Máme důkazy, že chemické zbraně použil Asadův režim, prohlásil Macron

  • 774
Chemický útok v syrské Dúmě provedl režim Bašára Asada, uvedl ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi TF1 francouzský prezident Emmanuel Macron s tím, že má na to důkazy. Zároveň prohlásil, že byl použit přinejmenším chlór. Francie se o možných útocích proti Sýrii rozhodne ve shodě se Spojenými státy ve „vybranou chvíli“, oznámil.

V rozhovoru s televizní stanicí TF1 Macron upřesnil, že rozhodnutí o náletech na Sýrii oznámí „v příštích dnech“. „Budeme přijímat rozhodnutí ve vybranou chvíli, kdy to budeme považovat za nejužitečnější a nejefektivnější,“ dodal prezident.

Sprška raket, ale co dál? Trump nešetří hrozbami, strategie však chybí

„Máme důkazy, že minulý týden - už je to teď kolem deseti dnů - byly použity chemické zbraně, přinejmenším šlo o chlór, a že byly použity režimem Bašára Asada,“ upozornil také Macron. Dodal však, že by se situace neměla dále eskalovat a že je třeba myslet i na „Sýrii zítřka“.

Interview se uskutečnilo ve třídě základní školy v Berdhuis na severozápadě země a stanice jej přenášela živě. Macron odpovídal především na otázky, které se týkaly vnitřních problémů Francie - stávkující železničáři, reforma vysokého školství, chybějící finance v nemocnicích či nespokojenost zemědělců.

„Dobré veřejné mínění není můj cíl. Reformy dotáhnu do konce“

Prezident, který patří k nejméně oblíbeným hlavám státu v historii Francie, prohlásil, že dobré veřejné mínění o jeho osobě není jeho cílem. „To bych se musel dívat každý den na průzkumy a nic neudělal,“ řekl.

Železničářům vzkázal, že se budou muset smířit s tím, že už nebudou ve stejném postavení, jako byli dosud. Zaměstnanci státních drah SNCF podle jeho plánu přijdou o některé benefity, kvůli čemuž železničáři spustili stávku, která nyní ochromuje dopravu v zemi. „Reformy dotáhnu až do konce,“ slíbil.

Jupiter Macron mění strategii. Kvůli chaosu v dopravě vystoupí v televizi

Zaměstnance drah však uklidňoval, že osekané výhody budou mít až nově najatí železničáři. Připomněl, že i jeho dědeček býval železničářem. „Nemějte zbytečné obavy,“ řekl s tím, že „SNCF zůstanou státní, železničáři zůstanou železničáři“. 

„Dobrou odpovědí není zastavit reformu, ale udělat ji společně,“ apeloval na odboráře. Stávka už SNCF stála více než 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun), alespoň podle vyjádření šéfa drah Guillaumea Pepyho. Macron Francii přirovnal k domu, který potřebuje pevné základy. „Dokud nebudeme produkovat, nebude z čeho mít spravedlivou společnost. Stěny toho domu pak pro mě jsou svoboda, ochrana a jednota.“

„Ve společnosti panují obavy, které jsou legitimní a já je vnímám,“ upozornil Macron. „Žádám však o důvěru. To, co jsem před rokem (po svém zvolení, pozn. red.) řekl, že udělám, také udělám,“ pokračoval. A na námitku, že jdou reformy rychle za sebou, Macron poznamenal, že to svět je rychlý a na překotný vývoj je třeba odpovídajícím způsobem reagovat. „Nespokojenost lidí mě nezastaví,“ dodal.

Macron štve reformami venkov i železničáře, kterým chce sebrat výhody

Kromě reformy SNCF a systému školství Macron také slíbil více peněz do zdravotnictví. „Reorganizace nemocnic je pro mě priorita,“ podotkl. Mnohokrát ovšem upozornil, že plýtvání veřejných prostředků nepodporuje. „Protože kdo to zaplatí? Vy, já a všichni ostatní z našich daní.“

Otevřeně také řekl, že Francie má problém s radikálním islamismem. „Chci mešity s transparentním financováním. Ty, které propagují myšlenky v rozporu s našimi zákony a jsou placeny kdo ví odkud, budou zavřeny. A také už se tak stalo. Od té doby, co začal platit nový protiteroristický zákon, se zavřely tři mešity,“ řekl prezident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video