Vlajka evropské unie nad sídlem Evropské lidové strany (26. května 2019)

Vlajka evropské unie nad sídlem Evropské lidové strany (26. května 2019) | foto: Reuters

EU schválila postup vůči Turkům a běloruské sankce, Lukašenko na seznamu není

  • 111
Státy Evropské unie v pátek po několika týdnech dohadů formálně schválily sankce vůči čtyřiceti běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Je mezi nimi ministr vnitra, šéfka volební komise či policejní velitelé, chybí však autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Vůdci zemí EU se nad ránem shodli také na společném postupu vůči Turecku.

Evropská unie sankční seznam zveřejnila ve svém úředním věstníku. Potrestání činitelů Lukašenkova režimu po více než osmihodinovém jednání posvětili prezidenti a premiéři unijních zemí na summitu v Bruselu. 

Podařilo se jim přesvědčit Kypr, který sankce dlouhodobě blokoval ve snaze přesvědčit ostatních šestadvacet členských států k tvrdšímu přístupu vůči Turecku. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell připustil, že kvůli táhlému sporu a neschopnosti shodnout se na společné reakci byla v sázce důvěryhodnost Unie. 

Sankce, které v pátek písemně na dálku schválily vlády členských zemí, znemožňují potrestaným Bělorusům cestovat na území Unie. Ta jim také zmrazila veškerý majetek v bankách svých členských zemí.

Na seznamu figuruje ministr vnitra Jurij Karajev, jeho náměstci a další činitelé úřadu, kteří jsou podle EU odpovědní za svévolné zatýkání demonstrantů a jejich mučení či za zastrašování novinářů a násilí vůči nim. Kvůli násilnostem Unie potrestala také několik předáků běloruské policie a bezpečnostních úřadů.

Za falšování výsledků voleb se zase na seznam dostala předsedkyně volební komise Lidzija Jermošinová a další zástupci tohoto orgánu.

Sám Lukašenko, kterého EU po zmanipulovaných srpnových volbách neuznává za prezidenta, ale mezi potrestanými chybí. Zařadit jej tam sice chtěly především pobaltské země a další státy východního křídla EU, část členských zemí však byla proti. 

Konec nátlaku, žádají běloruská média úřady. Portál Tut.by přišel o licenci

Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela zatím EU preferuje snahu o dialog, který by v Bělorusku mohl vést k ukončení násilností vůči opozici a k vypsání nových voleb.

Své sankce vztahující se na osm běloruských činitelů včetně ministra vnitra v pátek ohlásilo také americké ministerstvo financí. „Demokratické snahy běloruského lidu vybrat si své vlastní vůdce a uplatňovat pokojně svá práva narazily na násilnosti a útlak běloruských činitelů,“ uvedl ve vyjádření ministr financí USA Steve Mnuchin. Americký úřad také upřesnil, že sankce přijal v součinnosti s Velkou Británií, Kanadou a EU.

Situace ve Středomoří? Řada je na Turecku

Prezidenti a premiéři zemí EU se na summitu dohodli také na společném postupu vůči Turecku, které v létě do oblasti mezi Krétou a Kyprem vyslalo průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Podle Atén jde o součást řeckých výsostných vod, Ankara ale tvrdí, že na průzkum má právo. 

Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. K Řecku se při manévrech připojila Francie spolu s Itálií a Kyprem. Podle Michela shoda otevírá cestu k diplomatickému řešení napětí ve Středomoří a zároveň ukazuje, že EU pevně stojí za Kyprem. 

Turecko už ve Středomoří není partner, řekl Macron. EU zváží sankce

Ten požadoval tvrdší přístup vůči Ankaře výměnou za svůj souhlas s běloruskými sankcemi. Na summitu se mu dostalo ujištění, že blok uvalí na Turecko sankce, pokud Ankara nepřestane s „provokacemi“.

„Nyní je na Turecku, aby ukázalo, zda se chce spolu s námi vydat konstruktivní cestou. To je naše dnešní nabídka. Ale zcela jasně říkáme, že v opačném případě máme k dispozici všechny potřebné nástroje,“ řekla po jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Summitová dohoda by podle ní mohla Ankaru motivovat ke spolupráci nabídkou užšího obchodního partnerství a rozšíření celní unie, pokud se však Turecko nevyvaruje „jednostranných provokací“, může EU sáhnout k sankcím.

Ve vztazích s Tureckem budou podle Michela klíčové příští týdny, kdy se uvidí, zda má Ankara zájem o dialog, nebo zda chce v průzkumné těžbě u kyperských břehů pokračovat. 

Ankara označila některé prvky dohody za krok pozitivním směrem, jiné však podle ní neodpovídají realitě. „Není konstruktivní pokračovat v používání jazyka sankcí a označovat kroky podniknuté naší zemí na obranu našich práv a práv kyperských Turků jako ilegální,“ uvedlo v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí. 

Středomoří se blíží k bodu varu. Turci hrozí válkou, Řekové zbrojí

„Jakkoliv jsou na rozhodnutí (EU) ohledně naší země pozitivní prvky, mnoho oblastí se odchyluje od reality,“ dodalo s tím, že Řecko a Kypr si berou vztahy mezi EU a Tureckem jako rukojmí.

Kyperský prezident podle diplomatů během dlouhého jednání ve čtvrtek večer a v noci na pátek několikrát odmítl průběžně předkládané návrhy jako příliš vstřícné vůči Turecku. Lídři řady dalších zemí včetně předsednického Německa však chtěli předejít dalšímu zhoršení vztahů s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců do Evropy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video