Britové znají identitu zakuklence, který vraždí rukojmí džihádistů

  12:27aktualizováno  16:28
Maskovaný muž známý jako „Džihádista John“, který na videích Islámského státu vraždí rukojmí ze Západu, je britský občan kuvajtského původu Mohammed Emwazi. Podle BBC jeho identitu tajné služby znaly již dříve, dosud ji však nezveřejnily z taktických důvodů.

Islámský stát zveřejnil nahrávku vraždy japonského rukojmího Kendžiho Gotoa (31. ledna 2015). | foto: AP

Totožnost maskovaného muže, jemuž je kolem 27 let a před svým odjezdem bydlel v Londýně, odhalil i americký Washington Post. Emwazi podle něj pochází z majetné rodiny a má vysokoškolský titul z programování.

Sám Emwazi sice nebyl v souvislosti s terorismem nikdy obviněn, v roce 2009 však byl podle BBC zadržen v Tanzánii, která jej vyhostila. Na zpáteční cestě do Británie přes Amsterdam ho vyslýchali členové nizozemských a britských bezpečnostních složek. Jeden z důstojníků MI5 Emwaziho obvinil, že se pokoušel dostat do Somálska.

Tajné služby se o něj začaly zajímat o rok později kvůli možnému napojení na somálské islamistické milice aš-Šabáb. Soudní spisy jej jmenují jako společníka dvou mužů, kteří se do Spojeného království vrátili ze Somálska.

Islámský stát

V roce 2010 se Emwazi také přestěhoval do rodného Kuvajtu, při jedné z cest zpět do Británie jej však tamní policie zadržela a zabránila mu, aby do Kuvajtu znovu odjel. Přesto v roce 2012 našel způsob, jak se dostat do Sýrie.

Přátelé nepochybují

„Nepochybuji o tom, že Mohammed je Džihádista John,“ řekl jeden z blízkých přátel Emwaziho. „Byl pro mě jako bratr. Jsem si jistý, že je to on.“ Britská policie podle Reuters odmítla informace o totožnosti maskovaného muže z videí IS komentovat. 

„Zatím nebudeme potvrzovat číkoli identitu ani se vyjadřovat k tomu, jak pokračuje protiteroristické vyšetřování,“ uvedl Richard Walton z londýnské metropolitní policie. Zdroje z americké vlády agentuře Reuters potvrdily, že vyšetřovatelé Emwaziho považují za Džihádistu Johna.

Sedm vražd

O totožnosti maskovaného muže se spekulovalo již dříve. V srpnu BBC napsala, že jde o vzdělaného Brita. S jeho identifikací pomáhali i lingvisté, kteří na základě analýzy jeho řeči určili, že muž zřejmě pochází z Londýna či jižní Anglie (více čtěte zde).

Džihádista John se poprvé objevil na srpnovém videu, které zachycuje popravu amerického novináře Jamese Foleyho. Na záběrech je vidět, jak Foleymu podřezal hrdlo (více čtěte zde).

Později podle BBC zřejmě vystoupil i na dalších podobných videích s americkým novinářem Stevenem Sotloffem, britským humanitárním pracovníkem Davidem Hainesem, britským taxikářem Alanem Henningem a Američanem Peterem Kassigem.

Minulý měsíc jej pak záběry IS zachytily s japonskými rukojmími Harunou Jukawou a Kendžim Gotem.

Islamisté popravili amerického novináře: 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii. Vojáci míří k linii střetu spolu s Kurdy

Ruské vojenské jednotky ve středu překročily řeku Eufrat v Sýrii a směřují na východ. Ještě v úterý Rusové hlídkovali u...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Najdete na iDNES.cz