Francouzi si zvolili, krajní pravici v zastupitelstvech nechtějí

  9:33aktualizováno  14. prosince 10:31
Francouzská krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové ve druhém kole francouzských regionálních voleb propadla. Vyplývá to z konečných výsledků. Volby ovládla tradiční pravice bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho ve spojení s centristy, druzí skončili vládní socialisté spolupracující s dalšími levicovými stranami.

Francouzské regionální volby. (14. prosince 2015) | foto: AP

Sarkozyho Republikáni vyhráli se svými spojenci na severu a jihovýchodě země, socialisté současné hlavy státu Françoise Hollandea a další levicové formace na jihozápadě a v západním cípu státu. Úspěch Hollandovy Socialistické strany (PS) je větší, než se očekávalo. I tak je to však oproti minulým volbám ztráta.

Republikáni získali kontrolu nad sedmi ze třinácti krajů, zatímco vládní socialisté si udrželi pět regionů. Třináctý region - Korsiku - budou tradičně kontrolovat místní nacionalisté.

Fotogalerie

Ve dvou regionech republikáni uspěli v souboji s Národní frontou jen díky tomu, že socialisté se z druhé kola stáhli, aby usnadnili porážku krajní pravice.

Na severu a jihovýchodě země tak nakonec propadly obě příslušnice klanu Le Penů, vůdkyně FN Marine a její neteř Marion, které nicméně dokázaly proti společně pravolevé frontě shromáždit až 45 procent hlasů.

Voliči od rána hlasovali ve druhém kole regionálních voleb, které jsou považovány za poslední test před prezidentským kláním v roce 2017.

V celkovém součtu hlasů skončila FN na třetím místě s 27,3 procenta odevzdaných hlasů. První jsou Republikáni ve spojení s centristy se 40,6 procenta hlasů a druzí vládní socialisté spolupracující s dalšími levicovými stranami s 31,7 procenta hlasů. Strana Marine Le Penové byla poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování dosáhla výrazného vítězství.

Místní komentáře se shodují v tom, že výsledek druhého kola silně ovlivnila mobilizace voličů, kteří v prvním kole nehlasovali a poté byli znepokojeni posílením FN na politické scéně. FN v prvním kole dostala celkově nejvíce hlasů. Účast v 1. kole byla 49 procent, ve druhém téměř 60 procent (58,6).

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Šéfka FN přitom poděkovala svým „odvážným a odhodlaným“ voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, který přispěl k porážce krajní pravice, a stažení socialistických kandidátů označila za machinaci.

Její neteř Marion Maréchalová-Le Penová prohlásila, že volební porážka není osudná. Vítězství zavedených velkých stran označila za ostudné. „Jsou vítězství, která dělají hanbu vítězi,“ řekla.

Vůdce Republikánů a exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit.

„Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali,“ řekl Sarkozy. „Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky,“ dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnost nebo identity.

Hlasování se odehrálo za výjimečného stavu vyhlášeného před měsícem po sérii dosud nejkrvavějších teroristických atentátů spáchaných ve Francii: útoky v Paříži ze 13. listopadu si vyžádaly 130 mrtvých a stovky zraněných.

Odhady předpovídaly Národní frontě tři regiony, nemá žádný

Podle předvolebních odhadů mohla Národní fronta ovládnout až tři regiony, stejně jako socialisté, zatímco hlavním vítězem se měla stát Sarkozyho formace se ziskem nejméně sedmi krajů. Dosud naprostou většinu regionů kontrolovali socialisté a Národní fronta neměla žádný. Krajní pravice si tak podle předvolebních odhadů měla mocensky polepšit.

KOMENTÁŘ: Úspěch Le Penové odráží frustraci Francouzů z mainstreamu

Pozornost byla upřena především na oblast Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu Francie a na jižní region Provence Alpes Côte d’Azur, kde Národní frontu vedly do boje předsedkyně Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová Le Penová. Obě v prvním kole porazily své soupeře ziskem dvou pětin hlasů, průzkumy před druhým kolem však těmto představitelkám krajní pravice slibovaly porážku.

Tu mělo usnadnit i odstoupení kandidátů socialistů ve prospěch pravicových soupeřů v regionech, kde socialisté skončili jako třetí. Socialisté se tímto krokem snažili zabránit rozpolcení tábora odpůrců krajní pravice a znemožnit Národní frontě zopakovat týden starý úspěch. Sarkozyho republikáni však odmítli udělat totéž, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Podle jejího komentáře byl tentokrát v mnoha regionech odstup mezi krajní pravicí a jejich soupeři minimální, a tak nedělní volby mohly změnit postavení Národní fronty ve francouzské politice. Úspěch Le Penové by zvýšil její šance v blížícím se souboji o Elysejský palác.

Krajně pravicová Národní fronta před týdnem získala téměř 28 procent hlasů a těsně porazila republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Skoro pětiprocentní náskok měla před vládnoucími socialisty prezidenta Françoise Hollandea. Zatímco Národní fronta vyhrála v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech (více o výsledcích prvního kola voleb zde).

Dvoukolový systém regionálních voleb, zavedený mimo jiné jako pojistka proti úspěchům politických extremistů, dává šance představitelům umírněnějších stran. Republikáni i socialisté proto také burcovali voliče, aby ve druhém kole nástupu Národní fronty zabránili.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

V Normandii byli Kurdové jako parašutisté, vzkázal Trumpovi stoletý veterán

Výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Kurdové nepomohli Američanům v druhé světové válce, donutil mnohé lidi...

EU a Británie se shodly na návrhu brexitové dohody, vyřešily otázku cel

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v úterý shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil list The Guardian s...

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz