahraničí Mikea Pompea věděl o tom, že prezident činí na Ukrajinu nátlak s cílem dosáhnout vyšetřování svého politického soka Joea Bidena.

Od ostatních svědků se liší nejen kontroverzemi, ale podle televize CNN i naprosto odlišným vystupováním. Na horkém křesle se totiž cítil velmi uvolněně a v dobrém rozmaru, na jeho chování pak na rozdíl od jiných nebyla vidět ani známka nervozity.

O telefonickém rozhovoru Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, u kterého nebyl přítomen, řekl, že podle tehdy dostupných informací ho považoval za dobrý, jen se mu nyní zdá zvláštní, že o něm nedostal žádné podrobnosti.

Média Sondlandovu výpověď hodnotí jako špatnou pro obě strany, tedy jak pro demokraty, kteří vyšetřují, zda prezident porušil své pravomoci, tak pro Bílý dům i republikány. 

Velvyslanec totiž potvrdil, že ve vztahu k Ukrajině americký prezident postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco) a že kompromitující informace o Bidenovi vázal hlavně na souhlas s návštěvou ukrajinského prezidenta Zelenského v Bílém domě.

Sondland: „Co přesně od Kyjeva chcete?“ Trump: „Nic.“

Zároveň ovšem Sondland odmítl, že by mu Trump výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je podmíněna vyšetřováním Bidena. V jednom okamžiku také prohlásil, že se prezidenta kvůli protichůdným informacím přímo zeptal, co přesně od Kyjeva žádá. Na to mu Trump odpověděl, že nic.

Právě tuto část výpovědi Trump zmínil, když se od Sondlandových slov pokusil distancovat. Dodal také, že velvyslance moc nezná, ač mu Sondland přispěl v přepočtu 23 miliony korun na prezidentskou kampaň. Velvyslancovu výpověď popřel také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, viceprezident Pence nebo ministr energetiky USA Rick Perry. 

Penceova kancelář odmítla, že by viceprezident s velvyslancem někdy mluvil o propojení vojenské pomoci s vyšetřováním Bidena. Sondland kongresmanům řekl, že s Pencem na toto téma hovořil 1. září ve Varšavě před jednáním s Ukrajinci.

Trump vyzýval Zelenského, aby spolupracoval při vyšetřování Bidena

Ministerstvo energetiky zase sdělilo, že Sondland překroutil pověření, které ministr energetiky Rick Perry od prezidenta dostal, a že Perry nikdy s Giulianim o Bidenovi nemluvil. Giuliani uvedl, že se Sondlandem se nikdy nesetkal, jen s ním několikrát telefonicky hovořil.

Výpověď Sondlanda, jehož demokraté kvůli rozporům v předchozích svědectvích považují za nejméně důvěryhodného svědka, americká média bedlivě sledovala. Sondland je totiž zatím jediným vypovídajícím, který měl v ukrajinské politice přímý přístup k prezidentovi. 

Je také jediným představitelem administrativy, který přiznal souvislost mezi pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině s vyšetřováním Bidena.  Pravděpodobný Trumpův demokratický soupeř v prezidentských volbách měl nutit Kyjev, aby zastavil vyšetřování ukrajinské firmy Burisma, v níž působil jeho syn Hunter Biden.

Ukrajinci o pozastavení pomoci věděli už v době telefonátu

Po Sondlandovi před výbor předstoupila také Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska. Z její výpovědi vyplývá, že ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině. 

„Jeden ze zaměstnanců mého odboru na ministerstvu obrany byl 25. července dotázán kontaktem z ukrajinské ambasády: co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?“ uvedla Cooperová, která o pozastavení pomoci podle svých slov nikdy přímo s Trumpem nehovořila. „Slyšela jsem, že prezident nařídil pozastavit pomoc kvůli obavám z korupce na Ukrajině,“ dodala.

Její výpověď podle CNN oslabila argumenty republikánů, kteří Trumpa hájí mimo jiné tím, že na ukrajinského prezidenta 25. července nemohl tlačit s pákou obnovení pozastavené vojenské pomoci Ukrajině.

Trump zvažuje, že bude vypovídat před Kongresem. Nápad se mu „líbí“

Republikáni tvrdí, že v té době Ukrajinci nevěděli, že je pomoc pozastavena. Za odblokování pomoci měl podle některých demokratů Trump požadovat, aby Ukrajina obnovila vyšetřování jeho politického soka Joea Bidena a jeho syna, jenž dříve působil ve vedení ukrajinské firmy v minulosti podezřelé z korupce.

Sněmovna reprezentantů bude ve slyšeních pokračovat i ve čtvrtek. Předvolala si někdejší Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Sněmovní výbor Trumpa vyšetřuje kvůli možnému porušení pravomocí, za což mu v krajním případě hrozí sesazení z funkce. Takový závěr je však vzhledem k rozložení politických sil v Kongresu nepravděpodobný, protože Senát, který by v procesu sesazení měl hlavní slovo, je pod kontrolou prezidentových republikánů.

FBI si předvolala anonymního whistleblowera

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) si předvolal k výslechu anonymního pracovníka tajných služeb, který jako první upozornil na podezřelý červencový telefonát Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským.

Napsal to ve středu list The Wall Street Journal. Muž, o jehož totožnosti se zatím jen spekuluje, sám obviněn z ničeho není. Pátrání po okolnostech souvisejících s telefonátem, které zřejmě FBI vede, je podle newyorského listu v počátcích. Proč si federální vyšetřovatelé anonymního stěžovatele pozvali, není jasné.

Předvolání whistleblowera je prý formulováno jako „zdvořilá prosba“, nikoli jako příkaz. Jeho advokáti dali najevo, že jsou ochotni zaslat FBI písemné odpovědi na zadané otázky. Přislíbit osobní účast oznamovatele se však zdráhají z obavy o jeho bezpečnost.

Odhalit totožnost analytika Ústřední zpravodajské služby (CIA), který telefonátu údajně naslouchal, se snaží Trump i republikáni v Kongresu. Prezident ho obviňuje ze zaujatosti a spřízněnosti s opozičními demokraty.

Jméno whistleblowera údajně koluje po newyorských a washingtonských redakcích, hlavní média však jeho totožnost tají. Utajení identity anonymních stěžovatelů v USA totiž nařizuje zákon.

Některé konzervativní weby a pár republikánských zákonodárců ovšem tvrdí, že jde o třiatřicetiletého Erika Ciaramellu, odborníka na Ukrajinu. Podle listu The Wall Street Journal už tento člověk dostal několik anonymních výhrůžek smrtí.

Při středečním veřejném projednávání ukrajinské kauzy ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb se republikáni pokusili odhlasovat rezoluci o závazném předvolání anonymního stěžovatele ke kongresovému slyšení. Demokraté, kteří mají ve výboru většinu, návrh smetli se stolu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

ANALÝZA: Kterak Boris předčil Corbyna a ukončil brexitovou agonii

Skončené předčasné parlamentní volby ve Velké Británii, třetí za čtyři roky, byly vpravdě mimořádné. Nejenže uvolnily...

Čech pašoval v kamionu migranty, v Británii si za to odsedí deset let

Českému řidiči kamionu Janu Žigovi britský soud tento týden uložil deset let vězení za pašování migrantů. O verdiktu...

Premium

KOMENTÁŘ: Boris Johnson vyhrál expertům i médiím navzdory. Pomohla mu EU

Boris Johnson triumfálně vyhrál volby ve Velké Británii. Je to především jeho osobní úspěch, ale měl i snaživé...

Skotsko chce rozhodnout o své nezávislosti, Johnson referendum odmítá

Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeonová chce příští týden podniknout kroky k novému skotskému referendu o...

Najdete na iDNES.cz