EU Temelín nezajímá

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se ve středu snažil přimět Evropskou komisi k nové strategii: Když se Praha nechce bavit o Temelínu s Vídní, musí o tom jednat s Bruselem. Dal jí najevo, že by měla převzít celou otázku jaderné bezpečnosti na svá bedra. Komise jej odmítla.

"Otázky jaderné bezpečnosti by se měly podle našeho názoru řešit na evropské úrovni," řekl kancléř po setkání s předsedou Evropské komise Romanem Prodim a dalšími evropskými komisaři.

Podle mluvčího rakouské mise při EU Georga Possanera se je snažil přesvědčit, aby jednali o Temelínu za Vídeň, protože Praha se o tom nechce s Rakušany bavit.
"Když není možný žádný rozhovor na bilaterální úrovni, je o tom nutné hovořit na evropské rovině," tvrdil Possaner.

Evropská komise nepřijala rakouské výhrady k české jaderné elektrárně. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen řekl po jednání evropským poslancům, že komise požádala Rakousko, aby nevnášelo do případu české jaderné elektrárny Temelín politické podmínky. Brusel nicméně prověří tvrzení Vídně, že Češi vyvážejí energii pod cenou.

Rakousku bylo řečeno, že Temelín nesmí být žádnou podmínkou omezující český vstup do EU. Stejně tak Evropská unie odmítla tvrzení, že Češi byli povinni vypracovat studii o dopadu stavby na životní prostředí. Rakušané byli upozorněni, že to sice přikazuje nařízení unie, avšak to platí jen pro členské země, ne pro uchazeče.

"Je-li Temelín tak špatný, jak si Rakousko myslí, mělo daleko dříve trvat na tom, aby se nestavěl," řekl komisař Verheugen při vystoupení před poslanci Evropského parlamentu.
Připomněl také názor komise, podle nějž nemá unie pro takové jednání mandát. "Naší povinností je prosazovat evropské právo, a to říká jasně, že se nelze vměšovat do energetické politiky druhé země," řekl komisař poslancům.

Brusel Rakousku připomíná, že za jeho vlastního předsednictví v roce 1998 bylo schváleno usnesení, podle nějž "pravomoc a zodpovědnost za bezpečný projekt, stavbu a provoz jaderných zařízení spočívá na tom členském státu, který nad takovým zařízením vykonává svou jurisdikci". Stejné měřítko se musí podle Evropské komise uplatnit i na kandidátské země.

Proti rakouským tvrzením, že česká jaderná elektrárna by neprošla německými bezpečnostními testy, Brusel namítá, že těmito testy by asi neprošly ani francouzské nebo belgické jaderné elektrárny, a naopak. Standardy pro jadernou bezpečnost se totiž mezi jednotlivými státy EU velmi liší. Podle Bruselu by žádný problém, který se objevil při testování Temelína, nevedl k nějaké nehodě při provozu.

"Obavy z důsledků energetické politiky sousedů existují i jinde v Evropě, není to žádná česká specialita. Mohl bych uvést mnoho příkladů," řekl k rakouským obavám Verheugen v parlamentu.

Zdroj Evropské unie však upozornil, že i když je celá věc jen dvoustrannou záležitostí mezi Prahou a Vídní, měli by být Češi v této otázce vůči Rakousku pokud možno co nejvstřícnější. I na rakouském souhlasu totiž závisí jejich členství v EU.

Temelín je sice dlouholetým terčem rakouské kritiky, ale Evropská komise proti němu nikdy - jako proti slovenským Jaslovským Bohunicím nebo bulharské Kozloduji - nevznesla námitky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video