Francouzský prezident Emmanuel Macron prosazuje větší roli francouzštiny v EU.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prosazuje větší roli francouzštiny v EU. | foto: Reuters

Nadvládu angličtiny v EU brexit nezlomí. Francouzi a Němci však větří šanci

  • 361
Dominanci angličtiny v institucích Evropské unie nenaruší nejspíš ani brexit. Evropská rada však zachování angličtiny zatím nepotvrdila. Francouzi a Němci možná zvýší snahy o posílení role svých jazyků. Českou eurokomisařku, europoslance i euroúředníky by pak asi čekalo doučování.

Británie má EU opustit 31. října, spekuluje se však o dalším odkladu. „Britové odejdou. Možná. Někdy. Ale jedno je jisté. Jejich jazyk zůstane,“ míní německá stanice Deutsche Welle

V prostředí EU je angličtina již dlouho nejdůležitějším jazykem. Upřednostňují ji úředníci, diplomaté i novináři. Například v Evropské komisi je většina předloh v angličtině, přestože pracovními jazyky tohoto výkonného orgánu jsou i francouzština a němčina. 

Angličtinou v Bruselu nejčastěji hovoří i Danuta Hübnerová, bývalá polská eurokomisařka a nyní europoslankyně. „Ať se nám to líbí nebo ne, angličtina se po druhé světové válce stala Lingua francou ve světě a také v Evropě,“ řekla. 

„Když se podíváme na jazyky, které používají k dorozumění lidé v EU, angličtina je nejdůležitější. Myslím, že by bylo velmi těžké zdůvodnit, proč bychom se měli angličtiny vzdát,“ dodala. 

V pokračující nadvládu angličtiny věří i německý europoslanec Daniel Freund. Podle něj se již v EU stala „nejmenším společným jmenovatelem“. „Dnes tu mluvíme s mladými Italy, Španěly a také některými Francouzi anglicky,“ uvedl.

„Jazykem Evropy je tlumočení,“ říkal Umberto Eco. Jak pracují tlumočníci v evropských institucích:

Němci šli kvůli své mateřštině až k soudu

Větší roli francouzštiny v každodenní práci EU opakovaně podpořil francouzský prezident Emmanuel Macron. A také dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který je bývalým premiérem frankofonního Lucemburska. 

V EU stále diktuje Německo a Francie. Chce to více demokracie, soudí tisk

„Rovněž ten či onen německý ministr má někdy nápad, že se v Evropě bude znovu mluvit německy,“ přiznal Freund. Sdružení pro německý jazyk se dokonce obrátilo na soud EU kvůli tomu, že v Evropské komisi jsou některá označení jen v angličtině a francouzštině. Soud stížnost zamítl. 

Rivalita mezi angličtinou a francouzštinou má historické kořeny. Francie stála u zrodu evropského integračního projektu a Británii zpočátku bránila v přistoupení k němu. Německo-francouzský tandem je páteří EU již nyní a po brexitu se jeho význam ještě zvýší. A to by se mohlo projevit i v jazykové oblasti. 

Evropská komise utratí víc za létání. Vzdor své rétorice i stávkám mládeže

Každý z 28 členských států směl přihlásit jeden svůj jazyk do seznamu těch, které se budou v EU používat. Nyní je těchto jazyků 24. Irsko a Malta nahlásily irštinu a maltštinu, ačkoli se u nich hovoří i anglicky. Z právního hlediska by tedy měla angličtina po brexitu jako úřední jazyk EU odpadnout. 

Evropská rada zastupující členské státy může jednomyslným rozhodnutím seznam jazyků upravit. Ponechání angličtiny zatím formálně nepotvrdila. Určitě to však udělá, je přesvědčena Hübnerová. Dodává ale, že by si v Bruselu přála vidět více těch, kteří mluví francouzsky. 

Mnohojazyčnost jako obohacení nebo přítěž?

Mnohojazyčnost v EU je vyzdvihována jako projev kulturního bohatství a respektu k malým národům. Současně však vyžaduje vydržování armády překladatelů. Překladatelské středisko pro instituce Evropské unie (CdT) přímo zaměstnává kolem 100 překladatelů a 100 dalších pracovníků.

Kritici EU si spletli terč, říká autor hvězdy na Letné

EU podporuje výuku jazyků na školách. Každý občan EU by měl ovládat alespoň dva cizí jazyky, zní jeden z cílů kulturní politiky osmadvacítky.

Většina Čechů v institucích EU francouzštinu a němčinu plně neovládá. Eurokomisařka Věra Jourová v době působení v české vládě v roce 2014 neuváděla mezi svými jazyky ani francouzštinu, ani němčinu. Jeden z nejvýše postavených českých euroúředníků Ladislav Miko zmiňuje ve svém životopise „uspokojivou“ znalost němčiny a základní znalost francouzštiny. 

Jourová europoslancům popsala své nové portfolio (video ze 7.10.2019): 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video