Průzkumu se v minulých dnech podle agentury AFP zúčastnilo celkem 3 232 dotazovaných v osmi regionech na východě Ukrajiny. 52,2 procenta z nich uvedlo, že jsou proti připojení oblasti k Rusku, 27,5 procenta respondentů bylo pro a 17,3 procenta dotazovaných bylo nerozhodnutých.
Separatismus v Doněcké oblastiZ vlny proruského separatismu, která se zvedla na Krymu a postupně se přelila na východ ukrajinské pevniny, si obyvatelé Doněcku zpočátku dělali legraci. Z recese oprášili historii svého města. Doněck založil anglický podnikatel, a tak žádali připojení k Velké Británii (více zde). Proruští separatisté na počátku dubna obsadili budovu radnice v Doněcku i dalších okolních městech. Poté vyhlásili nezávislou Doněckou lidovou republiku a naplánovali referendum o připojení k Rusku. S tím ovšem ani zdaleka nesouhlasí všichni obyvatelé oblasti. Část z nich vyšla v pátek do ulic, aby podpořila územní celistvost Ukrajiny. |
V Doněcké oblasti obsadili ozbrojení separatisté v uplynulých dnech vládní a policejní úřady v přibližně deseti městech a odmítají je opustit. Kladou si různé požadavky, od konání referenda, které by dalo regionu větší autonomii, až po odstoupení nynější kyjevské vlády.
Pro decentralizaci oblasti se v průzkumu vyslovilo 41,1 procenta dotazovaných, 38,7 procenta jich bylo pro federální uspořádání Ukrajiny tak, jak to navrhuje Moskva, a 10,6 procenta chce zachovat současný stav.
Průzkum rovněž ukázal, že lidé na východě z velké většiny neuznávají nynější ukrajinské vedení. 74 procent respondentů uvedlo, že považuje současného úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova za nelegitimního, 72,1 procent má za nelegitimní vládu vedenou Arsenijem Jaceňukem.
Oblast kdysi bývala baštou sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který se nyní nachází v Rusku. Jak z průzkumu vyplynulo, místní obyvatele na něj ale již změnili názor. Za ukrajinského prezidenta Janukovyče stále považuje 32,4 procenta respondentů, proti bylo 58,2 procenta lidí.
Zatímco proruští separatisté plánují referendum a jejich odpůrci demonstrují v ulicích za celistvost Ukrajiny, mezinárodní společenství se snaží dosáhnout kompromisu, který by situaci uklidnil.
Kompromis najdeme u kulatého stolu, věří Tymošenková
Spojené státy, Evropská unie a Rusko sice v Ženevě uzavřely dohodu, podle níž mají aktivisté vyklidit obsazené budovy výměnou za trestní bezúhonnost, proruští vzbouřenci to však odmítají.
Nejdříve je podle nich potřeba, aby státní budovy v Kyjevě vyklidil premiér Arsenij Jaceňuk a jeho vláda, kterou považují za nelegitimní.
Společnou debatu mezi separatisty a příznivci kyjevského kabinetu se snaží rozpoutat i někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která v nadcházejících volbách kandiduje na post prezidentky. Ta v pátek navštívila Doněck a věří, že se podaří najít kompromis.
"Domluvili jsme se, že se jednoho dne sejdeme a budeme v našem rozhovoru pokračovat, dokud nenajdeme řešení, se kterým budou všichni spokojeni," řekla expremiérka listu Ukrajinska pravda (více se dočtete zde).
Obyvatelé Doněcku minulý týden demonstrovali za připojení k Rusku:
7. dubna 2014 |