Ivan Gašparovič s manželkou Silvií a vnoučaty během 2. kola slovenských prezidentských voleb | foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Gašparovič jako první na Slovensku obhájil prezidentský post

  • 166
Slovenské prezidentské volby vyhrál úřadující prezident Ivan Gašparovič. Osmašedesátiletý kandidát dvou koaličních stran jako první na Slovensku obhájil prezidentský úřad. Ve druhém kole voleb porazil kandidátku opozice, třiapadesátiletou Ivetu Radičovou.

Výsledky oficiálně oznámila slovenská ústřední volební komise. Gašparovičovi k jeho opětnému zvolení blahopřál i český prezident Václav Klaus. Vyjádřil potěšení, že i v následujících letech bude mít možnost navázat s ním na dosavadní spolupráci, kterou označil za mimořádně přátelskou.

"Naše setkání bývají více než jen běžnými oficiálními setkáními nejvyšších představitelů dvou sousedních, partnerských a spojeneckých zemí. Jsou setkáním dobrých sousedů, kteří si rozumějí a kteří spolu mohou otevřeně hovořit," uvádí se v blahopřejném telegramu.

Iveta Radičová během 2. kola slovenských prezidentských volebDosavadní slovenský prezident získal ve volbách 55,53 procenta hlasů a jeho soupeřka 44,47 procenta. Hlasovalo 51,67 procenta z více než čtyř milionů oprávněných voličů. V prvním kole před dvěma týdny jich přišlo hlasovat zhruba 43 procent.

Politologové zůstávali v tipech na vítěze voleb zdrženliví, šance obou kandidátů se totiž jevily jako vyrovnané. "Hlavní vliv mělo rozdělení společnosti, jasný kandidát koalice zde stál proti kandidátce opozice," komentoval pro iDNES.cz volební atmosféru politolog Peter Horváth.

Výsledky detailně

Podle analýzy serveru Sme.sk mohl výsledek voleb ve finále ovlivnit i přístup médií. Zatímco Radičovou noviny nechaly po prvním kole na pokoji, karikatury Gašparoviče se staly takřka denním chlebem názorových stránek. "Z toho vyplývá, že většina rozhodujících médií má Gašparoviče za jasně horšího kandidáta," napsal server.

Důvodem podle Sme nebyla zaujatost novinářů. Na kandidáta, který úřad obhajuje, je vždy větší tlak; volby tedy představují jakési referendum, zda má pokračovat ve funkci.

Slovenské volby byly v každém případě symbolické. Gašparovič se stal prvním prezidentem na Slovensku, který obhájil funkci. Třiapadesátiletá Radičová by v případě vítězství byla první ženou, která by usedla do prezidentského křesla.

Volby byly v zásadě také soubojem mezi vládní koalicí a opozicí. Dosavadního prezidenta podporují vládní strana Směr-SD premiéra Roberta Fica a koaliční populistická Slovenská národní strana.

Za někdejší ministryní práce stála trojice opozičních stran: Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana, Křesťanskodemokratické hnutí a Strana maďarské koalice. Výsledek voleb ukazuje podle politologa Horvátha na spokojenost Slováků s koalicí.

Prvním slovenským prezidentem po rozdělení federace byl Michal Kováč, kterého v roce 1993 zvolili ještě poslanci. V roce 1999 zvítězil v prvních přímých volbách Rudolf Schuster, o pět let později uspěl Gašparovič.

Kdo bude příští slovenský prezident?

Ivan Gašparovič ve svém volebním štábu v Limbachu. (21. března 2009)Ivan Gašparovič se narodil 27. března 1941 v obci Poltár (Banskobystrický kraj). Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislavě a pracoval například v Okresní prokuratuře v Martině. V letech 1994-1998 byl předsedou Národní rady SR a v roce 2004 ho Slováci zvolili svým prezidentem.

Kandidátka na slovenskou prezidentku Iveta RadičováIveta Radičová se narodila 7. prosince 1956 v Bratislavě. Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Pracovala v Sociologickém ústavu Slovenské akademie věd. V letech 2005-2006 byla ministryní práce, sociálních věcí a rodiny. Od roku 2006 je poslankyně Národní rady.