Francie čeká na volebního Godota

  2:45aktualizováno  2:45
Přijedete do Paříže a všichni dál kouří, ač je to mnohde zakázáno. Lidé stále v kavárnách diskutují nad svým oblíbeným černým nápojem. Ale pod zdánlivě neměnným povrchem to vře. Země, kde se už několik let mluví o hluboké společenské krizi, touží znovu získat hrdost a obnovit víru v sebe.

Ségolene Royalová usilovně posiluje svoji image lidové princezny, které jde o dobro chudých a slabých. | foto: Reuters

Francie očekává, že změnu přinese nový prezident. "Musí se něco stát, tak to dál nejde. Ale nejsem si jistý, že se nějakých změn dočkáme, slibů slyšíme hodně, ale nezdají se mi reálné," říká majitel kavárny Daniel Mantou.

Z Elysejského paláce počátkem května odejde opelichaný titán Jacques Chirac. O jeho místo se ucházejí politici jiného typu, kteří se vzepřeli vlastní straně, energicky prosadili svoji kandidaturu a novou rétoriku.

Takovou kampaň amerického stylu, která se odehrává především v televizi, země ještě nezažila.

Kdo vyhraje ve volbách?
Poslední průzkumy veřejného mínění dávají pravicovému aspirantovi Nicholasi Sarkozymu lehký náskok nad socialistickou rivalkou Ségolene Royalovou. Na tu se už dotahuje dokonce i centristický politik Francois Bayrou.

Největší starosti měla v poslední době Royalová. Na svůj post rezignoval její ekonomický poradce na protest proti "přehnaným plánům", na které země nemá.

Odvrátili se od ní i někteří francouzští intelektuálové. Teď se ale zdá, že se opět odráží od země. Její poslední televizní vystoupení se obešlo bez chyb a usilovně posiluje svoji image lidové princezny, které jde o dobro chudých a slabých.

V úterý vyrazila do nechvalně proslulých periferií Paříže, kde před rokem začaly rozsáhlé nepokoje, které později zachvátily většinu země. "Mám víru ve vás a vaše talenty," řekla mladým lidem, kteří se přišli na socialistickou kandidátku podívat.

Sarkozy zatím s návštěvou zanedbaných panelákových oblastí, kde žijí lidé bez práce, otálí. Zlí jazykové tvrdí, že se tam bojí. Tamní výtržníky nazval chamradí. Kontakt s chudšími vrstvami však neztratil, chodil do továren, kde přesvědčoval, že i on je pro ochranu práce.

A také vsadil na roli státníka, který umí Francii reprezentovat ve světě. Tento týden představil svůj koncept zahraniční politiky. "Chci svobodnou Francii, svobodnou Evropu. Proto žádáme naše americké přátele, aby nám ponechali svobodu být jejich přáteli," řekl Sarkozy.

Třetí vzadu se směje
Jenže nakonec nemusí vyhrát ani "Ségo" či "Sarko", jak se oběma hlavním kandidátům ve Francii říká. S nebývalou rychlostí roste podpora Francoisi Bayrouovi, politikovi středu.

Imponuje těm, kterým je odporný Sarkozy či nevěří Royalové. "Bayrou ještě může zamíchat volebními kartami, jeho šance nejsou mizivé," říká český politolog Jacques Rupnik.

Kandidáty ještě čeká několik týdnů kampaně. Astrologové však ještě před časem dávali naději Sarkozymu.

KDO ZVÍTĚZÍ?

Nicolas Sarkozy - Je známý bijec ilegálních přistěhovalců.  V Sarkozyho Francii má vládnout zákon a pořádek a klesnout daně. Země se více otevře USA. Naopak Turecko může zapomenout na vstup do Evropské unie. V průzkumech má Nicolas Sarkozy 30 procent.

Ségolene Royalová - Staví se do role patronky slabých a chudých. I ona slibuje, že vnese do stojatých politických vod čerstvý vítr. Její program do značné míry kopíruje dřívější návrhy socialistů. Slibuje zvýšení minimální mzdy, vyšší státní penzi. Podle kritiků není jasné, kde by na to stát vzal. Má 27 procent.

Francois Bayrou - Je třetí osobností této kampaně. Šéf centristické strany Unie pro francouzskou demokracii má podporu sedmnácti procent lidí. Ač má spíše blíž k pravici, zatím přebírá hlasy těch, kteří nevěří slibům Royalové. Odmítá nutnost rozdělení na pravici a levici, což nazývá prehistorickým systémem.

Jean-Marie LePen - jeho posledním pokusem dobýt Elysejský palác. Opět slibuje omezit přistěhovalectví, které je podle něho příčinou kriminality a nezaměstnanosti. Jeho dcera Marine nyní vytváří straně "umírněnější image", která má přitáhnout další voliče. Má v průzkumech podporu 13 procent.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Modrá a bílá. Netanjahu má po letech konkurenci, rivalové spojili síly

Bývalý velitel izraelské armády Benny Ganc (vlevo) a předseda strany Ješ Atid...

Proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se před dubnovými parlamentními volbami zformovala silná koalice...

Najdete na iDNES.cz