Celní kontrola kontejnerového terminálu v Rotterdamu. (13. února 2024)

Celní kontrola kontejnerového terminálu v Rotterdamu. (13. února 2024) | foto: Profimedia.cz

Evropské drogové gangy provozují mučírny, děti vyzbrojují kalašnikovy

  • 80
Masivní obchod s drogami v Evropě je příčinou bezprecedentní míry násilí, včetně zabíjení, mučení, únosů a zastrašování. Tento týden to uvedly unijní organizace, podle nichž v nelegálním trhu s narkotiky stále častěji pracují mladiství, kteří vykládají kokain v přístavech nebo se přímo podílejí na přestřelkách gangů.

„Evropa je nyní svědkem násilí spojeného s drogami na podobné úrovni jako ve Střední Americe. Je to součást každodenní reality v Evropské unii,“ uvedl ve čtvrtek Alexis Goosdeel, šéf Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Hodnota drogového trhu v Unii dosáhla nejméně 31 miliard eur (784 miliard korun) za rok, oznámilo středisko společně s evropskou policejní agenturou Europol. Největší příjmy měli překupníci narkotik z konopných drog, na vzestupu jsou ale také různé formy kokainu.

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

„V unii se dokonce našly mučírny. S tím jsme se nikdy předtím nesetkali. Používá se to v Latinské Americe, ale ne v EU,“ podotkla podle magazínu Politico ředitelka Europolu Catherine De Bolleová. O jakém případu hovoří, neupřesnila, v Evropě byl dosud veřejně oznámen pouze jeden nález kontejnerů určených k mučení, a to v roce 2020 u rotterdamského přístavu.

„Je nemožné zjistit, jak moc jsou mučírny v Evropě rozšířené, ale tento případ byl určitě varovným signálem o rostoucí závažnosti násilí gangů v Evropě,“ uvedl nizozemský analytik Chris Dalby specializující se na organizovaný zločin v Latinské Americe a Karibiku.

Jak pokrokáři zničili drogami město Portland. Je jako dystopický přízrak

Dalším rostoucím problémem je věk lidí pracujících na nelegálních trzích. Úředníci v Rotterdamu a belgických Antverpách zadrželi několik desítek mladistvých, kterým překupníci platili za to, aby z přepravních kontejnerů vytahovali náklady kokainu. Obě města se kvůli drogám potýkají s rozbujelým organizovaným zločinem a narůstajícím počtem vražd. Výjimkou nejsou ani přestřelky mezi gangy.

Gangsteři ve francouzském přístavu Marseille podle Europolu stále častěji najímají mladistvé jako hlídky varující před blížící se policií nebo, aby prodávali drogy, což vede k tomu, že se děti navzájem zabíjejí kalašnikovy. „Celé rodiny žijí z příjmů, které získávají z práce mladých pro zločinecké organizace,“ podotkla De Bolleová.

Drogy na bázi konopí dosahují na evropském trhu ročně hodnoty 12,1 miliardy eur, kokain 11,6 miliardy a heroin 5,2 miliardy. Zatímco kokain míří do Evropy z Latinské Ameriky přes přístavy zejména v Belgii, Nizozemsku či Španělsku, marihuana, hašiš či syntetické drogy mají častěji původ přímo v Evropě.

Reakce na řešení problému jsou smíšené

Příjmy organizovaného zločinu z drog, které jsou pro gangy jedním z hlavních zdrojů financí, podle úřadů rostou a unijní země by ke zvrácení trendu měly efektivně spolupracovat.

„Nabourávají důvěru, přiživují násilí a vytvářejí cykly závislosti a chudoby. Potřebujeme ostražitou a jednotnou reakci, abychom ochránili obyvatele i společnost před všudypřítomným vlivem tohoto neviditelného nepřítele,“ řekla De Bolleová.

Drogy jsou v EU dostupnější než před covidem. Česko vede v pervitinu i marihuaně

Oficiální reakce, jak problém řešit, jsou podle Politica smíšené. Zatímco někteří politici volají po zpřísnění trestů a posílení bezpečnostních rozpočtů, podle dalších je drogová prohibice nefunkční a nastal čas legalizovat trh.

„Regulace trhu, státní monopoly nebo poskytování pro lékařské účely jsou jen některé z možných, nikoli nutně výlučných alternativ,“ uvedla starostka Amsterdamu Femke Halsemaová a varovala, že v opačném případě hrozí Nizozemsku proměna v „narkostát“.

Belgie se zaměřila na zpřísnění bezpečnosti v přístavech a posílení spolupráce se soukromým sektorem prostřednictvím nově vytvořené Evropské přístavní aliance.

Děti přestávají brát drogy a utíkají na mobily a sociální sítě, říká Vobořil

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová v lednu oznámila, že unijní orgány spolu s vedením velkých evropských přístavů vytvořily síť, která se bude mimo jiné sdílením informací snažit omezit stále rostoucí množství drog pašovaných po moři do Evropy.

Několik posledních let zaznamenávají úřady nové rekordy v množství zabavených drog. Největší je v Antverpách, kde loni celníci objevili 116 tun narkotik. V Rotterdamu padl rekord předloni, kdy bylo zabaveno 70 tun.

18. července 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video