Brusel se rozloučil s Brity. Není to sbohem, jen na shledanou, zaznělo

  • 573
Brusel (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Poslanci Evropského parlamentu ve středu v podvečer definitivně schválili brexitovou dohodu. Britové mohou opustit Evropskou unii. Pro bylo 621 hlasujících ze 683. Brexit tak nastane v pátek o půlnoci. Europoslanci pro něj při rozpravě měli jen slova lítosti. A zklamaní Britové zase slzy.

„Ujasněme si jednu věc. Dohoda o brexitu není žádné ‚sbohem‘, ale ‚na shledanou‘,“ řekl na konci svého proslovu při středečním plenárním zasedání v Bruselu europoslanec Guy Verhofstadt a vyzdvihl přednosti svých britských kolegů, jejichž předkové dvakrát prolili krev pro přátele z kontinentu.

Rozprava předcházela konečnému hlasování. To kvůli zpoždění proběhlo až po půl sedmé večer. Z 683 hlasujících europoslanců bylo pro dohodu 621 z nich.

Šlo už jen o formalitu, i tak ovšem byla potřeba prostá většina hlasů, aby dohoda dojednaná mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie prošla a Britové mohli po sedmačtyřiceti letech EU opustit. Úplně poslední krok, stejně malý, přijde ve čtvrtek, kdy dohodu potvrdí zástupci členských zemí, čímž smlouva vstoupí v platnost.

Koordinátor dalších britsko-unijních jednání Verhofstadt není jediný, který projevil smutek nad tím, jak se Británie rozhodla. Přicházela slova lítosti nad ztrátou ceněných přátel, slova respektu. Kromě toho se však ozvala i varování. Britové se tak dozvěděli, že jim účast v klubu národů přinesla výhody, o které teď přijdou. 

A že to není pomsta, ale že to tak prostě chodí. „Z Británie se nestane evropský Singapur,“ zaznělo také. Z opačné strany pak kromě smutku také zaznělo napomenutí, že pokud se EU nezmění, další státy se také mohou ocitnout před rozhodnutím Unii opustit.

Z Evropské unie brzy vystoupí další země, věští Farage a slibuje pomoc

„Byla to nejlepší práce v britské politice. Pracujete s lidmi z celé Evropy s různými zkušenostmi a máte možnost ovlivnit spoustu věcí,“ hodnotí nostalgicky působení v EP labouristický europoslanec Seb Dance. 

Nesouhlas s odchodem jeho země jej přiměl k tomu, aby šéfům unijních institucí adresoval otevřený dopis se žádostí, aby nechali „otevřené dveře“ pro návrat Británie do EU. Dopis podepsaný řadou kolegů chce předat ve čtvrtek.

Doufám, že se vrátím, řekla poslankyně se slzami v očích

Přidali se i další nespokojení Britové. Velšanka Jill Evansová v parlamentu promluvila velšsky a zalitovala, že se za celou dobu členství Británie v EU její jazyk nestal jedním z oficiálních jazyků společenství. Na to, že byli „vyhozeni“ v rozporu se svobodnou vůlí svých občanů, si postěžovala také severoirská politička Martina Andersonová. 

„Labouristé a konzervativci žijí ve fantazii. Vysedávají v institucích postavených pro impérium, jenže Británie už není impérium, ale evropská země. Politici to nějak zapomněli říct ostatním Britům,“ poznamenal poslanec Bil Newton Dunn.„My se vrátíme. Merci, au revoir, it’s not a Good Bye,“ vrátila se k Verhofstadtovým slovům také Caroline Voadenová.

Do BREXITU zbývá

Slzy smutku pak neudržela Britka Molly Scott Catová. „Doufám, že se jednou vrátím do tohoto křesla a oslavím návrat do srdce Evropy,“ řekla dojatá politička za potlesku. Ten ostatně dostali mnozí zklamaní britští europoslanci.

Zcela protichůdná nálada však vládla v táboře nejtvrdších zastánců brexitu, z nichž někteří by nejraději vyhlásili v sobotu, tedy v den vystoupení z EU, státní svátek. Šéf strany pro brexit Nigel Farage prohlásil, že rozchod s EU je stejně významnou událostí jako odluka anglikánské církve od římskokatolické za krále Jindřicha VIII. v 16. století. 

„Podle mě je to velmi nebezpečný politický projekt, kde lidé nemají kontrolu nad zákony,“ zopakoval své dlouhodobé tvrzení na adresu EU muž, který strávil v europarlamentu dvě desetiletí. 

Farage a spol. zamávali zakázanými vlaječkami

Někteří europoslanci z dalších zemí se v zákulisí netajili tím, že jim pro svůj útočný styl plný invektiv vůči Unii bude ze všech britských kolegů chybět nejméně. Farage při svém plamenném projevu na plénu řekl „už ne víc Guye Verhofstadta“, což rozjařilo jeho stranické kolegy a společně pak Evropě na rozloučenou zamávali britskými vlaječkami. A naposledy tak porušili pravidla, protože národní vlaječky jsou nově v europarlamentu zakázané.

Nesmiřitelně rozdělení britští politici se shodují patrně jenom v jedné věci: nebude jim chybět cestování mezi Bruselem a Štrasburkem, kam se každý měsíc přesouvali na čtyřdenní plenární zasedání. Shodují se na tom, že zrušení francouzského sídla EP by Unii prospělo a šetřilo peníze i ovzduší.

9. ledna 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video