Duterte a jeho známé gesto, se kterým vstoupil i do předvolební kampaně (1. září 2016). | foto: Reuters

Filipínský prezident pohrozil Kanadě válkou. Důvodem jsou tuny odpadků

  • 403
Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý slíbil vyhlásit válku Kanadě. Předmětem sporu jsou odpadky, které na ostrovní stát před pěti lety nelegálně vyvezla soukromá kanadská společnost. „Dám Kanadě příští týden varování, ať si odpadky odveze,“ uvedl Duterte a prohlásil, že pokud tak neučiní, „pustí se Filipíny s Kanadou do války“.

Podle filipínské mutace CNN vyvezla soukromá kanadská společnost v letech 2013 a 2014 na Filipíny více než 100 kontejnerů s 2 450 tunami odpadu. Kontejnery byly označené jako vytříděný plast ke zpracování. Záhy se však ukázalo, že se nejedná o recyklovaný odpad, nýbrž o tuny komunálního odpadu.

Filipínské úřady označily odpad za ilegální a požadovaly po společnosti, aby kontejnery odvezla zpět. Firma, která k importu odpadu ani neměla potřebná povolení, však požadavky ignoruje.

Část odpadu filipínské úřady vyvezly na lokální skládky, desítky kontejnerů však stále zůstávají přímo v přístavu v Manile, kde s přibývajícími roky představují stále větší riziko pro veřejné zdraví.

Duterte nyní požaduje odstranění odpadků přímo po kanadské vládě. „Jinak jim vyhlásíme válku, beztak si s nimi poradíme,“ uvedl v úterý sebevědomě prezident Filipín. „Nechápu, proč si z nás dělají skládku,“ řekl dále Duterte a varoval, že je ochotný plavit se do Kanady sám a kontejnery na její územím vysypat osobně. „Odpadky se vrátí domů,“ dodal.

Premiér Justin Trudeau v minulosti uvedl, že se „aktivně snaží nalézt řešení“ situace, dosud však Kanada nepodnikla žádná opatření. Nereagovala ani na společný dopis environmentálních organizací obou států, aby Kanada odpad odvezla.

I přesto je nepravděpodobné, že by Duterte skutečně vytáhl na válečnou misi. Filipínský prezident je svými bodrými výroky pověstný. Na začátku dubna například vyhrožoval Číně, že své vojáky pošle na „sebevražednou misi“ do Jihočínského moře, pokud Peking nedá ruce pryč od tamějších ostrovů nárokovaných Manilou. 

V evropských přístavech se kumuluje odpad, ve hře jsou i plastové doly

Otázku „kam s odpadem“ se nedaří zodpovědět stále více státům, a to ani v případě vytříděného odpadu. Rozvinuté státy postupně přicházejí o možnost přenechávat zpracování recyklovatelného odpadu na rozvojových zemích, vytříděné plasty a sklo se v nich proto hromadí.

Globální odpadní průmysl utržil zatím největší ránu minulý rok, když Čína nadobro zastavila import zahraničního odpadu, aby omezila negativní dopad na své životní prostředí (psali jsme zde). Až donedávna přitom Čína zpracovávala polovinu světového plastového odpadu. 

Čínské opatření zasáhlo především Austrálii, kde lidé dokážou vytřídit až nadpoloviční většinu odpadků. To je nyní paradoxně problémem, píší australská média. Podle úřadů se nyní ve skladech vrší „stovky tisíc tun vytříděného skla“, jehož zpracování je v nedohlednu. 

Otázku kam s vytříděným odpadem řeší také Evropa:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video