Miliardář George Soros hovoří na panelové diskuzi v Berlíně (31. října 2012) | foto: Reuters

Soros je osobností roku. Brání liberální demokracii, míní Financial Times

  • 613
Osobností roku se podle výběru britského listu The Financial Times stal americký finančník maďarského původu George Soros. Podle listu je obráncem liberální demokracie, která je v obležení populistů. V minulosti byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.

The Financial Times píše, že při výběru osobnosti roku obvykle hodnotí, čeho dotyčný za poslední rok dosáhl. Tentokrát však list zohledňuje i hodnoty, které Soros zastává.

Maďarští poslanci schválili zákon Stop Soros, trestá podporu migrace

„Je klasickým obráncem liberální demokracie a otevřené společnosti. To jsou idey, které zvítězily ve studené válce. Dnes jsou obklíčené ze všech stran, od Vladimira Putina v Rusku po Ameriku Donald Trumpa,“ píší novináři.

Soros podle britského listu přes tři desítky let bojuje proti autoritářství, rasismu a netoleranci. Jeho úsilí mu vyneslo „brutální“ útoky, které se jej snaží očernit, a „hněv autoritářských režimů“ i populistů, „kteří stále více nabývají na síle, obzvlášť v Evropě“. Britský list připomněl, že Soros je vzhledem ke svému židovskému původu mimo jiné terčem antisemitských výpadů. 

Maďarský miliardář se narodil roku 1930 jako György Schwartz v budapešťské židovské rodině, která úspěšně provozovala obchod s hedvábím. V šestnácti letech opustil rodnou zemi a odešel do Velké Británie, kde vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik.

Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. Když v roce 1980 bilancoval jeho úspěšnost, fond vykázal čtyřicetinásobné zhodnocení vložených prostředků.

V 80. letech začal Soros přesouvat svoji pozornost k mecenášským aktivitám. Jeho hlavním cílem je podpora otevřené společnosti založené na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva. „Mohl jsem být zabit nacisty. Mohl jsem promarnit svůj život za komunistů. To je to, co mě vedlo k myšlence otevřené společnosti,“ vysvětlil Soros.

Prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations Soros podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Soros podle agentury DPA do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů (asi 722 miliard korun).

Filozof Soros obrátil libru naruby, na spekulacích vydělal miliardy

Na finančníka v minulosti útočili mimo jiné americký prezident Donald Trump, příznivci tvrdého brexitu v Británii, ale i slovenský expremiér Robert Fico, který jej spojoval s demonstracemi proti tehdejší vládě v Bratislavě. Nejčastěji je však pod palbou kritiky Soros v rodném Maďarsku, kde jej premiér Viktor Orbán viní mimo jiné z podpory migrace.

„Obviňují mě ze všeho, i z toho, že jsem Antikrist,“ řekl Soros listu Financial Times. „Přál bych si, abych neměl tolik nepřátel, ale beru to jako znamení, že dělám něco dobře,“ dodal.

List Financial Times vybral osobnost roku poprvé v roce 1975, kdy se jí stal německý kancléř Helmut Schmidt, pravidelně však svůj výběr zveřejňuje až od roku 2002. Loni volba padla na Susan Fowlerovou, americkou softwarovou inženýrku, která se zasadila o změnu přístupu velkých společností k sexuálnímu obtěžování. Předloni byl osobností roku Financial Times americký prezident Trump, v roce 2016 německá kancléřka Merkelová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video