Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Digitální fotografii zatím svazují vysoké ceny

kdo by si nechtěl uchovat vzpomínku v podobě pěkné fotografie? Stačí mít jenom fotoaparát, zásobu filmu a oko pro pěkné záběry. Takhle to fungovalo desítky let a až poslední dobou se objevil první vážný konkurent klasických fotoaparátů a později i videí - digitální fotografie. Prozatím jde ovšem o řešení vhodné jen pro profesionály nebo movitější zájemce, kteří ocení rychlost zpracování a možnost upravit fotografii na počítači.

Digitální fotografie nabízí rychlost

Asi nejdůležitější vlastností, které vděčí digitální fotoaparáty za popularitu, je rychlost. Doba vyžaduje pořídit všechno okamžitě a s nejnižšími náklady, což zrovna proces vyvolání klasické fotografie nesplňuje. U digitální fotky je výsledek ihned vidět na vestavěném displeji fotoaparátu, popřípadě se obrázky dají jednoduše přenést do počítače a následně upravovat. Digitální technologie nabízí další výhody: dovoluje využívat spoustu nejrůznějších barevných filtrů, dokonalé panoramatické záběry okolí, a dokonce i omezený záznam videa. Ale největší výhodou pořád zůstává rychlost. Odpadají náklady na vyvolávání, a pokud stačí kapacita paměti přístroje, není důvod nějak se omezovat v počtu snímků.

Focení omezuje kapacita paměti i cena

Největší problém, který brání masovému rozšíření digitální fotografie, je kapacita vestavěné paměti, do které se obrázky ukládají. Průměrná velikost použité paměti je dnes 8 MB, což stačí přibližně na deset obrázků v nejvyšší kvalitě nebo asi třicet v průměrné. "Uživatelé, kteří chtějí opravdu fotografovat, a ne jen stále přenášet do počítače každou druhou fotografii, prostě musí investovat do paměťové karty s vyšší kapacitou," říká Jan Březina, autor článků o digitální fotografii na serveru Grafika.CZ (www.grafika.cz). Paměťové karty bohužel nejsou levná záležitost, jejich ceny se pohybují od 1500 Kč za 4 MB až po 7500 Kč za 64 MB. Druhý hlavní problém tvoří baterie. Digitální technologie totiž potřebuje při focení velké množství energie v krátkém čase, a tak je téměř nutné používat dražší alkalické baterie nebo raději speciální akumulátory. Nové baterie stačí k vyfocení třiceti až stovky snímků. Důležitým faktorem je i cena, protože nejlevnější přístroje určené spíše na hraní stojí od 8000 Kč, až za 20 000 Kč se dá koupit slušný model a okolo čtyřicetitisícové částky jsou opravdu špičkové přístroje.

Tisk digitálních fotografií je drahý

Všechny digitálně nafocené obrázky jsou nejdříve k dispozici pouze v počítači a náklady na jejich vytištění na papír v kvalitě papírové fotografie jsou vysoké. Dražší modely inkoustových tiskáren dosahují až překvapivě dobrých výsledků při tištění obrázků i na obyčejný kancelářský papír, ale pro opravdu kvalitní tisk už kancelářský papír nestačí a je potřeba použít speciální druh. Jeho cena je přibližně 5 Kč za jednu matnou stránku A4 a 25 Kč za lesklou (na jednu A4 se vedou dvě až tři fotografie). Špičkové výsledky poskytuje speciální sublimační tiskárna, určená pouze pro tisk digitálních fotografií. Výstup se kvalitou téměř blíží klasické fotce, ale provoz je nákladný - matná fotografie okolo 25 Kč a lesklá až 39 Kč. Tuto speciální fototiskárnu také nejde použít k jinému účelu a stojí mnohem víc než špičková inkoustová tiskárna. Poslední řešení skýtá velmi nákladný digitální minilab, kde se ceny za jednu fotografii pohybují v rozmezí 10-30 Kč ve stejné kvalitě jako ze sublimační tiskárny.

Digitální fotky patří do digitálního alba

Stejně jako u klasické fotografie je možné i digitální ukládat a řadit do alb. Existuje spousta nejrůznějších programů, které jsou schopné vytvořit katalogy obrázků s možností tvorby jakýchsi virtuálních, počítačových alb. T y lepší jsou schopné dokonce z fotografií automaticky vytvářet a tisknout různá přáníčka a pohledy. Spousta jich je k nalezení na internetu na stránce winfiles.cnet.com/apps/98/gra ph-catalog.html.

Jak digitální fotoaparát zachycuje obraz?

Digitální fotoaparáty fungují téměř na stejném principu jako klasické modely, pouze místo materiálu citlivého na světlo (většinou filmu) je použitý tzv.CCD (Charge Coupled Device) senzor. Ten je tvořen sítí buněk citlivých na světlo, které zachytí obraz a převedou ho na jednotlivé body digitální fotografie (kde každá buňka vyprodukuje jeden bod). Čím více buněk má senzor, tím kvalitnější bude výsledný obrázek, ale také to prodraží přístroj. Nejlevnější modely mají rozlišení 850 000 bodů, průměr je 2,1 milionu a špičkové modely mají i tři miliony bodů.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video zachytilo atentát na Roberta Fica

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Vztahy s Českem jsou podle Posselta blízké. Na sjezdu varoval před nacionalisty

17. května 2024  6:15,  aktualizováno  15:10

Sudetští Němci si v příštích dvou letech chtějí společně s Českem připomenout 80. výročí konce...

Aktivisté si spletli lodě. Ta s municí pro Česko nakonec ve Španělsku nezakotví

17. května 2024  15:04

Protesty aktivistů a levicových stran proti vylodění lodi Borkum ve španělské Cartageně jsou zřejmě...

Policie řeší schvalování atentátu na Fica. V zahraničí vyhrožují státníkům

17. května 2024  14:33,  aktualizováno  14:57

Čeští policisté se budou dále zabývat dvěma z internetových příspěvků schvalujících středeční útok...

Piráti vytáhli plán proti dezinformacím. Putin má zájem ovlivnit volby, tvrdí

17. května 2024  13:31,  aktualizováno  14:48

Dezinformace jsou podle vládních Pirátů jednou z pěti největších hrozeb pro nadcházející...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...