ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Našli jsme čtrnáct žijících potomků rodiny Leonarda da Vinciho, hlásí vědci

  • 12
Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy. Je jich celkem čtrnáct. Toto zjištění vychází z genealogického stromu, který zahrnuje 21 generací a čtyři rodinné větve.

Výzkum byl součástí projektu DNA Leonarda da Vinciho, jehož cílem bylo potvrdit, že předpokládané ostatky jsou skutečně jeho, a také „lépe pochopit jeho mimořádný talent a vizuální vnímavost s pomocí genetických asociací“. S informací přišel zpravodajský portál CNN.

Výsledky výzkumu podle autorů studie „pomohou vědecky prozkoumat kořeny da Vinciho génia, zjistit informace o jeho fyzických schopnostech a také o jeho možném předčasném stárnutí, o tom, že byl levák, o jeho zdraví a možných dědičných chorobách. Mohou také pomoci vysvětlit jisté osobité smyslové vnímání, jako například jeho mimořádné zrakové schopnosti a synestezii“.

Vědci shromáždili údaje z historických dokumentů ve veřejných a soukromých archivech i přímé výpovědi potomků rodiny Leonarda da Vinciho. Autoři studie poskytli jen málo informací o žijících potomcích, aby chránili jejich soukromí. Italští vědci Agnese Sabatová a Alessandro Vezzosi, kteří se na projektu podíleli, CNN sdělili jen to, že věk potomků da Vinciho rodiny sahá od jednoho roku do 85 let.

„Jsou mezi nimi malé děti i důchodci, kteří dříve vykonávali různé činnosti. Byli zaměstnaní v soukromém i veřejném sektoru, jsou to odhadci, obchodníci... Pro nás jsou to z lidského úhlu pohledu všechno mimořádné osoby. V současnosti žijí v Toskánsku, ale výzkum ještě pokračuje v dalších větvích rodiny a v dalších zemích,“ uvedli vědci v e-mailu zaslaném CNN.

Protože není známo, že by Leonardo měl nějaké děti, soustředili Sabatová a Vezzosi svůj výzkum na umělcova otce a jeho potomky. Díky tomu se jim podařilo odhalit některé dosud neznámé rodové linie. Prošli „tisíce nezveřejněných dokumentů“ a také znovu prozkoumali důkazy, které byly „známé, ale ne zcela pochopené“, napsali.

„Naše původní otázka zněla: Je možné, že neexistují žádní biologičtí potomci mnoha synů Sera Piera, Leonardova otce?“ uvedli vědci a dodali: „Vždy jsme se snažili prozkoumat příběh Leonarda-člověka, stejně jako Leonarda-umělce, abychom objasnili příčiny jeho génia. Nyní s pomocí vědy doufáme, že budeme schopni doplnit několik důležitých odpovědí.“

V Londýně vydražili da Vinciho kresbu. Prodala se za čtvrt miliardy korun

Leonardo se narodil v roce 1452 a proslavily ho zejména obrazy Mona Lisa a Poslední večeře. Věnoval se ale také přírodním vědám, matematice, architektuře, návrhářství, inženýrství, geologii, kartografii, sochařství a kresbě.

Jeho umělecká díla mají v současnosti mezi sběrateli ohromnou cenu. V loňském roce v online dražbě zaplatil jistý nadšenec 98 000 dolarů (2,1 milionu Kč), jen aby se mohl zúčastnit každoroční kontroly slavné Mony Lisy, kdy pařížské muzeum Louvre obraz vyjme ze schránky, aby ho prozkoumalo.

A začátkem července padl nový dražební rekord, když se kresba medvědí hlavy vytvořená Leonardem da Vincim v Londýně prodala za rekordní sumu.

Da Vinciho kresba medvědí hlavy olůvkem na papíře je velká jen sedm krát sedm centimetrů a byla jedním z mála podobných děl renesančního mistra, která se dosud nacházela v soukromých rukou. Dílo staré přes 500 let dříve patřilo britskému malíři a sběrateli Thomasi Lawrenceovi a v roce 1860 se na aukci Christie’s prodalo za 2,5 libry. 

Nyní jeho cena vyšplhala na téměř devět milionu liber (téměř 268 milionů Kč), což je zatím nejvyšší cena zaplacená za da Vinciho kresbu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video