Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komise žaluje Česko kvůli neplnění uprchlických kvót. A hrozí pokutou

  11:15aktualizováno  16:11
Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich přístupu k programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Krok ve čtvrtek oznámil první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že to pro tyto země nemůže být překvapení. Zároveň naznačil, že změna přístupu může spor vyřešit. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě.

Mechanismus kvót měl pomoci Itálii a Řecku, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze severu Afriky. Trojice zemí podle komise neplní své povinnosti plynoucí z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie přesto, že soudní dvůr EU na počátku září potvrdil jeho platnost. Odpovědi zemí na stanovisko komise byly neuspokojivé a státy nenaznačily, že se na věci chtějí začít podílet.

Migrační kvóty se nedaří plnit, řízení proti Česku je v další fázi

V tiskové zprávě Evropské komise se dále uvádí, že jsou členské státy EU zavázány každé tři měsíce uvést vhodná místa pro relokaci migrantů tak, aby proces probíhal „rychle a řádně“. 

Zatímco všechny ostatní země si migranty přerozdělily a uvedly v minulých měsících další místa, „Maďarsko od počátku relokačního plánu nevykázalo žádnou činnost, Polsko se nikoho neujalo a neuvedlo žádnou lokaci od prosince 2015. Česko nikoho nepřestěhovalo od srpna 2016 a nepřislíbilo lokace už více než rok,“ vysvětluje Evropská komise, proč se rozhodla přejít k další fázi řízení vůči těmto třem zemím.  

07.prosince 2017 v 11:35, příspěvek archivován: 07.prosince 2017 v 11:38

"Soudní cesta je vždy tou poslední možností. Stále doufáme, že Polsko, Česko a Maďarsko učiní potřebné kroky." říká @TimmermansEU k žalobě pro neplnění povinnosti relokovat uprchlíky https://t.co/iVSPMRNv0i https://t.co/cLI0zeJi7v

„Pokud Česko a další země, které komise kvůli kvótám poslala k soudu, změní přístup a ukáží snahu program plnit, situaci by to vyřešilo,“ míní Timmermans, který ve čtvrtek také upozornil, že v Itálii a Řecku je stále několik tisíc lidí, kteří byli do program zařazeni a čekají na přesun.

Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby kvůli kvótám.  „Rozhodnutí a hlavně načasovaní je velice nešťastné,“ prohlásil a doufá v to, že příští týden na summitu dostane prostor k vyjádření českého stanoviska (podrobnosti v článku Babiš chce jednat s Evropskou komisí o žalobě).

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na rozhodnutí Evropské komise na svém Twitteru připomněl nedávná slova prezidenta Miloše Zemana. „Moje stanovisko je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoli jiného státu, že odporuje principům subsidarity a kromě toho, že suverénní stát by ztratil svoji suverenitu tehdy, kdyby nemohl rozhodovat o tom, jaké občany na své území vpustí,“ řekl v úterý Zeman. Kvóty podle jeho názoru odporují principu subsidiarity.

Varšava ohlásila, že je připravena hájit svůj postoj před soudem. „Nikdo nezbavil polskou vládu povinnosti postarat se bezpečnost veřejnosti,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański.

Budapešť se nepodvolí nátlaku a bude se dál držet své migrační politiky, zdůraznil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v Bruselu. „Maďarská vláda bude bojovat až do konce, aby zabránila uplatnění rozhodnutí, odporujícím bezpečnosti a vůli maďarského národa,“ řekl.

Babiš chce jednat s Evropskou komisí o žalobě. Kvóty považuje za nesmysl

Řízení s Českem, Polskem a Maďarskem zahájila komise 15. června. Předchozí fáze řízení začala koncem července. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě či opakovaném penále do chvíle, než trojice zemí své povinnosti splní. 

Program, na kterém se státy přes odpor Česka a dalších států shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září. Předpokládal přesun až 160 tisíc lidí, ostatní státy si ale dosud převzaly jen o něco více než 30 tisíc běženců. 

Evropská komise trvá na tom, aby pro případ vážné migrační krize v některé členské zemi existoval v EU trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků.

Od našeho vstupu do EU bylo do konce roku 2016 zahájeno s Českem 693 případů. Z toho v roce 2016 bylo proti Česku zahájeno 42 řízení o proušení unijního práva, do fáze odůvdněného stanoviska jeden případ, ve třech případech Komise předala věc evropskému soudu, z toho jedna žaloba byla nakonec stažena.

V letošním roce komise zahájila 29 řízení. „25 řízení se nachází ve fázi tzv. formálního upozornění tedy ve fázi před formálním zahájením řízení, 3 řízení jsou ve fázi odůvodněného stanoviska a v případě řízení o relokacích bylo Komisí rozhodnuto o podání žaloby,“ sdělil na dotaz iDNES.cz Michal Bucháček z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Mělo by Česko kvůli hrozbě pokuty změnit svůj postoj k uprchlíkům?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 14. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

Maďarsko má na krku žalobu i za zákony o vysokých školách

Evropská komise se ve čtvrtek rozhodla pohnat Maďarsko před Soudní dvůr EU nejen kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót, ale také kvůli kontroverzním zákonům o vysokých školách a o nevládních organizacích. Komise to oznámila ve svém pravidelném přehledu prohřešků členských zemí vůči unijním právním předpisům.

Uvedla, že žalobu proti Maďarsku podala kvůli změnám v zákonu o vysokoškolském vzdělávání přijatém letos v dubnu. Podle jejího přesvědčení ustanovení tohoto normativního aktu nepřiměřeně omezují provoz univerzit z unijních i neunijních zemí, a proto musí být opět uveden do souladu s právními předpisy EU. Zákon v nynější podobě je mimo jiné v rozporu s právem na akademickou svobodu, právem na vzdělávání a svobodou podnikání, konstatuje komise.

Obecně se soudí, že vláda změny v tomto zákonu prosadila, aby znemožnila působení Středoevropské univerzity (CEU) v Maďarsku. Podle pozorovatelů jde o součást kampaně proti zakladateli CEU, miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Tento filantrop žijící v USA maďarskou vládu kritizuje, a premiér Viktor Orbán ho proto považuje za svého úhlavního nepřítele.

Druhým důvodem poslání Maďarska před unijní soud je zákon o nevládních organizacích financovaných ze zahraničí. I tímto právním předpisem Budapešť podle mínění Evropské komise porušuje řadu povinností, norem a práv, včetně práva na svobodu sdružování a práva na ochranu soukromého života a osobních údajů.

Podle Orbánových kritiků byla motivace pro přijetí tohoto zákona obdobná jako u vysokoškolského zákona. Je namířená proti nevládním organizacím, jejichž činnost finančně podporuje Soros. Komise ve zdůvodnění těchto dvou žalob mimo jiné uvádí, že maďarská vláda ve svých reakcích na výzvy a odůvodněná stanoviska, jež žalobám předcházely, nepodala dostatečná vysvětlení, či nereagovala vůbec.

Kromě toho se EK také rozhodla zahájit proti Maďarsku další fázi řízení o nesplnění povinnosti, která se týká azylových právních předpisů. Řízení začalo v prosinci 2015. Letos v květnu byla do Budapešti zaslána doplňující výzva kvůli změnám v maďarském azylovém zákonu. Komise ve svém odůvodněném stanovisku poukazuje na to, že maďarské právní akty nejsou v souladu s právními předpisy EU o azylovém řízení, navracení a podmínkách přijímání, jakož i s řadou ustanovení Listiny základních práv.

Řízení pro nesplnění povinností

Včasné vypořádání

Pokud Evropská komise sama zjistí porušení práva nebo je jí nahlášeno ve stížnosti, snaží se rychle s dotyčným členským státem dohodnout na odstranění příčiny formou strukturovaného dialogu (EU Pilot).

Členské státy mohou k případu poskytovat další faktické nebo právní informace. Cílem je najít rychlé řešení v souladu s právem EU a zabránit tak řízení o nesplnění povinnosti.

Formální řízení

Pokud se členský stát stanoviskem Komise nesouhlasí nebo nápravné opatření neprovede, může Komise zahájit formální řízení o porušení práva. Následují postupně tyto kroky:

1. Výzva

Komise vyzve vládu daného státu, aby se do 2 měsíců k případu vyjádřila.

2. Odůvodněné stanovisko

Pokud Komise neobdrží odpověď, nebo je odpověď neuspokojivá, Komise ve stanovisku uvede důvody, proč se domnívá, že členský stát porušil právo EU. Vlády mají na nápravu 2 měsíce.

3. Věc je předložena Soudnímu dvoru

Pokud Komise neobdrží odpověď, nebo je odpověď neuspokojivá, Komise požádá Soudní dvůr, aby zahájil soudní řízení.

Obvykle se ale věc vyřeší dříve. V posledních letech se více než 85 % případů podařilo vyřešit, aniž by bylo nutné zahajovat soudní řízení.

Pokud členský stát neoznámí opatření, Komise může v této fázi požádat Soudní dvůr, aby uložil paušální pokutu, nebo penále.

4. Rozsudek Soudního dvora

V průměru do 2 let soud rozhodne, zda členský stát unijní právo porušil, či nikoli.

Vláda členského státu poté má povinnost přizpůsobit vnitrostátní předpisy nebo zvyklosti a vyřešit problém co nejdříve.

5. Věc je vrácena Soudnímu dvoru

Pokud členský stát nadále nezřídil nápravu, Komise zasílá další výzvu.

Pokud Komise neobdrží odpověď, nebo je odpověď neuspokojivá může Komise vrátit věc Soudu a navrhuje paušální pokutu, nebo penále.

Zdroj: Evropská komise

Autoři: ,

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo zranění. Oheň se v dřevěném hotelu rozšířil z restaurace ve čtvrtém patře. Lidé se snažili zachránit i...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly odpovědnost za obranu svého kontinentu před Ruskem. Pro prosazení mírové dohody na Ukrajině podle něj...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s moderátorem televizní stanice Fox News přímo z Oválné pracovny se vysmál Joeu Bidenovi a nevyloučil jeho...

Místo 1550 Kč zaplaťte jen 490. iDNES Premium a streamovací služba Max s HBO

Do konce tohoto týdne můžete získat členství v iDNES Premium za nejnižší možnou cenu. Předplatné na celý rok 2025 čtenáře teď vyjde nikoliv na 890, ale jen na 490 korun. Jako bonus dostanete zdarma...

24. ledna 2025

Výtržníci z Kapitolu slibují odplatu. Mám na zádech terč, říká policista

Premium

Policisté, kteří 6. ledna 2021 bránili Kapitol před davem radikálních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjadřují zklamání z jeho rozhodnutí omilostnit lidi, kteří je napadli. Někteří...

24. ledna 2025

Práci zdaňme méně, víc peněz dejme na vědu a vzdělávání, radí ekonomové

Zdanění zaměstnanců v tuzemsku často nemotivuje k práci. Špatně nastavené jsou i další daně či výdaje, tvrdí ekonomové z Centra veřejných financí. Představili proto desatero s návrhy, jak to změnit.

24. ledna 2025

Chystá se zmenšování bytů. V cizině od něj přitom spíš ustupují

Premium

Dvacetimetrový byt v Klánovicích za 13 tisíc korun měsíčně? Nebo si raději koupit 38metrový byt v pražských Jinonicích za více než šest milionů korun? Nárůst cen bydlení v posledních letech žene...

24. ledna 2025

Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.

Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...