Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Blbí a blbější. Obyvatelům bohatých států klesá IQ, jen Američanům nemá jak

  20:25
Západní Evropa i Austrálie čelí snižování průměrné inteligence měřené hodnotami IQ. Hloupnutí ještě vzdorují Spojené státy, napsal americký analytik Evan Horowitz. Podle něj způsobuje zvrat spíš zpohodlnění, než imigrace. Čeští psychologové jsou v hodnocení vývoje i významu IQ opatrnější.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Lidé se stávají hloupějšími. To není úsudek, ale globální skutečnost. V řadě vedoucích zemí začalo IQ klesat,“ otevírá Horowitz svůj článek, který odkazuje na 12 odborných studií. 

Fotogalerie

Snižování inteligence může omezit vědecké objevy a zhoršit vyhlídky (globální) ekonomiky, varuje. Zároveň se oslabuje schopnost lidstva řešit komplexní výzvy jako jsou umělá inteligence a globální oteplování. 

Horowitz uznává, že IQ není vše a pro úspěch je neméně důležitá například vytrvalost. IQ testy ale mají vypovídací hodnotu. Výzkum ukázal, že lidé s vyšším IQ dosahují častěji lepších studijních výsledků (a zprostředkovaně tedy i výdělků) i delšího dožití. Země s vyšším průměrným IQ mají větší šance na hospodářský růst a vědecké inovace. 

Různý pokles IQ zpozorovali v Norsku, Dánsku, Británii, Francii, Německu i Austrálii. Trend se zatím vyhýbá USA, což ale podle Horowitze není důsledkem americké výjimečnosti. 

„Pokud IQ klesá v jiných vyspělých zemích, ale ne tady, možná to znamená, že nejsme opravdu vyspělou zemí,“ napsal v narážce na „příliš mnoho chudoby“. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že hloupnutí zřejmě dorazí i do jeho vlasti.

Test: Jak vysoké máte IQ?

Přestože například v Norsku a Francii nepoužili stejné testy ani vzorek populace, lze výsledky z nich chápat jako potvrzení obecné tendence. „Kolem přelomu 21. století začalo mnoho ekonomicky vyspělých států zažívat určitý pokles IQ,“ shrnul vývoj Horowitz. 

Připomněl přitom, že v posledním více než půlstoletí IQ v populacích rostlo. Což příliš neladí s názorem, že inteligence je z větší části dědičná. Lidem se zlepšovaly kognitivní schopnosti díky sociálním podmínkám. Horowitz zmiňuje kvalitnější školství a (intelektuálně) náročnější pracovní prostředí, přínosem ale bylo určitě i zlepšení výživy a zdravotnictví. 

Hloupnou i děti chytrých, možná i kvůli mobilům

Pro současný pokles průměrného IQ nabízí Horowitz několik možných a ne vždy vzájemně konkurenčních vysvětlení. Někteří věří, že roli hraje hlavně fakt, že méně inteligentní lidé mívají více potomků. Někdo se domnívá, že „rozšíření imigrace může do společností s jinak vyšším IQ přinášet méně inteligentní přistěhovalce“. 

Inteligence je zřejmě vrozená, přesto si zaslouží trénink

Tímto způsobem ale nelze vysvětlit další zjištění z Norska, že IQ klesá i uvnitř stejných rodin. „Problémem není, že vzdělaní Norové jsou stále více přečíslováni imigranty s nižším IQ nebo dětmi méně vzdělaných spoluobčanů. Dokonce i děti rodičů s vysokým IQ po žebříčku IQ sklouzávají,“ upozornil Horowitz.

Dodal, že i mladší sourozenci mívají horší výsledky než jejich starší bratři a sestry, což musí způsobovat vlivy prostředí. Jako hlavní vysvětlení uvádí nárůst počtu pracovních pozic v sektoru služeb, které jsou méně intelektuálně náročné a tak usnadňují zakrňování mozku. 

Hloupí jsou šťastnější

Do úvahy ale přichází i možnost, že globální oteplování snižuje výživnost potravin. Objevilo se i podezření, že moderní informační přístroje podlomily schopnost mladších generací soustředit se. 

Horowitz zodpovídá za komunikaci výzkumu v think tanku FCLT Global, který sídlí v Bostonu a podporuje větší roli dlouhodobých hledisek v ekonomickém rozhodování. Dříve pracoval jako analytik a novinář se zaměřením na datovou žurnalistiku. Působil také na prestižní Harvardské univerzitě. Jeho článek o IQ zveřejnily weby dvou televizí – americké NBC a evropské Euronews

O inteligenci mnohé nevíme

Horowitz přehlíží zjištění, která nepotvrzují jeho pesimistický pohled. „Skutečně byly v některých zemích hlavně severní a západní Evropy získány výsledky, které nasvědčují poklesu IQ v tamních populacích. Ale stále je mnohem více výsledků, které naznačují spíše nárůst IQ. Takže s interpretací buďme opatrní,“ sdělil iDNES.cz Tomáš Urbánek, ředitel Psychologického ústavu AV ČR. 

Lidé byli nejchytřejší ve starověku

Ke zdrženlivosti vyzval i Vladimír Marček, psycholog Mensy ČR, která sdružuje lidi s nadprůměrným IQ. „Dodnes neumíme říct, jestli jsme se oproti minulým generacím opravdu zlepšili v inteligenci, nebo jen v IQ testech,“ upozornil na to, že inteligence a hodnota IQ nejsou zcela totožné věci. 

„Stejné je to s těmi několika současnými studiemi, které naopak v některých zemích naměřily pokles IQ o přibližně dva body za desetiletí. Nevíme, jestli se jedná o problémy s měřením, nebo opravdu o posun v inteligenci. Stejně tak neznáme důvody tohoto jevu,“ doplnil. 

Ženy jsou inteligentnější než muži

Marček se nepřiklání k domněnce, že by pokles IQ způsobovaly genetické vlivy pozdějšího rodičovství, které je ve vyspělých státech typickým jevem posledních desetiletí. 

Příčinu nehledá ani v imigraci, neboť „změny uvnitř rodin jsou stejně velké jako ve společnosti, do které přichází cizinci“. Určitou roli ale podle něj může hrát mimo jiné znečištěné ovzduší. 

Je to poplašná zpráva, Češi nehloupnou

Česko snižování IQ nezaznamenalo, ujistil brněnský psycholog Hynek Cígler. Ten situaci v tuzemsku popsal v časopise Intelligence, který je nejautoritativnějším odborným periodikem k danému tématu. 

Nejchytřejší děti Česka. Jaké jsou a co si přejí?

„Náhodně vybraný současný osmák dosáhne ve dvou různých IQ testech s 68, resp. 80 procentní pravděpodobností lepšího výkonu než náhodně vybraný osmák z roku 1971. Mediální diskurz o tom, že děti jsou stále hloupější, neodpovídá vědeckým poznatkům,“ poznamenal s tím, že Horowitzův článek vnímá spíše jako poplašnou zprávu. 

„Pro praktický život jsou ale pozorované změny relativně malé. Takže si nejsem jistý, zda je v reálném životě patrné, že by žáci základních škol „zinteligentněli“. Mnohem zásadnější pro život je, jak lidé inteligenci využívají, než jaké mají výsledky v IQ testech,“ uzavřel. 

Druhý nejchytřejší Čech v pořadu iDNES.cz Rozstřel (20. května 2019): 

19. května 2019


Autor:
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Slavný dudák si stěžuje na sexuální obtěžování. Sahají mi pod sukni, říká

Známý skotský dudák Willie Armstrong si v rozhovoru pro stanici BBC postěžoval, že se často stává terčem sexuálního...

Epidemie v USA stále nabírá na síle, úmrtí opět přibylo nejvíc od května

Ve Spojených státech amerických také ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci covid-19...

Rozdělme EU. Portugalsko a Francie chtějí prosadit „dvourychlostní Evropu“

Premium Polsko a Maďarsko blokují finanční pomoc evropským zemím i rozpočet EU, vadí jim podmínka, že by se peníze vyplácely...

Maďarsko pumpuje do obrany. Novými letouny změní pravidla v regionu

Budapešť v posledních týdnech oznámila hned tři velké investice do armády. Nakupuje 218 pásových obrněnců za více než 2...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....