Česko odmítá rozdělovat uprchlíky v Bruselu. Babiš a ODS chtějí žalobu

  16:28aktualizováno  16:28
Čeští politici se postavili proti návrhu Evropské komise rozdělovat žadatele o azyl podle jednotného klíče. Podle premiéra Bohuslava Sobotky musí migrační politika zůstat pod kontrolou jednotlivých států. Prezident Miloš Zeman návrh považuje za „přestrojené kvóty“, ministr financí Andrej Babiš i opoziční ODS vyzývají k žalobě.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Návrh Bruselu je podle Sobotky pro českou vládu „naprosto nepřijatelný“. „Považuji za kontraproduktivní, že Evropská komise znovu tento mrtvý návrh na trvalé kvóty dává na stůl, navíc s jasným vědomím, že nemůže získat podporu členských států,“ uvedl premiér v prohlášení a zopakoval, že česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót.

Migrační politika musí podle premiéra zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států a Česko se má podle něj soustředit na pomoc ostatním zemím chránícím společnou hranici. „Poslední rok jasně ukázal, že přerozdělování nijak při řešení migrační krize nepomáhá, naopak pouze motivuje uprchlíky k cestě do Evropy,“ dodal Sobotka.

Proti návrhu se vymezil též Zeman. „Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené,“ komentoval jeho výhrady na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

06.dubna 2016 v 14:59, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 16:21

Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE.

Podobný názor zastává i ministr vnitra Milan Chovanec. „Návrh na reformu evropské politiky v oblasti migrace je opět postaven na zavedení povinných kvót. Těm jsme opakovaně řekli NE,“ ohradil se vůči chystané změně na Twitteru místopředseda ČSSD.

Brusel chce upravit azylové řízení, migranty by rozdělil podle klíče

„I aktuální případ s iráckými křesťany ukazuje, že kvóty jednoduše nemohou fungovat,“ odkazuje Chovanec na nedávný odchod iráckých žadatelů o azyl do Německa (psali jsme zde). „Teprve se rozbíhá řešení s Tureckem a už se vymýšlí náhradní? To je buď málo sebedůvěry, nebo eurozmatek,“ dodává na Twitteru ministr.

Podle šéfa ANO Babiše se Evropská komise nepoučila a předkládá další nesmyslný návrh. Ministr financí navrhuje bránit se proti kvótám právní cestou. „Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty,“ uvedl místopředseda vlády na Twitteru.

06.dubna 2016 v 16:45, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 16:47

Evropská komise je fakt nepoučitelná. Pokračuje dál ve svých nesmyslných návrzích. Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty.

Po stejném postupu volá i opoziční ODS, která v souvislosti s návrhy Komise mluví o omezení suverenity. „Bohuslav Sobotka musí udělat to, co měl udělat už dávno: podat kvůli trvalým migračním kvótám žalobu k Evropskému soudnímu dvoru,“ apeloval na premiéra předseda strany Petr Fiala.

Komise navrhuje řešení sestávající ze dvou principů týkajících se distribuce migrantů mezi členské státy. První má být použitý v případě krize, a k současnému systému tak přidat určitou pojistku v případě masové migrace. Takzvaný „mechanismus férového zacházení“ bude založený na distribučním klíči, který se spustí v případě překročení určitého počtu žadatelů o azyl v jednom členském státě.

Druhý princip, takzvaný „permanentní distribuční klíč“, by měl platit i mimo krizové situace a žadatele rozdělovat mezi členské státy rovnou a to na základě „velikosti, bohatství a kapacit členského státu“.

TOP 09: Nové pravidlo nevyřeší nedodržování pravidel starých

Dvojí návrh zase kritizuje státní tajemník úřadu vlády pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj postup potvrzuje, jak rozdělená Evropa je. „Dala na stůl dvě varianty, při plném vědomí, že návrh permanentních kvót je naprosto neprůchodný,“ uvedl tajemník. „Reálně se tedy budeme bavit o tom, jak pomoci a ulehčit zemím, které se nečekaně ocitnou pod tlakem,“ dodal.

Uprchlická krize

Prouza si prý umí představit debatu o zrychlení azylové procedury. „Protože v některých zemích trvá příliš dlouho. Ale neumím si představit, že by se členské státy dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou,“ napsal.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek míní, že návrh současnou situaci nevyřeší. „Jsme v situaci, kdy některé státy nedodržují v současné době vlastní ani unijní pravidla. Nedomnívám se, že by tento problém vyřešilo pravidlo nové,“ uvedl. ČR podle něj má azylový systém nastavený dobře a není v jejím zájmu přenášet tuto pravomoc na Unii.

Europoslanec Petr Ježek (za ANO) nepodporuje trvalý přerozdělovací mechanismus. „Stejně jako v dřívějším pilotním projektu se i nyní v praxi potvrdilo, že přerozdělování žadatelů o azyl nefunguje ani z hlediska žadatelů, ani z pohledu zemí unie,“ uvedl v prohlášení. O první variantě korektivního mechanismu lze podle něj patrně jednat, pokud bude současná migrační krize pod kontrolou.

Podle předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL) je problematická zvláště úvaha, že by nový návrh odstranil „pull-faktor“, tedy atraktivitu některých států EU. S revizí Dublinského systému, podle kterého musí žádost o azyl vyřizovat první evropská země, do níž žadatel přijede, však Svoboda souhlasí.

Dokument nazvaný „Reforma evropského azylového systému a posílení legálních cest do Evropy“ představil v Bruselu první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Zatím se nejedná o legislativní návrh, ale pouze sdělení, kterým se musí ještě zabývat Evropský parlament.

Podívejte se, jak to vypadá na pomezí Řecka a Makedonie, kde v improvizovaném táboře zůstává přes 50 tisíc migrantů:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz