(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Muhammad Mahdi KarimCreative Commons

V Evropě se šíří tropické nemoci, na západonilskou horečku zemřelo 20 lidí

  • 28
Evropa se potýká s rostoucí hrozbou tropických nemocí, které se kvůli letošnímu extrémně teplému počasí rychleji šíří. Největší nárůst lékaři zaznamenali u západonilské horečky, na kterou v tomto roce zemřelo 20 lidí a dalších 401 se nakazilo. Ačkoli žádný Čech zatím tuto chorobu nemá, Státní zdravotní ústav letos eviduje 22 případů horečky dengue.

Starý kontinent čelí největšímu výskytu západonilské horečky za poslední čtyři roky. Zmíněnou statistiku lidí, kteří se touto chorobou přenášenou komáry letos do poloviny srpna nakazili, zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pro iDNES.cz tato čísla potvrdil i Státní zdravotní ústav (SZÚ).

V Německu objevili obří tropická klíšťata, mohou šířit krvácivé horečky

Nejvíc případů se objevilo v Itálii a Srbsku, dále v Řecku, Rumunsku, Francii či Kosovu. Ve stejném období v minulých letech přitom úřady evidovaly jen od pěti do 45 případů nakažených.

Podle Světové zdravotnické organizace mohou za rozšíření nákazy vysoké teploty a vlhké počasí, které jsou pro rozmnožování komárů ideální. „Jsme překvapení, jak rychle se onemocnění rozšířilo,“ uvedl pro The Guardian profesor Jan Semenza z vědeckého oddělení ECDC.

„Komáři a klíšťata jsou chladnokrevní a působí na ně okolní prostředí. Při vyšších teplotách se komáři rychleji rozmnožují a epidemicky naroste šíření virů,“ vysvětluje.

Západonilskou horečku přenášejí zejména komáři rodu Culex, inkubační doba trvá tři až čtrnáct dní. „Nákaza probíhá v 80 procentech bez příznaků, asi u pětiny nakažených proběhne zjevné onemocnění s horečkou, bolestmi hlavy, únavou, nevolností, zvracením, případně vyrážkou,“ popisuje průběh onemocnění SZÚ.

Horečku dengue si Češi nejčastěji přivezou z jihovýchodní Asie

Ačkoli se západonilskou horečkou v Česku zatím nikdo nenakazil, brněnští vědci v červnu objevili na jižní Moravě druh komárů, který virus přenášel

„V našich podmínkách toto onemocnění nemá velkou dynamiku, protože Česká republika je už hodně na severu. Je možné, že se nemoc vyvine během příštích měsíců, ale dramatický vývoj neočekáváme,“ uvedl pro iDNES.cz Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. 

Obec na Šumpersku sužují mračna komárů, bodají i padesátkrát za minutu

Podle jeho kolegyně Hany Orlíkové se nákaza západonilskou horečkou v posledních pěti letech v Česku neobjevila. „Oblasti výskytu jsou především v jižních zemích, kde má nemoc příhodné podmínky,“ říká. Upozorňuje ale na horečku dengue, kterou si někteří Češi přivážejí z dovolené.

„Letos zatím evidujeme 22 nakažených. Nejčastěji si cestovatelé nemoc přivezli z Thajska, Filipín či Indonésie,“ podotýká s tím, že na našem území se horečka dengue nepřenáší.

Kromě vysokých teplot se nemoc projevuje úpornými bolestmi svalů a kloubů a vyrážkou. Lékaři cestovatelům do zemí, kde se nemoc vyskytuje, doporučují chránit se před poštípáním komáry. Vhodné je používat repelenty, sítě proti hmyzu v oknech a dveřích nebo oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Odborníci v souvislosti s extrémně teplým počasím varují, že se v Evropě mohou rozšířit také další nemoci přenášené komáry – například tropická nemoc chikungunya nebo virus zika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video