Egyptská armáda odstavila prezidenta Mursího od moci. Zmrazila ústavu

  7:57aktualizováno  23:48
Demonstranti v Egyptě dosáhli svého cíle. Šéf egyptské armády oznámil pozastavení platnosti ústavy a vytvoření výboru národního usmíření. Vládní list al-Ahrám potvrdil, že prezident Muhammad Mursí už nemůže do rozhodování o Egyptě nijak zasahovat. Prozatímní hlavou státu je šéf ústavního soudu, vznikne úřednická vláda. Při následných střetech mezi zastánci prezidenta a bezpečnostními silami zemřeli čtyři lidé. Spojené státy nařídily evakuaci svého velvyslanectví v Káhiře.

Pád Mursího nadšeně přivítaly statisíce lidí, kteří proti režimu Muslimského bratrstva v posledních čtyřech dnech protestovali v ulicích velkých egyptských měst. Ministr obrany a faktický šéf armády generál Abdal Fatah Sisi davům v provolání oznámil, že armáda sestavila politický plán, který by měl co nejrychleji zemi přivést k parlamentním a prezidentským volbám.

Reakce Muslimského bratrstva teď bude velice ostrá, bojí se egyptský novinář

"Všichni Káhiřané teď oslavují v ulicích. Mursí měl právě projev, takže lidé běželi k televizím. Viděl jsem ohňostroje, na Tahríru odpalovali jeden veliký. V ulicích jsou muži i ženy, mladí i staří. Lidé mají v rukou vlajky a jsou nadšeni," popsal iDNES.cz situaci na místě asistent na katedře bohemistiky káhirské univerzity Ibrahim Malfur.

Plán politického přechodu předpokládá krátké období dočasné vlády, po němž budou následovat prezidentské a parlamentní volby, uvedla agentura MENA. Plán mimo jiné zahrnuje i pozastavení platnosti ústavy a vytvoření výboru národního usmíření. Vznikne úřednická vláda.

"Na stanovisko České republiky k politickému dění v Egyptě je zatím příliš brzy. Musíme vyčkat, jak se budou události vyvíjet, a samozřejmě záleží také na tom, jak se k tomu postaví Evropská unie," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Před jedním z prezidentských paláců v podvečer defilovaly stovky vojáků s
Před jedním z prezidentských paláců v podvečer defilovaly stovky vojáků s

Znění egyptské ústavy zrevidují znalci, k národnímu usmíření by měl přispět zvláštní výbor se zastoupením protestně naladěné mládeže. Generál uvedl, že politický program podpořily klíčové politické síly a nejvyšší duchovní autority egyptských sunnitů a Koptů.

Vyzývám všechny občany, aby respektovali ústavu, píše Mursí

Do ulic vyšli i Mursího stoupenci, kteří provolávají hesla jako "Pryč s armádními pravidly". Podle Mursího poradce, který současnou situaci označil za puč, se prezident momentálně nachází v kasárnách republikánské gardy, které armáda obehnala ostnatým drátem. Dle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou Reuters nesmí Mursí a několik členů vedení vládního Muslimského bratrstva vycestovat ze země. Zákaz pustit Mursího ze země potvrdilo i vedení káhirského letiště.

Ke svému odstavení se na Facebooku vyjádřil i sám Mursí. "Mé sesazení musí svobodní lidé všech národů odmítnout. Prezident je rovněž nejvyšším velitelem ozbrojených sil. Vyzývám všechny občany, civilisty i vojáky, aby se řídili ústavou a nereagovali na převrat, který žene zemi zpátky," cituje ho CNN.

PŘEHLEDNĚ

Oč v Egyptě běží? Odpovědi na nejdůležitější otázky.

V posledních hodinách Mursí nabídl vytvoření prozatímní koaliční vlády, která by vedla zemi do nadcházejících parlamentních voleb, a vytvoření nezávislého výboru pro ústavní změny," napsal na své facebookové stránce. Vyzval tisíce lidí, kteří nyní vyjadřují svoje politické přesvědčení na náměstích, aby tak učinili skrz volební urnu, uvedla CNN. "Nemohu se jako prezident všech Egypťanů připojit jen na jednu stranu. Abych byl spravedlivý, musím naslouchat hlasu lidí na všech náměstích," uvedl v prohlášení.

Fotogalerie

Před jedním z prezidentských paláců v podvečer defilovaly stovky vojáků s obrněnými auty. Odpoledne generálové poslali obrněné vozy k budově státní televize, kde zůstal jenom personál z redakce živého zpravodajství.

Centrální banka nařídila bankovním ústavům zavřít tři hodiny před vypršením ultimáta. Podle provládního listu al-Ahrám vojsko spolu s policií zesílilo ostrahu institucí po celém Egyptě a kontroluje vedení Muslimského bratrstva. Bratrstvo to okamžitě popřelo.

Návrh armádního řešení politické krize předpokládá ustavení tříčlenné kolektivní hlavy státu, v čele tohoto úřadu bude předseda ústavního soudu. Během následného přechodného období vznikne návrh nové ústavy, která otevře cestu pro prezidentské a parlamentní volby.

S plánem vyslovila souhlas i druhá nejsilnější islamistická strana v zemi Núr (Světlo), i když zjevně bez velkého nadšení. "Zaujali jsme tento postoj a bereme tato rozhodnutí jen proto, abychom zastavili krveprolití našich lidí," řekl v televizi generální tajemník strany.

Spojené státy se podle agentury Reuters zatím zdržely jakékoli kritiky egyptské armády za to, že sesadila legitimně zvoleného prezidenta. Nedaly veřejně nijak najevo, že jsou proti postupu vojáků. S reakcí si ale pospíšil syrský prezident Bašár Asad, který sám doma dva roky čelí rozsáhlé vzpouře obyvatel, kteří požadují jeho odchod. Podle Asadova vyjádření je povstání v Egyptě porážkou politického islámu. "Kdokoli využívá náboženství v politice nebo ve prospěch jedné skupiny na úkor jiné, padne kdekoli na světě," prohlásil Asad.

Baradej: Mursí se zbláznil

Armáda své ultimátum vyhlásila v pondělí a trvalo do středečních 16:30 SELČ. S armádními generály začal po poledni jednat na krizové schůzce ministr obrany a velitel vojska Abdal Fatah Sisi.

Na pláži je bezpečno

"Aktuální situaci bereme vážně, monitorujeme ji a vyhodnocujeme. Situace v letoviscích je v současné chvíli klidná, žádné riziko pro české turisty zatím nehrozí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová ve 22 hodin. Stále však platí doporučení ministerstva vyhnout se severu Sinajského poloostrova a omezit pobyt na letoviska na jihu poloostrova. Turisté se mají také vyhýbat místům politických shromáždění a vyvarovat se individuálním jízdám po Sinaji.

Mursí dal rozhodně najevo, že neodstoupí, a prohlásil, že svým životem hodlá bránit "demokratickou legitimitu" svého úřadu. V narychlo oznámeném televizním vystoupení opakovaně zdůrazňoval, že se stal prezidentem ve svobodných volbách jako první demokraticky zvolená hlava státu v historii země.

Jeden z představitelů opozice a držitel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej, jehož opozice v úterý jmenovala svým hlavním mluvčím a vyjednávačem pro rozhovory s institucemi a politiky, požádal armádu, aby chránila životy Egypťanů, "protože Mursí se zbláznil a vyprovokoval prolévání krve".

Prezident, který vzešel z řad islamistického Muslimského bratrstva, čelil masovým demonstracím. Protestující žádali jeho okamžitý odchod. V káhirských ulicích byly i v úterý statisíce Mursího oponentů a na jiných místech se shromáždili jeho stoupenci.

V noci zahynulo v káhirských ulicích nejméně 23 lidí. Největší krveprolití se odehrálo před místní univerzitou v bojích mezi Mursího stoupenci a bezpečnostními silami univerzity, podle ministerstva zdravotnictví zde přišlo o život 16 lidí a přes 200 jich bylo zraněno. Ozbrojené síly jsou ve stavu pohotovosti kvůli obavám z občanské války.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Najdete na iDNES.cz