Blbí a blbější. Obyvatelům bohatých států klesá IQ, jen Američanům nemá jak

  20:25aktualizováno  20:25
Západní Evropa i Austrálie čelí snižování průměrné inteligence měřené hodnotami IQ. Hloupnutí ještě vzdorují Spojené státy, napsal americký analytik Evan Horowitz. Podle něj způsobuje zvrat spíš zpohodlnění, než imigrace. Čeští psychologové jsou v hodnocení vývoje i významu IQ opatrnější.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Lidé se stávají hloupějšími. To není úsudek, ale globální skutečnost. V řadě vedoucích zemí začalo IQ klesat,“ otevírá Horowitz svůj článek, který odkazuje na 12 odborných studií. 

Fotogalerie

Snižování inteligence může omezit vědecké objevy a zhoršit vyhlídky (globální) ekonomiky, varuje. Zároveň se oslabuje schopnost lidstva řešit komplexní výzvy jako jsou umělá inteligence a globální oteplování. 

Horowitz uznává, že IQ není vše a pro úspěch je neméně důležitá například vytrvalost. IQ testy ale mají vypovídací hodnotu. Výzkum ukázal, že lidé s vyšším IQ dosahují častěji lepších studijních výsledků (a zprostředkovaně tedy i výdělků) i delšího dožití. Země s vyšším průměrným IQ mají větší šance na hospodářský růst a vědecké inovace. 

Různý pokles IQ zpozorovali v Norsku, Dánsku, Británii, Francii, Německu i Austrálii. Trend se zatím vyhýbá USA, což ale podle Horowitze není důsledkem americké výjimečnosti. 

„Pokud IQ klesá v jiných vyspělých zemích, ale ne tady, možná to znamená, že nejsme opravdu vyspělou zemí,“ napsal v narážce na „příliš mnoho chudoby“. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že hloupnutí zřejmě dorazí i do jeho vlasti.

Test: Jak vysoké máte IQ?

Přestože například v Norsku a Francii nepoužili stejné testy ani vzorek populace, lze výsledky z nich chápat jako potvrzení obecné tendence. „Kolem přelomu 21. století začalo mnoho ekonomicky vyspělých států zažívat určitý pokles IQ,“ shrnul vývoj Horowitz. 

Připomněl přitom, že v posledním více než půlstoletí IQ v populacích rostlo. Což příliš neladí s názorem, že inteligence je z větší části dědičná. Lidem se zlepšovaly kognitivní schopnosti díky sociálním podmínkám. Horowitz zmiňuje kvalitnější školství a (intelektuálně) náročnější pracovní prostředí, přínosem ale bylo určitě i zlepšení výživy a zdravotnictví. 

Hloupnou i děti chytrých, možná i kvůli mobilům

Pro současný pokles průměrného IQ nabízí Horowitz několik možných a ne vždy vzájemně konkurenčních vysvětlení. Někteří věří, že roli hraje hlavně fakt, že méně inteligentní lidé mívají více potomků. Někdo se domnívá, že „rozšíření imigrace může do společností s jinak vyšším IQ přinášet méně inteligentní přistěhovalce“. 

Inteligence je zřejmě vrozená, přesto si zaslouží trénink

Tímto způsobem ale nelze vysvětlit další zjištění z Norska, že IQ klesá i uvnitř stejných rodin. „Problémem není, že vzdělaní Norové jsou stále více přečíslováni imigranty s nižším IQ nebo dětmi méně vzdělaných spoluobčanů. Dokonce i děti rodičů s vysokým IQ po žebříčku IQ sklouzávají,“ upozornil Horowitz.

Dodal, že i mladší sourozenci mívají horší výsledky než jejich starší bratři a sestry, což musí způsobovat vlivy prostředí. Jako hlavní vysvětlení uvádí nárůst počtu pracovních pozic v sektoru služeb, které jsou méně intelektuálně náročné a tak usnadňují zakrňování mozku. 

Hloupí jsou šťastnější

Do úvahy ale přichází i možnost, že globální oteplování snižuje výživnost potravin. Objevilo se i podezření, že moderní informační přístroje podlomily schopnost mladších generací soustředit se. 

Horowitz zodpovídá za komunikaci výzkumu v think tanku FCLT Global, který sídlí v Bostonu a podporuje větší roli dlouhodobých hledisek v ekonomickém rozhodování. Dříve pracoval jako analytik a novinář se zaměřením na datovou žurnalistiku. Působil také na prestižní Harvardské univerzitě. Jeho článek o IQ zveřejnily weby dvou televizí – americké NBC a evropské Euronews

O inteligenci mnohé nevíme

Horowitz přehlíží zjištění, která nepotvrzují jeho pesimistický pohled. „Skutečně byly v některých zemích hlavně severní a západní Evropy získány výsledky, které nasvědčují poklesu IQ v tamních populacích. Ale stále je mnohem více výsledků, které naznačují spíše nárůst IQ. Takže s interpretací buďme opatrní,“ sdělil iDNES.cz Tomáš Urbánek, ředitel Psychologického ústavu AV ČR. 

Lidé byli nejchytřejší ve starověku

Ke zdrženlivosti vyzval i Vladimír Marček, psycholog Mensy ČR, která sdružuje lidi s nadprůměrným IQ. „Dodnes neumíme říct, jestli jsme se oproti minulým generacím opravdu zlepšili v inteligenci, nebo jen v IQ testech,“ upozornil na to, že inteligence a hodnota IQ nejsou zcela totožné věci. 

„Stejné je to s těmi několika současnými studiemi, které naopak v některých zemích naměřily pokles IQ o přibližně dva body za desetiletí. Nevíme, jestli se jedná o problémy s měřením, nebo opravdu o posun v inteligenci. Stejně tak neznáme důvody tohoto jevu,“ doplnil. 

Ženy jsou inteligentnější než muži

Marček se nepřiklání k domněnce, že by pokles IQ způsobovaly genetické vlivy pozdějšího rodičovství, které je ve vyspělých státech typickým jevem posledních desetiletí. 

Příčinu nehledá ani v imigraci, neboť „změny uvnitř rodin jsou stejně velké jako ve společnosti, do které přichází cizinci“. Určitou roli ale podle něj může hrát mimo jiné znečištěné ovzduší. 

Je to poplašná zpráva, Češi nehloupnou

Česko snižování IQ nezaznamenalo, ujistil brněnský psycholog Hynek Cígler. Ten situaci v tuzemsku popsal v časopise Intelligence, který je nejautoritativnějším odborným periodikem k danému tématu. 

Nejchytřejší děti Česka. Jaké jsou a co si přejí?

„Náhodně vybraný současný osmák dosáhne ve dvou různých IQ testech s 68, resp. 80 procentní pravděpodobností lepšího výkonu než náhodně vybraný osmák z roku 1971. Mediální diskurz o tom, že děti jsou stále hloupější, neodpovídá vědeckým poznatkům,“ poznamenal s tím, že Horowitzův článek vnímá spíše jako poplašnou zprávu. 

„Pro praktický život jsou ale pozorované změny relativně malé. Takže si nejsem jistý, zda je v reálném životě patrné, že by žáci základních škol „zinteligentněli“. Mnohem zásadnější pro život je, jak lidé inteligenci využívají, než jaké mají výsledky v IQ testech,“ uzavřel. 

Druhý nejchytřejší Čech v pořadu iDNES.cz Rozstřel (20. května 2019): 


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Vrátit Ukrajincům, či Rusům? Nizozemský soud si neví rady s krymským zlatem

Vrátí se na Krym, nebo na Ukrajinu? Sbírka zlatých historických předmětů

Nizozemský odvolací soud v úterý podle agentury AP odložil rozsudek ve sporu o kolekci zlatých předmětů z krymských...

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz