Europarlament podpořil trvalé uprchlické kvóty, většina Čechů byla proti

  16:12aktualizováno  16:12
Štrasburk (od zpravodaje MF DNES) - Evropský parlament v úterý podpořil nový návrh Evropské komise, který mimo jiné obsahuje trvalé kvóty na migranty. Z českých europoslanců byla většina proti, pro byli pouze dva poslanci za TOP 09.

Migranti čekají v přístavu na ostrově Lesbos na cestu zpět do Turecka (4.4.2016) | foto: Reuters

Evropská komise není s nápadem na trvalé kvóty na rozdělení migrantů osamocena (detaily plánu čtěte zde). Právě naopak.

Jak ukázalo úterní hlasování v Evropském parlamentu, má tento návrh drtivou podporu mezi europoslanci velké většiny zemí Evropské unie. V rezoluci, která vyjadřuje předběžný postoj Evropského parlamentu k návrhu Bruselu, se evropští poslanci více než dvěma třetinami hlasů vyslovili pro jeho podporu, když 449 hlasovalo pro, 206 proti a 52 europoslanců se zdrželo.

Fotogalerie

Rezoluce jednoznačně podporuje trvalé kvóty na přerozdělení utečenců a také požaduje, aby byl v celé Evropské unie zaveden jednotný azylový systém.

To by mělo odstranit výhodnost některých unijních států pro azylanty a mělo by zabránit situacím podobné českému skandálu s iráckými křesťanskými uprchlíky, jež se pokusili přes udělaní azylu v Česku odejít za výhodnějšími azylovými podmínkami do Německa. Změny jsou přijímány proto, že současný Dublinský systém nefunguje.

„Migrace nemá rychlé východisko ani zázračné řešení. Nepotřebujeme další nouzová řešení, potřebujeme udržitelný přístup do budoucnosti,“ uvedla předkladatelka rezoluce za Evropskou lidovou stranu europoslankyně Roberta Metsolová. „Migrace by neměla být potíraná, ale řízená,“ dodala europoslankyně.

Evropské lidová strana je největší frakcí v Evropském parlamentu a je v ní mimo jiné i německá Křesťansko demokratická unie. Tato frakce, podobně jako druhá největší socialistická, byla drtivou většinou hlasů pro podporu radikální verze plánů Bruselu. Tu přitom Česko, podobně jako Polsko či Maďarsko zcela jednoznačně odmítají.

Češi proti, ale Praha může být přehlasována

Drtivá většina českých europoslanců hlasovala proti návrhu. „Europarlament je nepoučitelný, dnes opět podpořil jak trvalé kvóty pro migranty, tak jednotný azylový systém v EU. ODS zásadně nesouhlasí,“ uvedl europoslanec ODS Jan Zahradil. Podobně se ale k návrhu postavili i představitelé zcela opačné části politického spektra, tedy KSČM.

Proud migrantů slábne

Z Turecka do Řecka za posledních 24 hodin dorazilo pouze 80 migrantů. O víkendu na řecké ostrovy připlulo kolem tří set lidí. Ještě v březnu směřovalo do Řecka přes Egejské moře asi 900 migrantů denně.

Minulé pondělí začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Ta platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni.

Do Turecka se zatím vrátilo 325 migrantů, kteří v Řecku o azyl nepožádali. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

zdroj: ČTK

„Hlasovala jsem proti a to především proto, ze kvóty, a to ani ty krátkodobé, nejsou řešením. Konečně bychom měli začít především příčiny migrační krize,“ říká europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

Proti hlasovali i představitelé českých vládních lidovců, či sociálních demokratů i europoslanců ANO i poslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Mezi hlasy, které vyjádřily trvalým kvótám podporu, jsou pouze dva čeští europoslanci za TOP 09 Jaromír Štětina a Luděk Niedermayer. Několik dalších českých europoslanců se pak zdrželo hlasování.

„V rezoluci se hovoří o trvalém programu přesídlování, který se z definice týká uprchlíků nacházejících se v třetích zemích. Mimochodem u tohoto bodu jsem se zdržel,“ vysvětlil svůj postoj Niedermayer. „Podpořil jsem ale zprávu jako celek,“ dodává europoslanec. Ta totiž řeší utečeneckou politiku takříkajíc v jednom balíku, včetně například lepšího systému navracení nelegálních migrantů do jejich domovských zemí.

Rezoluce Evropské parlamentu nemá legislativní význam, ale vyjadřuje postoj Evropského parlamentu k návrhu Evropské komise. Pokud bude schválen členskými zeměmi, opět bude stačit, když bude hlasovat „kvalifikovaná většina“ států EU. Evropský parlament pak bude dohodu schvalovat. Úterní hlasování ukázalo, že by to neměl být problém.

Stejně tak ale varuje, že Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko jsou ve svém odporu proti trvalým kvótám v EU do značné míry osamoceny. A může se stát, že podobně jako loni na podzim, mohou být tentokrát už trvalé kvóty na rozdělení migrantů přijaty i proti jejich vůli.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Najdete na iDNES.cz