Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Česko opět pervitinovou velmocí, ukázaly odpadní vody. Vede Ostrava s Prahou

  14:53
Ač během pandemie covidu spotřeba drog v Evropě mírně klesla, v loňském roce opět lámala rekordy. Vyplývá to z analýzy odpadních vod za rok 2022, kterou vypracovalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Česko se opět zařadilo mezi pervitinovou velmoc, současně je na vzestupu marihuana či kokain.
Pervitin

Pervitin | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Studie zkoumala vzorky z odpadních vod ve zhruba 104 evropských městech za rok 2022, hledala stopy kokainu, konopí, pervitinu či extáze. Například pervitin, kokain či extáze patří mezi stimulační drogy. Heroin je tlumicí opiát.

„Drogy v odpadních vodách se zjišťují metodou kapalinové chromatografie ve spojení s hmotností spektrometrií na vysoce citlivých přístrojích. Můžeme na nich odhalit nanogramová i subnanogramová množství sledovaných látek. Pro analýzu se odebírají takzvané 24hodinové slévané vzorky na přítoku na čistírnu odpadních vod,“ vysvětlila pro iDNES.cz Věra Očenášková z Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.Masaryka.

Nárůst zaznamenaly i Karlovy Vary

Kolik stojí drogy?

  • EMCDDA ve své monitorovací zprávě za rok 2022 udává i cenový rozptyl, za kolik se dají sledované druhy drog koupit.
  • Marihuana 5 - 20 €/gram
  • Kokain 33 - 104 €/gram
  • Metamfetamin 14 - 112 €/gram
  • Heroin 19 - 94 €/gram

Odebraná odpadní voda se poté připraví k vlastní analýze a aplikuje se do přístroje. „Zde dojde k rozdělení sledovaných látek, v tomto případě nezákonných drog, na základě jejich specifických vlastností, a výsledkem je zjištění koncentrace jednotlivých drog v odpadní vodě,“ přiblížila dále Očenášková s tím, že je nutné znát denní průtok odpadní vody příslušnou čistírnou a počet obyvatel napojených na monitorovanou kanalizační síť.

„Z těchto údajů pak zjistíme denní spotřebu konkrétních drog na den a tisíc obyvatel. Tak potom můžeme mezi sebou porovnávat jednotlivé sledované městské aglomerace nejen v Česku, ale i v mezinárodním porovnání,“ doplnila k metodě.

Nejvyšší množství metamfetaminu, což je účinná látka v pervitinu, se našlo v Ostravě, a to 914 miligramů na 1 000 lidí na den. Přitom v roce 2021 se hodnota pohybovala na 684 miligramech. Druhou příčku obsadila Praha, kde hodnota ukazovala 629 miligramů na 1 000 lidí na den. V roce 2021 to přitom bylo 328 miligramů. Nárůst zaznamenaly také Karlovy Vary.

Česko pervitinovou velmocí, ukazují odpadní vody. Prvenství obhájila Ostrava

Pokud jde o další velká evropská města, tak například v Drážďanech byla naměřena hodnota 266 miligramů na 1 000 lidí a den. Za rok 2021 to bylo 120 miligramů.

„Nelze říct, že by se Češi nějak výrazně odlišovali. Ne všude ve světě je ale nejužívanější drogou pervitin,“ podotkla Očenášková.

Testování odpadních vod na přítomnost drog se provádí více než 10 let. Výsledky jsou následně prezentovány na stránkách Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA), které sídlí v Lisabonu.

„Odběrová kampaň trvá jeden týden, odběry se zahajují nejlépe ve středu. Uprostřed odběrové kampaně jsou tak víkendové dny, kdy obvykle výrazně stoupá spotřeba takzvaná party drog, jako je například extáze,“ komentovala dále Očenášková.

Nejoblíbenější v Evropě je marihuana

Z analýzy vyplývá, že nejvíce užívanou drogou v Evropě je pak marihuana. Oblíbená je zejména ve Švýcarsku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku či na Islandu a České republice. Odhady užívání drog v Evropské unii ukazují, že 22,2 milionů obyvatel ve věku 15 až 64 let v uplynulém roce užilo marihuanu, zatímco u kokainu je to 3,5 milionu.

Výzkum odhalil, že v Praze je spotřeba 112 miligramů na 1 000 lidí na den. V roce 2021 byly hodnoty 91 miligramů. První příčku ohledně konopí však obsadil Amsterdam, následoval Lisabon a Reykjavík.

Analýza zaznamenala i nárůst kokainu. Nejvyšší hladina zbytkových látek byla zaznamenána třeba v Lisabonu, Bruselu či Kodani. Důvodem je, že trh s kokainem v Evropě stále roste a jeho dostupnost je rekordně vysoká.

Kokain se také stává více dostupný. Třeba v roce 2020 bylo v Evropě zabaveno 214,6 tun kokainu, což byl rekord. V celosvětovém měřítku je podle odborníků nabídka kokainu nejvyšší v historii.

Praha sedmá v užívání kokainu

Pozadu nezůstává ani Česko. Například v Praze za rok 2022 bylo zjištěno zhruba 513 miligramů na 1 000 lidí a den. Rok před tím to bylo 239 miligramů. Z hlavních evropských měst, kde výzkum probíhal, obsadila sedmé místo. Nárůst kokainu byl zjištěn i v Ostravě, a to 70 miligramů na 1 000 lidí a den. V roce 2021 to bylo zhruba 45 miligramů.

„Mezi v Česku oblíbené drogy patří především pervitin a marihuana. Kokain vzhledem k ceně na drogovém trhu je užívaný méně. Jeho spotřeba v jednotlivých lokalitách obvykle souvisí s kupní silou obyvatel v daném městě,“ shrnula Očenášková s tím, že spotřeba kokainu je ve srovnání s dalšími evropskými městy spíše průměrná.

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

ANO a pětikoalice drží pozice, přechody voličů mezi bloky jsou velmi vzácné

Politická scéna je stále výrazně rozpolcená na podporovatele stran vládních a opozičních, uvádí ve své analýze...

Nikoho z ODS jsem nekryl, brání se Blažek v kauze manipulace s byty v Brně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popřel v pondělí, že by kryl členy ODS v kauze týkající se manipulace privatizace...

Konec Koněva v Čechách. Jak mizí jméno ruského maršála z názvů ulic

Premium Koněvově ulici historie často měnila jméno. A další přejmenování už je blízko. Před rokem změnu schválilo...

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro...

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...