Izrael chce postavit u Gazy ostrov s přístavem, má oslabit moc Hamasu

  16:49aktualizováno  16:49
Izraelská vláda brzy rozhodne o vybudování umělého ostrova s přístavem u Pásma Gazy. Dlouholetý plán ekologové v minulosti označili za šílenost, nedávno však získal podporu také tamního ministerstva obrany. To se bojí, že zoufalá ekonomická situace v Gaze vyvolá další válku. Pracovní příležitosti na ostrově mají oslabit pozici radikálů z Hamasu.

Vizualizace plánovaného umělého ostrova s přístavem u Pásma Gazy | foto: Izraelské ministerstvo dopravy

„Největším nebezpečím pro Izrael je humanitární krize v Gaze. Pokud by Gaza měla možnost přijímat lodě a zboží, aniž by to představovalo bezpečnostní riziko, bylo by to v zájmu všech,“ uvedl už v únoru izraelský ministr výstavby a někdejší generálmajor izraelského námořnictva Jo’av Galant pro agenturu Bloomberg.

Plán výstavby umělého ostrova nedávno podpořilo i ministerstvo obrany, které se obává ekonomického kolapsu Gazy a dalšího ozbrojeného konfliktu s Hamasem. Vláda by návrh měla projednat v nejbližších týdnech, uvedl pro izraelský list Jerusalem Post ministr dopravy Jisrael Katz.

Právě on s myšlenkou přístavu před několika lety přišel (více zde). Ekologové tehdy plán označili za šílenost. „Narušení životního prostředí pocítí celé pobřeží Gazy i Izraele. Veřejnost by na to měla nazírat skepticky,“ prohlásil ředitel ekologické organizace FoEME Gidon Bromberg.

Katz je však nyní optimistický a tvrdí, že zatímco přístav na pobřeží Gazy by Izraelci nemohli kontrolovat a představoval by pro ně bezpečnostní riziko, nad uměle vybudovaným ostrovem budou mít vojáci plnou kontrolu. Pobřeží s přístavem totiž propojí most, který bude sloužit i jako checkpoint.

„Izrael by mohl vyhodit most do povětří jednou explozí, aniž by zničil samotný přístav. Nikdo, kdo tam nemá co dělat, se tam nedostane a Izrael bude schopen efektivně dohlížet na to, co jde dovnitř i ven,“ dodal Jo’av Galant.

Izrael je v očích světa za Gazu zodpovědný, míní Katz

Izrael blokuje Pásmo Gazy už od roku 2007, kde se k moci dostalo hnutí Hamas. Dovoz materiálu omezil z obavy, že jej teroristé využijí pro útoky na izraelské území. Přestože v červenci mohla ke Gaze připlout turecká loď se zdravotnickou pomocí (psali jsme zde) a Izrael také po devíti letech otevřel hraniční přechod v Erezu na severu Gazy, životní podmínky dvou milionů obyvatel Gazy jsou stále zoufalé.

Dva roky po sedmitýdenní letní válce, během které zemřelo přes 2 200 Palestinců a bylo zničeno asi deset tisíc domů, stále žijí desetitisíce lidí mimo své domovy. Opravit se zatím podařilo jen deset procent rozbombardovaných domů.

Fotogalerie

Nezaměstnanost v Pásmu Gazy se podle Mezinárodního měnového fondu loni pohybovala kolem čtyřiceti procent a u mladých lidí až kolem šedesáti procent.

Ostrovní přístav by měl Palestincům přinést práci i zboží nutné k rekonstrukci izolovaného území. Podle izraelských politiků by také měl zlepšit image židovského státu.

„Svět vnímá Izrael jako toho, kdo je za Gazu zodpovědný,“ říká Katz. Tuší, že projekt ideologii Hamasu nezmění, doufá však, že s lepšími životními podmínkami se Palestinci od militantního hnutí odkloní.

Stavba ostrova by měla trvat pět let a náklady by měly dosáhnout zhruba pěti miliard dolarů. Izraelská vláda však přispět nehodlá. „Izrael by měl podpořit a iniciovat výstavbu přístavu. Podmínkou je, že to nebude platit,“ podotkl Katz s tím, že na financování by se Izrael měl dohodnout s mezinárodním společenstvím a soukromými podniky.

Autor:

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Izrael stále nemá novou vládu, šanci dostane opoziční lídr Benny Ganc

Izraelské volby v září přinesly vyrovnaný výsledek. Pravicový Likud vedený premiérem Benjaminem Netanjahuem skončil...

Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvol

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvol. Mezi oběťmi bylo 38...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz