Diktatura ničí Eritrejce 25 let. Bez dokladu o dobrém chování se nenají

  15:16aktualizováno  15:16
Přesně před pětadvaceti lety vznikl v oblasti Afrického rohu nový stát, Eritrea. V minulosti patřila koloniální Itálii i Velké Británii, pak zase sousední Etiopii. Nezávislost oficiálně získala až 24. května 1993. Na svobodu však její obyvatelé stále čekají.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Přestože zemi svírá chudoba, Eritrea podle reportáže Eritrejské televize okázale slaví čtvrt století svojí existence.

Obyvatelé hlavního města Asmary si ve čtvrtek připomínají konec války o nezávislost, která trvala třicet let. Začala v roce 1961, kdy se Eritrejci vzbouřili proti etiopské nadvládě. Bojů se tehdy kromě mužů podle BBC zúčastnily i desítky tisíc žen, které na konci konfliktu představovaly víc než čtvrtinu ozbrojených sil. Dlouhé vlasy si tehdy ostříhaly na afro.

Válka trvala až do roku 1991, kdy Eritrea de facto vznikla. Na oficiální posvěcení si však musela ještě další dva roky počkat. V dubnu 1993 se v referendu o vyhlášení samostatnosti, ke kterému tehdy přišlo 98 procent obyvatelstva, vyslovilo „pro“ 99,8 procent lidí. O měsíc později, 24. května, se pak zrodil Stát Eritrea. 

Fotogalerie

Kvůli strategické poloze u Rudého moře - latinsky Mare Erythreaum - byla země velkým lákadlem pro evropské kolonizátory. 

Jako první ji obsadila Itálie, která v roce 1890 spojila tamní pobřežní osady a dala jim jméno, které přečkalo následnou koloniální správu Britů i Etiopanů a používá se dodnes - Eritrea. Bohatá historie se odráží například v náboženském složení obyvatelstva - polovina Eritrejců se hlásí ke křesťanství a polovina k islámu.

Během prvního čtvrtstoletí se chudé a izolované zemi začalo přezdívat „africká Severní Korea“. Vládnoucí strana parlamentní ani jiné volby nevyhlašuje a i po pětadvaceti letech se stále bojí, že ji sousedé napadnou; strach mají hlavně z Etiopie. Silná armáda je tak podle ní jedinou cestou, jak se vyhnout dalšímu krvavému konfliktu. 

Odnášejí to zejména obyčejní Eritrejci, kteří musejí podstupovat krutou a dlouholetou vojenskou službu. Výjimečné nejsou ani neplacené služby v armádě, které trvají přes deset let. Eritrejci proto tvoří jednu z nejpočetnějších složek afrických uprchlíků. Mezi emigranty jsou i vrcholoví sportovci

Uprchlíci z Eritreje

Podle OSN opustí zemi každý měsíc okolo    5 000 obyvatel. V roce 2015 přišlo do Evropy skoro stejně uprchlíků z Eritreje jako ze Sýrie. Uprchlíci nejčastěji dorazí na lodi do Řecka nebo Itálie. O azyl pak Eritrejci žádají především ve Švédsku, Německu a Švýcarsku. V roce 2014 požádalo o azyl v Evropě 30 tisíc Eritrejců.

Zdroj: Eurostat

Na začátku roku 2016 poskytla Evropská unie Eritreji 200 milionů eur na energetiku. V minulosti však vláda zahraniční pomoc několikrát odmítla s argumentem, že by finanční podpora vedla spíše k závislosti než k rozvoji. 

Členové vlády mluví o slibných zítřcích, odmítají však poskytnout přesnější údaje o ekonomickém růstu. “Vždy, když zveřejníme taková čísla, naši nepřátelé je použijí proti nám,” řekl Reuters ministr financí Berhane Habtemariam. 

Zatímco Africká rozvojová banka odhaduje hospodářský růst na 2 procenta, eritrejský ministr financí je přesvědčen o dvojciferných hodnotách. 

Isaias Afwerki, první a jediný eritrejský prezident, pronesl podle al-Džazíry před více než 20 lety nadějný proslov. Vynesl v něm do nebe demokracii, pokrok, svobodu projevu a lidskou důstojnost. Po bídném čtvrtstoletí stát stále nemá platnou ústavu, Eritrejci si nemohou koupit chleba bez potvrzení o dobrém chování od armádní jednotky a novináři ze strachu pějí ódy o prezidentovi a jeho schopnosti léčit nemocné pouhým dotekem.

Afwerkiho výrok, že se Afrika stala „rukojmím zkorumpovaných, krátkozrakých, tyranských a nezodpovědných politických elit, které vyrabovaly veřejné zdroje a národní bohatství“, nejlépe popisuje právě osud Eritreje.

Eritrea sousedí se Súdánem, Etiopií a Džibutskem.

Eritrea sousedí se Súdánem, Etiopií a Džibutskem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Společnost ukázala sílu, ruská spravedlnost je však dál nejistá

Ruská policie zadržela účastníka demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s...

V Rusku zatkli novináře Ivana Golunova a pak ho najednou propustili. Nejde však o vítězství spravedlnosti, pouze o...

Udělala ze mě zrůdu, obvinila média studentka neprávem vězněná za vraždu

Soud s Amandou Knoxovou a jejím přítelem Raffaelem Sollecitem. Obžalovaná na...

Američanka Amanda Knoxová obvinila média, že ji obestřela falešným příběhem, který ji i přes prokázanou nevinu zobrazil...

V Polsku se zřítil akrobatický letoun do řeky, německý pilot nepřežil

Po pádu z obrovské výšky do řeky Visly zahynul v polském Plocku pilot...

V polském městě Plock se při sobotním leteckém dni jedno akrobatické letadlo zřítilo do řeky Visly. Pilot při nehodě...

Najdete na iDNES.cz