USA mají důkaz, že Asadova armáda v Dúmě použila chemické zbraně

  • 1754
USA mají důkaz, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily chemické zbraně při útoku na Dúmu, řekla v pátek mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová s tím, že Washington dosud nemohl zveřejnit všechny důkazy, protože jsou přísně tajné.

„Útok nastal v sobotu a víme jistě, že šlo o chemickou zbraň,“ řekla Nauertová před novináři. Na jejich přímý dotaz, zda Spojené státy mají důkaz, že Asadův režim provedl útok, odpověděla: „Ano“.

„Víme, že jen některé země, jako je Sýrie, mají přiměřené prostředky a tyto druhy zbraní,“ dodala.

Také mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v pátek uvedla, že USA jsou hluboce přesvědčeny o tom, že Sýrie provedla raketový útok na Dúmu. Rovněž sdělila, že z informací amerických tajných služeb vyplývá, že tvrzení Ruska, že útok byl zinscenovaný, je lživé.

Rusko během pátku ze zinscenování chemického útoku v Sýrii obvinilo Brity. Útok má prý posloužit jako záminka k americkému úderu proti ruskému spojenci v Damašku, prezidentu Bašáru Asadovi.

„Naše tajné služby uvádějí něco jiného. Víc nemohu říci,“ řekla Sandersová. „Jsme hluboce přesvědčeni o tom, že je Sýrie zodpovědná,“ dodala. Podle Sandersové je také součástí celého problému to, že Rusko nedokázalo syrskému režimu zabránit v tom, aby chemický útok provedl.

Zinscenovaný útok v britské režii, tvrdí Rusové

Ruští vojáci podle mluvčího našli lidi, kteří se podíleli na natáčení důsledků zinscenovaného útoku ve městě. „Disponujeme i dalšími důkazy, které svědčí o bezprostřední účasti Velké Británie na zorganizování této provokace,“ prohlásil generálmajor Igor Konašenkov.

Právě Londýn podle generálmajora od 3. do 6. dubna vyvíjel silný nátlak na organizaci Bílé přilby, napojenou na povstalce, aby se předem připravená provokace odehrála co nejdříve.

Britská zástupkyně v OSN označila tvrzení Moskvy za lež. „Británie s tím nemá nic společného,“ prohlásila.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v telefonátu s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem varoval před „neuváženými a nebezpečnými“ kroky v Sýrii, které by měly „nepředvídatelné důsledky“. Právě Macron ve čtvrtek prohlásil, že Francie má důkazy, že syrský režim použil při útoku na Dúmu minulý týden chemické zbraně.

Podle záchranářů ze syrské organizace Bílé přilby se město Dúmá, dosud poslední bašta povstalců ve východní Ghútě, stalo v sobotu terčem chemického útoku syrských vládních sil. Syrská vláda to ale popřela, stejně jako to odmítl její spojenec Rusko.

Napětí může vést až k závažné vojenské eskalaci

Napětí kolem údajného chemického útoku v Sýrii a neshody v Radě bezpečnosti OSN mohou vést k závažné vojenské eskalaci. Podle agentury Reuters to v pátek na jednání Rady bezpečnosti OSN řekl generální tajemník OSN António Guterres.

Blízký východ se v současné chvíli podle Guterrese ocitá v situaci, která představuje hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a ohrožuje mír na světě. Situace v Sýrii je v tomto případě nejhorší v regionu, řekl. „Studená válka se vrátila mstivě, ale s rozdíly,“ řekl generální tajemník OSN. Dodal, že záruky, které dříve bránily eskalaci, „zřejmě už neexistují“. Konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení, zdůraznil.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová podle agentury AFP ve vztahu k událostem v Sýrii řekla, že jednou nastane moment, kdy je třeba začít konat. „Musíte říct dost,“ řekla na páteční tiskové konferenci Haleyová. Haleyová rovněž uvedla, že se v pátek zúčastnila jednání o Sýrii v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump se podle ní ale zatím nerozhodl, jaké odvetné kroky podnikne.

„Všechny národy a všichni lidé budou ohroženi, pokud necháme Asada znormalizovat užívání chemických zbraní,“ prohlásila Haleyova na schůzi Rady bezpečnosti OSN.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že USA, Francie a Británie mají pouze zájem o sesazení syrského prezidenta Bašára Asada a zkrocení Ruska. „Stále jsme svědky příprav na nebezpečnou vojenskou operaci, která by byla ilegálním aktem namířeným proti svrchovanému státu a byla by v rozporu s mezinárodním právem. Vyzýváme lídry těchto států, aby své stanovisko okamžitě přehodnotili,“ dodal.

Vyšetřovatelé OSN pro válečné zločiny údajný chemický útok odsoudili a zdůraznili, že musí být zachovány důkazy. „Pachatelé útoku musí být identifikováni a ze svých činů se musí zodpovídat,“ stálo v jejich prohlášení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video