Při nepokojích demonstranti poničili Vítězný oblouk. Macron vyzval k dialogu

  • 542
Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku. Prezident Emmanuel Macron na krizovém zasedání vlády vyzval k posílení připravenosti policie a k uspořádání dialogu mezi lídry politických stran a demonstranty.

Před jednáním kabinetu ministr vnitra Christophe Castaner nevylučoval vyhlášení výjimečného stavu, podle informací agentury Reuters ale vláda o této možnosti nedebatovala.

Macron požádal Castanera, aby bezpečnostní sbory na nové demonstrace připravil. Na premiéra Édouarda Philippa se pak obrátil s tím, aby jednání s politickými činiteli a zástupci demonstrantů vedl.

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale i kvůli dalším vládním opatřením. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 136 tisíc lidí.

Jen v Paříži utrpělo podle policie zranění 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je i 23 policistů. 

Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí. V neděli protesty pokračovaly na západě země, v Bretani, kde demonstranti blokují přístup k firmě, která zásobuje více než 170 restaurací. Problémy jsou i v departementu Var na jihu země.

Deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě nabídlo dialog. „Buďme zodpovědní a nabídněme vládě, jak z této krize vyjít. Jsme skupina občanů, která je čestným zastoupením Francie, jež trpí a cítí se být zanechaná na pospas. Chceme být mluvčími konstruktivní zloby,“ napsala skupina, jež se chce distancovat od radikalizace a která tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů. Griveaux řekl, že je vláda připravena se zástupci žlutých vest hovořit.

Hnutí žlutých vest

  • pojmenované po typických neonově žlutých reflexních vestách, které jsou povinnou výbavou každého motoristy
  • protestují proti ekonomickým reformám prezidenta Macrona a zejména proti zvýšení spotřební daně na ropné produkty
  • nemá jednoho vůdce, ani se nehlásí k nějaké politické straně; podporu mu ale vyjadřují strany krajní pravice i levice

Hnutí zaznamenalo největší podporu první den protestu. Tehdy, 17. listopadu, na manifestace přišlo 282 000 lidí, ve druhém případě jich bylo 106 000 a z toho asi 8000 v hlavním městě.

V sobotu se k protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. „Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo,“ řekl Griveaux.

Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane v neděli pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.

02.prosince 2018 v 09:59, příspěvek archivován: 02.prosince 2018 v 11:45

B https://t.co/PMgWYq9082

Castaner ve svém dnešním projevu vyjádřil pochybnosti o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. „Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení“ řekl ministr.

V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.

Situaci v Toulouse úřady popsaly jako několikahodinové střety radikálů s policií. Zadrženo zde bylo 16 lidí, mimo jiné i za vyrabování dvou obchodů v centru města. zraněno bylo 57 lidí, z toho 48 policistů.

V Saint-Étienne jižně od Lyonu dav vyraboval několik obchodů a zdemoloval pobočku banky Crédit Agricole. Zatčeno zde bylo 14 lidí. Ve městě Le Puy-en-Velay jihovýchodně od Saint-Étienne se útočníci v noci na neděli s pomocí molotovových koktejlů pokusili podpálit budovu prefektury.

Bouřlivá noc byla na předměstí Dijonu, kde vandalové zapálili devět aut. Spekuluje se, že tyto akce mohly být odvetou za to, že zde ve městě policie v sobotu večer zadržela sedm lidí.

V Poitiers podle portálu franceinfo se demonstranti střetli s policií a zapalovali ohně, bezpečnostní jednotky k rozehnání davu použily slzný plyn. V Marseille policie zadržela 21 lidí, zranění utrpěli tři policisté.

Protesty mají také třetí nepřímou oběť. V noci zahynul v Arles u zátarasu postaveného demonstranty řidič. Předtím zemřeli motorkář a chodkyně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video