Charlie Hebdo strčil vůdce Íránu do vagíny. Teherán zavřel Francouzům institut

  • 359
Írán ve čtvrtek oznámil uzavření Francouzského institutu pro výzkum v Íránu (IFRI) v centru Teheránu. Reagoval tak na karikatury, jež ve středu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Díla často i vulgárně zesměšňují íránského duchovního vůdce Alího Chameneího a symbolicky tak vyjadřují podporu současným protivládním protestům v Íránu.

„Ministerstvo ukončuje aktivity Francouzského institutu pro výzkum v Íránu (IFRI),“ uvedla v prohlášení íránská diplomacie s tím, že jde zatím o první z kroků v reakci na karikatury. Írán Paříž už ve středu varoval, že bude na zveřejnění karikatur reagovat.

Předvolal si rovněž francouzského vyslance v Teheránu. Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová v reakci na íránskou kritiku uvedla, že by si Írán měl všímat toho, co se děje u něj doma a ne kritizovat Francii.

„Konečně volný,“ říká si duchovní po zrušení íránské mravnostní policie:

Podle Colonnaové je to Írán, kdo používá násilí proti svým lidem a rovněž zadržel několik francouzských občanů. „Je třeba mít na paměti, že ve Francii svoboda slova existuje na rozdíl od toho, co se děje v Íránu. A na tuto svobodu dohlíží soudce v rámci nezávislého soudnictví, což je něco, co Íránu podle všeho nic neříká,“ uvedla francouzská ministryně pro televizní stanici LCI.

Satirický časopis Charlie Hebdo zveřejnil tento týden desítky karikatur íránského duchovního vůdce Chameneího. Časopis uvedl, že jeho cílem bylo podpořit protivládní protesty, které trvají už od poloviny září. „Mulláhové, vraťte se, odkud jste přišli,“ vzkazuje íránským duchovním na titulní stránce, jíž dominuje nahá žena s odhaleným rozkrokem.

Inzerát, kterým Charlie Hebdo spustil soutěž o co nejlepší urážku ajatolláha Chameneího:

Spustila je smrt mladé ženy Mahsá Amíníové, jež skončila v rukou mravnostní policie kvůli tomu, že měla špatně nasazený hidžáb. Podle policie později zemřela v nemocnici na infarkt, ženina rodina však odmítla, že by dvaadvacetiletá Mahsá měla zdravotní problémy.

Její smrt tak přičítá policejní brutalitě. Úřady od té doby zadržely tisíce lidí, několik stovek protestujících zahynulo. Obrovské množství dalších utrpělo zranění, a to včetně nevratných poranění zraku. Zatčeným hrozí i nejvyšší trest, nejméně dva lidé už byli za účast na demonstracích popraveni.

Evropská unie a Spojené státy na Írán kvůli potlačování nepokojů uvalily sankce.

Jedna z dalších karikatur v Charlie Hebdo:

Podle svých webových stránek je institut IFRI napojený na francouzské ministerstvo zahraničních věcí. Byl zřízen v roce 1983 sloučením Francouzské archeologické delegace v Íránu (DAFI), vytvořené v roce 1897, a Francouzského institutu íránistiky v Teheránu (IFIT).

Ten založil v roce 1947 Henry Corbin. Institut je jedním 27 francouzských výzkumných center ve světě, jejichž posláním je podporovat výzkum v oblasti archeologie a společenských a humanitních věd.

Duchovní zahalený do ženských genitálií:

Institut byl dlouhá léta zavřený, znovu se otevřel, když se stal v Íránu prezidentem umírněný Hasan Rúhání (2013 až 2021). Tehdy šlo o znamení zlepšení vztahů mezi Francií a Íránem. V institutu se nachází rozsáhlá knihovna, kterou využívali studenti francouzštiny i íránští akademici.

Časopis Charlie Hebdo je proslulý svými provokativními karikaturami. Legraci už si jeho autoři udělali z katolické církve, islámu, politiků a diktátorů, ale třeba i z obětí tragického zemětřesení v Itálii. Zesměšňování proroka Mohameda pak v lednu 2015 vedlo k útoku na pařížskou redakci. Radikální islamisté tehdy zabili dvanáct lidí a deset dalších zranili.

Tonoucí v krvi se oprátky chytá:

Atentát šokoval svět a předznamenal vlnu islamistických útoků ve Francii a západní Evropě. Kreslíři, kteří útok přežili, mají dodnes psychické následky. Samotný časopis se ovšem z tragédie vzpamatoval a funguje dodnes. A ohledy nezačal brát ani na cítění muslimů.

Znovu si z islámu utahoval třeba v srpnu 2017, kdy o něm v souvislosti s islamistickým útokem v Barceloně ironicky mluvil jako o „náboženství míru, věčného míru“. Tehdy však pobouřil nejen vyznavače islámu a mnozí psali o necitlivosti vůči obětem útoku, mezi nimiž byli i muslimové.

Výraznou součástí současných íránských protestů jsou ženy:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video